Szukaj w serwisie:

Jak zamontować okno w strefie docieplenia

Okno powinno być zamontowane w sposób szczelny, co ogranicza napływ zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz budynku oraz minimalizuje straty cennej energii cieplnej. Dzięki temu, stolarka okienna zachowuje swoje walory izolacyjne, a użytkowanie obiektu jest bardziej komfortowe i tańsze ze względu na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Eliminację mostków termicznych zapewnia montaż okien w strefie docieplenia, stosowany pierwotnie w domach pasywnych.

Jak zamontować okno w strefie dociepleniaJak zamontować okno w strefie docieplenia

Z punktu widzenia energooszczędności budynku najbardziej efektywne jest wysunięcie okna poza lico muru i osadzenie go w warstwie izolacji termicznej. Taka technika montażowa dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Nic zatem dziwnego, że montaż stolarki okiennej w warstwie docieplenia staje się coraz bardziej popularny, gdyż inwestorzy myślą nie tylko o kosztach inwestycji, lecz także biorą pod uwagę nakłady na późniejszą eksploatację budynku. Szczelne i stabilne zamocowanie ciężkich okien wymaga jednak zastosowania odpowiedniego systemu montażowego. Jakie rozwiązania się tu sprawdzą?

Ciepła rama wokół okna

Ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza, zabezpieczenie przed zawilgoceniem i izolację akustyczną zapewnia obudowanie okna specjalnymi, „ciepłymi” profilami. Cechują się one odpowiednią wytrzymałością mechaniczną i wysoką termoizolacyjnością, a jednocześnie są proste oraz szybkie w montażu. Przykładem takiego rozwiązania jest system SIMPLEX BASIC firmy AIB, z zastosowaniem którego można zamontować zarówno stolarkę okienną z PVC, jak i aluminium.  W skład systemu wchodzą: profile bazowe SIMPLEX BASIC, regulowana listwa podokienna MULTIBASE, klej hybrydowy SIMPLEX SEALANT oraz taśma montażowa INTEGRA PLATINUM. Po zwymiarowaniu otworu montażowego profile docina się do pożądanego rozmiaru, a następnie mocuje do muru, za pomocą dedykowanego kleju oraz mechanicznie, z użyciem wkrętów. W tak przygotowaną ramę z profili wstawia się okno z wcześniej zamontowaną listwą podokienną. Ostatnim krokiem jest zastosowanie piany poliuretanowej do wypełnienia szczelin dylatacyjnych oraz zabezpieczenie połączenia od zewnątrz i od wewnątrz budynku taśmami mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości wyrobów izolacyjnych.

Jak zamontować okno w strefie dociepleniaJak zamontować okno w strefie docieplenia

Co istotne, wykorzystanie takiego rozwiązania nie wymaga wcześniejszego tynkowania ościeża, a wykwalifikowani monterzy swoją pracę mogą wykonać szybko, ograniczając tym samym ryzyko popełnienia ewentualnych błędów. System SIMPLEX BASIC może przenosić duże obciążenia i daje możliwość instalacji z wysunięciem stolarki do 90 mm poza lico muru, w zależności od specyfiki danej inwestycji.

Koniec wieńczy dzieło

Po montażu okna należy jeszcze zabezpieczyć taśmy zewnętrzne chroniące pianę poliuretanową przed działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim promieniowaniem UV. Powinny być one otynkowane w możliwie jak najkrótszym czasie po zakończeniu prac montażowych. Jeśli jednak wykonanie izolacji termicznej lub też wykończenie już ocieplonej elewacji jest planowane w późniejszym terminie, to dobre rozwiązanie stanowi wykorzystanie zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej o zwiększonej odporności na promieniowanie UV. Taka taśma może być nieosłonięta nawet przez 12 miesięcy, co daje nam sposobność zakończenia całej inwestycji w późniejszym, dogodnym terminie, bez obawy o jej uszkodzenie na skutek ekspozycji na słońce.

Jak zamontować okno w strefie dociepleniaJak zamontować okno w strefie docieplenia

Koszt montażu okna w strefie docieplenia jest wyższy niż w przypadku tradycyjnej metody instalacji. Poniesione tutaj nakłady pozwalają nam jednak przez cały czas eksploatacji cieszyć się komfortem termicznym, a także uzyskać oszczędność energii cieplnej, a więc niższe rachunki za ogrzewanie, które stanowią przecież niemałą pozycję w każdym domowym budżecie. Co ważne, w przypadku wymiany starej stolarki okiennej na nowe, energooszczędne wyroby możemy ubiegać się też o dofinansowanie z programów wspierających termomodernizację budownictwa, jak np. program „Czyste Powietrze”.

 

źródło: AiB

 
Najnowsze publikacje
Dwoje do pary – komfort termiczny i energooszczędność! Saint-Gobain prezentuje innowacyjną szybę ECLAZ
 • Dwoje do pary – komfort termiczny i energooszczędność! Saint-Gobain prezentuje innowacyjną szybę ECLAZ
 • Kwartalnik OKNO nr 2/2020 już w sprzedaży. Zapraszamy do salonów Empik i prenumeraty
 • Okno na styl holenderski – Schüco LivIng Variant
 • Schüco ZIP Design Screen – mocna osłona przeciwsłoneczna
 • Analizujemy trendy – jakie okna kupują Polacy
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.