Szukaj w serwisie:

Technologia jutra w minimalistycznym domu

Nowoczesne projekty domów kojarzą nam się z prostą formą i minimalizmem. Duże przeszklenia, otwarte przestrzenie i sporo technologicznych rozwiązań. Dlaczego domy-kostki stały się tak popularne i czy trend będzie się utrzymywał?

Modne w latach dziewięćdziesiątych domy z kolorowymi elewacyjnymi i skośnymi dachami odchodzą w zapomnienie, a nowoczesne prosty formy zaczynają królować szczególnie wśród osób z zamiłowaniem do technologii i ceniących sobie minimalizm. Zwarta bryła i plan prostokąta to jednak nie tylko nowe budynki. Coraz częściej stawia się na modernizację popularnych w czasach PRL-u „kostek”.

Technologia jutra w minimalistycznym domuTechnologia jutra w minimalistycznym domu

Sposób na kostkę

Tak zwane „kostki” zaczęto budować w latach sześćdziesiątych. To symbole PRL-u, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Mało funkcjonalne domy po renowacji odzyskują blask i stają się architektonicznymi perełkami. – Przy modernizacji popularnych „kostek” dużą rolę odgrywają przeszklenia. Montaż dużych drzwi tarasowych dodaje budynkowi lekkości i nowoczesnego charakteru. Przy tego typu projektach wykorzystuje się najnowsze technologiczne rozwiązania, np. automatyczne drzwi tarasowe sterowane za pomocą telefonu komórkowego – tłumaczy Paweł Tylki z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Ponieważ w czasach, w których budowane były „kostki” maksymalna wielkość domu mogła wynosić 110 metrów kwadratowych, modernizowane budynki często są powiększane. Dzięki temu bryła staje się bardziej nieregularna i mocno nawiązuje do obecnych trendów w budownictwie.

Prosta forma i innowacyjna technologia

Forma architektoniczna tak bardzo popularna obecnie wśród inwestorów i architektów nie spełnia jedynie funkcji wizualnej. Tworząc innowacyjne projekty, architekci w dużej mierze skupiają się na efektywności energetycznej. Prosta bryła z płaskim dachem i odpowiednio zaprojektowane wnętrze (nie ograniczone niedawno modnymi skosami) w połączeniu z nowymi technologiami sprawiają, że dom staje się energooszczędny. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniami są np. kolektory słoneczne, czy rekuperacja, ale również technologie wkraczające w ideę inteligentnego domu. – W minimalistycznych domach bardzo często wybierane są drzwi aluminiowe z podłużnymi pochwytami zamiast tradycyjnych klamek z zamkiem. Zamiast kluczy do otwierania drzwi używa się biometrycznej kontroli dostępu( klawiatury kodowej lub np. czytników linii papilarnych) – mówi Paweł Tylki z GU Polska. Połączenie designu i technologii wpływa na dobór materiałów i kolorów. Proste bryły (ostatnio coraz częściej w formie niesymetrycznych „klocków”) doskonale łączą się z szarościami, czernią i bielą. Od niedawna w tego typu projektach zauważyć można też drewniane detale nawiązujące do natury. – Nasze rozwiązania systemowe projektowane dla drzwi podnoszono-przesuwnych znajdują zastosowanie w drzwiach drewnianych, ale też aluminiowych i tworzywowych. W przypadku dużych drzwi tarasowych systemowe rozwiązania sprawdzają się najlepiej, ponieważ dają gwarancję poprawnego działania przez długie lata – mówi Paweł Tylki.

Prognozy pokazują, że głównymi trendami w budownictwie w kolejnych latach będą nowe technologie oraz energooszczędność. Wygląda na to, że kierunek prostych architektonicznych będzie zyskiwał na popularności, a futurystyczne dziś bryły mogą stawać się codziennym widokiem.

 

źródło: GU Polska

 
Najnowsze publikacje
4500 metrów kwadratowych relaksu
 • 4500 metrów kwadratowych relaksu
 • Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien
 • Elegant: doskonały design szyty na miarę
 • Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku
 • Przesuwna czy dwuskrzydłowa – jaką bramę wjazdową wybrać
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.