NOWOŚĆ!
Próg termiczny Roto Eifel T/TB w ofercie Zakładu  Stolarki Budowlanej CAL
NOWOŚĆ! Próg termiczny Roto Eifel T/TB w ofercie Zakładu Stolarki Budowlanej CAL

Odpowiednia ochrona cieplna budynku wymaga wysokiej dbałości o prawidłowe zabezpieczenie newralgicznych punktów elewacji. Jednym z elementów, które pozytywnie wpływają na ogólną termoizolacyjność budynku jest przystosowany do tych wymagań próg w drzwiach zewnętrznych. Rozwiązaniem na miarę budynków energooszczędnych jest próg termiczny Eifel T/TB firmy Roto Frank.

Przekrój przez próg Roto Eifel T/TB. Schemat: Roto Frank

Wymogi sformułowane w Niemczech przez Dyrektywę o Poszanowaniu Energii (EnEv) na rok 2012 wymieniają drzwi zewnętrzne jako jedno z potencjalnie słabych ogniw ochrony cieplnej budynku. Zakład Stolarki Budowlanej CAL, posiadający w swojej ofercie drzwi drewniane zewnętrzne charakteryzujące się jednym z najlepszych współczynników termoizolacyjności na naszym rynku, zadbał również o to, by wyposażać je w odpowiednie progi, chroniące dom przed utratą ciepła. W wyniku nawiązania współpracy z firmą Roto Frank w ofercie CALa od początku roku dostępne są termiczne progi Roto Eifel T/TB.

Podstawa, czyli przegrody termiczne
Próg Roto Eifel T/TB, określany również mianem ciepłego progu lub progu termicznego, to element mający decydujący wpływ na ograniczenie strat ciepła przez drzwi. Atrybutem odróżniającym ten produkt od progu tradycyjnego jest przegroda termiczna, będąca zarazem podstawą właściwości istotnych dla budownictwa energooszczędnego – mówi Leszek Rumiński, Product Manager z firmy Roto Frank.

Materiałami stosowanymi w produkcji ciepłych progów Roto Eifel T/TB są tworzywo sztuczne oraz aluminium. Część wewnętrzna, wykonana z tworzywa składa się z kilku komór, które, wypełnione powietrzem, stanowią skuteczną przegrodę termiczną, a zarazem poprawiają parametr przenikalności cieplnej całych drzwi. Wykonane z aluminium wykończenie, widoczne ze strony zewnętrznej, spełnia rolę elementu stabilizującego, nadającego progowi statykę. Na próg w przejściu nakładana jest estetyczna, wykonana z tworzywa żebrowana bądź gładka pokrywa, odporna na ścieranie. Część ta całkowicie zakrywa znajdujący się pod nią kanał narzędziowy. W progu prawidłowo zamontowanym pod częścią tworzywową znajduje się dodatkowo profil poszerzający, złożony z kilku komór powietrznych oraz izolacja pionowa wykonana z folii przeciwwilgociowej.

Ciepłe drzwi z ciepłym progiem
W roku 2011 Zakład Stolarki Budowlanej CAL wprowadził do swojej oferty nową linię drzwi zewnętrznych o doskonałych parametrach termoizolacyjności – współczynnik przenikalności cieplnej dla nowej Kolekcji Arktycznej kształtuje się na poziomie 0,8 (W/m2K), co jest jednym z najlepszych wyników osiągniętych w stolarce budowlanej. - Nawiązanie współpracy z firmą Roto Frank stanowi kolejny ważny krok w rozwoju naszego produktu. Dobry wybór samego skrzydła drzwi zewnętrznych nie wystarcza bowiem do zapewnienia budynkowi pożądanej ciepłoty. Składają się na nią różne elementy, a dobrze dobrany próg wraz z systemem zapewniającym możliwość jego montażu eliminującego mostki termiczne jest w tym przypadku jednym z najważniejszych – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Przebieg izoterm w ciepłym, niskim progu. Roto Eifel T/TB

Pozytywne aspekty zastosowania nowości Roto Frank w asortymencie drzwi zewnętrznych drewnianych są bardzo duże. Potwierdzają je pomiary przebiegu izoterm, wykonane przez niezależny instytut badawczy dla systemu Roto Eifel T/TB. Badanie wykazało wartość współczynnika fRsi na poziomie 0,8, co jest wynikiem dużo lepszym od zalecanej wartości 0,7. Współczynnik ten określa bezpieczne ze względu na powstawanie pleśni warunki temperaturowe na powierzchni przegrody.

Dodatkową zaletą nowych progów jest ich niewielki wymiar, zgodny z normą DIN 18030. Jego wysokość nad gotową podłogą nie przekracza 20 mm, co jest wymiarem akceptowalnym w budownictwie bez barier. Niski próg umożliwia również łatwe zintegrowanie blachy zamka, co zwiększa właściwości antywłamaniowe drzwi zewnętrznych.

Kropka nad i” czyli prawidłowy montaż
Zestawienie progu o takich parametrach z ciepłym skrzydłem drzwiowym stanowi gwarancję dobrego zabezpieczenia termicznego otworu wejściowego, będącego jednym z najbardziej newralgicznych miejsc w elewacji. Przy stosowaniu tego rodzaju rozwiązań koniecznie jednak pamiętać trzeba o elemencie decydującym o powodzeniu przedsięwzięcia – prawidłowym montażu. – Odpowiednio przeprowadzony montaż to przysłowiowa „kropka nad i” – absolutnie nie należy na nim oszczędzać, np. poprzez wykonywanie go własnymi siłami. Współpracując z dostawcą progów termicznych korzystamy również z jego doświadczeń, a tym samym prezentujemy naszym klientom oraz fachowcom z grup montażowych praktyczne rozwiązania, które trzeba przewidzieć często już na pierwszym etapie prac budowlanych – mówi Czesław Suski. Dokładne wskazówki w zakresie przygotowania otworu drzwiowego do montażu drzwi ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania ciepłego progu Roto Eifel T/TB zamieszczone zostaną także w nowych instrukcjach Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.