Pasywny standard okien aluminiowych już dziś – Schüco AWS 90.SI+
Pasywny standard okien aluminiowych już dziś – Schüco AWS 90.SI+

Zrównoważona architektura przyszłości nie jest tylko wizją, lecz powstaje już dziś na naszych oczach. Nowy system okien aluminiowych Schüco AWS 90.SI+ w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także może stanowić kluczowy element zarządzania różnorodnymi funkcjami fasady.

Okiennice ALB z modułami fotowoltaicznymi ProSol TF. Fot.: Schüco

Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję profile okienne z aluminium pozwalają tworzyć konstrukcje w wielkich formatach. Jednakże w dzisiejszych czasach ambitna architektura to nie tylko oryginalne rozwiązania powłok budynków. Stajemy w obliczu przyszłości budownictwa, w której obiekty oszczędzają energię potrzebną do ogrzewania i zasilania urządzeń elektrycznych, a także potrafią ją pozyskiwać z otoczenia. Pasywny standard okna na poziomie Uw=0,8 W/m2K był do tej pory możliwy tylko w przypadku okien PVC czy drewnianych, które jednak nie dają architektom tak bogatych możliwości konstrukcyjnych jak aluminium.
Nowy system Schüco AWS 90.SI+, przy głębokości zabudowy 90 mm, stanowi przełomowy krok, zarówno w dziedzinie designu jak i energooszczędności. W połączeniu z efektywnymi przesłonami przeciwsłonecznymi i odpowiednimi okuciami otwiera horyzonty racjonalnego zarządzania energią w budynku przy zapewnieniu pełnego komfortu jego użytkownikom.

Rozwiązania przyszłości
Standard domów pasywnych, które zapobiegają utracie ciepła i pozyskują energię ze źródeł odnawialnych, staje się rzeczywistością. Izolacyjność cieplna w standardzie domów pasywnych nie jest już kwestią przyszłości: również wiele projektów obiektów użyteczności publicznej jest obecnie realizowanych w tym właśnie standardzie.

Okno Schüco AWS 90.SI+ z żaluzjami zewnętrznymi Schüco CTB. Fot.: Schüco

Przedstawiony na targach BAU 2011 w Monachium system okienny Schüco AWS 90.SI+ dla energooszczędnego budownictwa to najlepsze pod względem parametrów termicznych rozwiązanie na rynku. Przy zastosowaniu potrójnej szyby o współczynniku Ug= 0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, całe okno z ramą o szerokości zewnętrznej 117 mm osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Zoptymalizowana strefa izolacyjna z piankowymi przekładkami termicznymi oraz dodatkowa ochrona wrębu podszybowego zapewniają pewną ochronę przed wychładzaniem ram okiennych. Wąskie szerokości zewnętrzne ram okiennych, nawet do 99 mm przy zastosowaniu ukrytych okuć mechanicznych AvanTec, zapewniają filigranowy wygląd, maksymalny dostęp światła dziennego i ochronę przed włamaniem do klasy WK3. Wyposażenie systemu w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic daje dodatkowy atut, w postaci możliwości zastosowania zautomatyzowanego zarządzania funkcjami zacieniania i wentylacji.

Maksimum funkcjonalności
Potencjał oszczędzania energii tkwiący w oknach z serii Schüco AWS 90.SI+ może być dodatkowo zwiększony przy zastosowaniu przesuwnych okiennic Schüco ALB. Praktyczne rozwiązanie aluminiowych żaluzji zewnętrznych znacznie podnosi standard energetyczny budynku i nie zaburza estetyki budynku. System Schüco ALB nie tylko pełni funkcję efektownej przesłony przeciwsłonecznej, lecz także pozwala na skupienie wielu zadań w jednym elemencie jednocześnie. Możliwość wbudowania modułów fotowoltaicznych Schüco ProSol TF otwiera perspektywę pozyskiwania darmowej energii elektrycznej do zasilania urządzeń w budynku. W wersji CTB zapewnia doskonałą ochronę przeciwsłoneczną i jednocześnie maksymalną przezierność od wewnątrz, dzięki zastosowaniu anodowanych mikrolamelek aluminiowych. Wysoka stabilność systemu i odporność na wiatr o sile orkanu sprawiają, że rozwiązanie to sprosta wszelkim wymaganiom.

Okno AWS 90.SI+. Fot.: Schüco

Najważniejsze cechy systemu Schüco AWS 90.SI+
Pasywny system Schüco AWS 90.SI+ wyróżnia najwyższy na rynku standard termoizolacyjności na poziomie Uf = 1,0 W/m2K. Przy zastosowaniu potrójnego pakietu szybowego o współczynniku Ug= 0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, całe okno osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m2K. Doskonałe parametry przy niewielkiej szerokości zewnętrznej profili od 117 mm osiągnięto dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu uszczelnienia środkowego oraz optymalizacji strefy izolacyjnej z piankowymi przekładkami. System wyposażony w ukryte okucia mechaniczne Schüco AvanTec lub mechatroniczne Schüco TipTronic pozwala na wykonywanie dużych skrzydeł o ciężarze nawet do 160 kg i ochronę przed włamaniem do klasy WK3.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl