Poradnik kupującego - montaż i konserwacja
Poradnik kupującego - montaż i konserwacja

Kiedy jeszcze za oknem zima warto pomyśleć o inwestycjach w naszym domu. Jedną z nich jest wymiana okien. Warto już teraz dowiedzieć się więcej na temat ich montażu oraz konserwacji.

Montaż
Właściwy montaż ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego prawidłowego funkcjonowania okien. Wykonany z należytą starannością, pozwala w pełni wykorzystać wszystkie zalety nowoczesnego okna i umożliwia jego komfortowe użytkowanie przez długie lata. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania wyspecjalizowanym ekipom producenta lub salonu sprzedaży, które wykonają je zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceniami dostawcy systemu profili okiennych. Jednak jako przyszli użytkownicy okien, powinniśmy wiedzieć przynajmniej o kilku podstawowych zasadach, jakich należy przestrzegać podczas ich wbudowywania.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wymiary okien. Ich wielkość powinna być odpowiednio mniejsza od szerokości i wysokości otworu w murze, zwanego ościeżem. Pozwoli to na poprawne ustawienie okna, prawidłowe uszczelnienie połączenia ze ścianą i wygodne zamontowanie parapetów - zewnętrznego i wewnętrznego. Odstęp między ramą okna a ościeżem nazywany jest luzem montażowym lub dylatacyjnym. Jego szerokość jest uzależniona od rodzaju (aluminiowe, drewniane lub plastikowe) i wielkości okna – powiedział Karol Mosakowski menadżer sieci sprzedaży Polskie Okna. Następną kwestią jest właściwe osadzenie ramy okna z zachowaniem poziomu i pionu oraz unieruchomienie jej w otworze muru za pomocą klinów w taki sposób, aby uzyskać jednakowy luz dylatacyjny na górze okna i po jego bokach, natomiast większy na dole, co umożliwi właściwe zamocowanie parapetów.

Ekipa montująca okna powinna zwrócić uwagę na elementy mocujące. Dobór uzależniony jest od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem wybudowanym z gazobetonu, betonu, cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, pustaków keramzytowych lub podobnych materiałów, wówczas do wykonania mechanicznego połączenia okna z murem wykorzystujemy specjalne kotwy metalowe lub dyble z płaszczem stalowym. W przypadku montażu okna w konstrukcjach drewnianych lub stalowych elementem mocującym będą śruby. – powiedział K. Mosakowski. Odległość punktów mocowań od naroża okna lub osi podłużnej profilu słupka powinna wynosić około 15 cm. Natomiast odległość między poszczególnymi elementami mocującymi nie powinna przekraczać 70 cm. – dodaje K. Mosakowski. Ze względu na zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej wolną przestrzeń między ramą okna a murem należy wypełnić materiałem uszczelniającym w postaci piany poliuretanowej, ewentualnie wełny mineralnej lub innych izolatorów.

Czyszczenie i konserwacja< br /> Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość i trwałość okien PCW jest ich odpowiednia konserwacja i czyszczenie. Należy na tym etapie nadmienić, że okna wykonane z PCW, uznawane są za najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tym bardziej warto przestrzegać kilku wskazówek, aby służyły nam jak najdłużej. Zaraz po montażu okien należy zdjąć folię ochronną z profili PCW. Folia ochronna pozostająca na profilach przez dłuższy czas (kilka lub kilkanaście miesięcy), staje się krucha i pęka, co powoduje, że usunięcie jej może być bardzo utrudnione i w efekcie może skończyć się nawet uszkodzeniem powierzchni profili – informuje K. Mosakowski. Wszelkie zanieczyszczenia powstające podczas montażu i prac przy obróbce ościeży, należy niezwłocznie usuwać, nie dopuszczając do ich zaschnięcia. Dotyczy to pianki montażowej na powierzchni profili, okuciach i szybach oraz zaprawy murarsko-tynkarskiej – dodaje K. Mosakowski.

Aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie naszych okien, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, dotyczących pielęgnacji i konserwacji. Należą do nich przede wszystkim – mycie ram odpowiednimi środkami, konserwacja uszczelek, czasowe smarowanie zawiasów oraz okuć. Do czyszczenia profili PCW nie powinno się stosować preparatów ścieralnych, oraz takich, które zawierają rozpuszczalniki, kwasy i żywice. Przynajmniej raz w roku powinniśmy nasmarować ruchome części okucia obwiedniowego smarem silikonowym a uszczelki natrzeć wazeliną techniczną.

Szczegółowe informacje na temat doboru okien, montażu a także konserwacji znaleźć można w salonach sprzedaży – Polskie Okna, a także na stronie internetowej: www.polskieokna.pl. Małgorzata Czarnota, Pegasus Public Relations, m.czarnota@pegasus.pl, +48 609 600 061

Zdjęcia załączone do informacji prasowej pochodzą z archiwum PolskieOkna.pl