System Fasada 50N – estetyka i energooszczędność od YAWAL
System Fasada 50N – estetyka i energooszczędność od YAWAL

YAWAL wprowadza na rynek nowy system profili aluminiowych FASADA 50N (FA50N). Jest on przeznaczony do wykonywania nowoczesnych ścian osłonowych o kształtach prostych i złożonych (zwroty, załamania, przebieg poligonalny) oraz pozwalający na konstruowanie dachów przeszklonych oraz konstrukcji przestrzennych. Nowy system po raz pierwszy zostanie zastosowany w budynku Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, którego oddanie do użytku nastąpi w połowie 2011 r.

System FASADA 50N to produkt, którego właściwości zadowolą zarówno inwestorów jak też Generalnych Wykonawców oraz firmy montażowe.

Wysoka trwałość i odporność mechaniczna, łatwość konserwacji i utrzymana w czystości oraz wysokie właściwości izolacyjności termicznej i akustycznej to zalety, na które zwrócą uwagę inwestorzy nastawieni na niskie koszty obsługi budynków oraz zapewnienie maksymalnego komfortu pracy użytkownikom.

FASADA 50N jest łatwa i szybka w montażu oraz nie wymaga wielkich nakładów podczas wykonywania konstrukcji. Dzięki wsparciu działu technicznego YAWAL firma montażowa może w krótkim czasie przygotować dokumentację warsztatową. Decydując się na montaż nowego systemu Generalny Wykonawca ma pewność zastosowania trwałego, wysokiej jakości produktu, wykonanego zgodnie z certyfikatami ISO oraz QUALICOAT, oferującego estetyczny i nowoczesny wygląd oraz łatwość konserwacji. Oferowana przez producenta 10-letnia gwarancja na powłoki ochronne sprawia, że FASADA 50N jest jednym z bardziej atrakcyjnych produktów na rynku.

System jest dziełem prężnego działu konstrukcyjnego YAWAL, który zatrudnia projektantów z wieloletnim doświadczeniem. Konstrukcja nośna ściany osłonowej składa się z profili pionowych (słupów) oraz poziomych (rygli) o przekroju skrzynkowym i standardowej szerokości 50 mm. Możliwe jest stosowanie rygli o wymiarach głębokości od 16 do 189 mm oraz rygli 22 do 135 mm. W polach konstrukcji nośnej możliwe jest stosowanie różnego rodzaju wypełnień takich jak: szyby pojedyncze i zespolone, płyty poliwęglanowe, płyty elewacyjne z materiałów kompozytowych i inne. Grubość stosowanego wypełniania 6 – 50 mm. Zamocowanie wypełnienia odbywa się z wykorzystaniem zewnętrznych profili aluminiowych o różnych kształtach, możliwe jest też zamocowanie wypełnienia (szyb zespolonych) bez widocznych profili zewnętrznych (efekt gładkiej powierzchni szklanej). Możliwe jest także kształtowanie pól wypełnień stanowiących pasy podokienno – nadprożowe. W poszczególnych polach konstrukcji system umożliwia osadzanie konstrukcji okien otwieranych oraz drzwi różnych typów (np. systemy: TM 62, TM 74, PI 50). Zapewnienie wysokich parametrów szczelności na przenikanie wiatru i wody uzyskuje się poprzez zastosowanie uszczelek z EPDM. Zamocowanie konstrukcji ściany osłonowej do budynku (budowli) odbywa się z wykorzystaniem specjalnych uchwytów aluminiowych.

System znajdzie zastosowanie w budynku Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Ten nowoczesny biurowiec, projekt Pracowni Architektonicznej APA – Wojciechowski Sp z o.o. wykonany na zlecenie Miasta Gdańska, powstanie w sąsiedztwie kompleksu biurowców Arkońska Business Park. Budynek został zaprojektowany jako 5 i 3-kondygnacyjny z jednokondygnacyjnym wspólnym garażem podziemnym. W części wyższej zaprojektowano go jako kombinację ścian pełnych, wykończonych cegłą oraz fasad szklonych. Fasada części niższej budynku w całości jest zaprojektowana jako szklona. Podcięte partery w wyższej części budynku ozdobione są szklanym kolorowym dachem. Linia kolorowego szkła kontynuuje się także dalej w części hallu wejściowego i wyższej części elewacji budynku 3-kondygnacyjnego. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie ponad 11,2 tys. mkw. Generalnym Wykonawcą jest firma Skanska.

System FASADA 50 N jest oferowany w 3 odmianach ściany osłonowej:
* FASADA 50 N – typowa fasada słupowo - ryglowa z widocznymi od zewnątrz listwami mocującymi wypełnienie,
* FASADA 50 N HL – fasada z wyraźnym od zewnątrz, poziomym układem profili mocujących (zalecane profile o zwiększonej wysokości 100 – 150 mm i różnych kształtach) oraz niewidocznymi profilami pionowymi,
* FASADA 50 N SL – fasada tworząca od zewnątrz płaską powierzchnię bez widocznych profili aluminiowych.