W odpowiedzi na oczekiwania rynku – niski próg ze zintegrowanym odwodnieniem
W odpowiedzi na oczekiwania rynku – niski próg ze zintegrowanym odwodnieniem

Potrzeba jest matką wynalazków, również w świecie stolarki otworowej. Przykładem może być niski próg z odwodnieniem liniowym do drzwi tarasowych typu HS. Jak doszło do powstania tego rozwiązania i jakie są jego zalety, opowiada Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Czasami wymyśla się produkt i odpowiednimi działaniami marketingowymi kreuje się potrzebę jego posiadania. Jednak w większości przypadków nowe produkty powstają w odpowiedzi na potrzeby użytkowników. Tak też było z naszym progiem bez barier ze zintegrowanym odwodnieniem liniowym.

Pracownicy terenowi G-U Polska, mający bezpośredni kontakt z producentami stolarki, rozmawiają z nimi o ich potrzebach i przydatnych rozwiązaniach, w tym między innymi o wadach dotychczasowych produktów. Właśnie przy okazji takich rozmów wybrzmiał problem odpowiedniego odprowadzenia wody z dużych okien tarasowych HS na styku ich łączenia z tarasem.

O ile odprowadzenie wody z okien przy użyciu parapetu jest rozwiązaniem znanym od wieków i bardzo prostym, o tyle przy połączeniu HS-ów i tarasu dotychczasowe rozwiązania miały pewne niedoskonałości. Nasi klienci (producenci stolarki) narzekali na trudności w połączeniu drzwi HS z odwodnieniem (które dostarczali na budowę inni wykonawcy) i tarasem. Problemem okazała się różnorodność nie zawsze kompatybilnych elementów. Systemów odwodnień i rodzajów tarasów jest wiele, co rodziło za każdym razem konieczność indywidualnych ustaleń dotyczących zabudowy, opracowania konkretnego rozwiązania oraz koordynacji montażu. Nie zawsze takie trójstronne integracje dawały efekt odpowiedni dla użytkownika – tak pod względem technicznym, jak i estetycznym.

Widząc dużą lukę rynkową w tym obszarze, zdecydowaliśmy się zaprojektować nowy produkt, współpracując ściśle z klientem, producentem stolarki, którego te problemy najbardziej dotykały. Do założeń projektowych progu HS z odwodnieniem przyjęliśmy szereg wymagań, z których główne to:

  • łatwe i stabilne połączenie odwodnienia z progiem HS G-U TS50;
  • brak dodatkowych spoin łączących (pomiędzy progiem a odwodnieniem);
  • ukrycie odwodnienia pod wyrównaniem progu „bez barier” w tym samym designie, co próg;
  • możliwość montażu w oknie HS progu wraz z odwodnieniem już w fabryce stolarki;
  • proste zakończenie progu, ułatwiające łączenie z każdym rodzajem materiału tarasu;
  • możliwość kierunkowego odprowadzania wody (lewo/prawo).

Te wszystkie wymagania (oraz kilka pomniejszych) spełniliśmy w naszym progu bez barier HS TS50 ze zintegrowanym odwodnieniem liniowym. Jesteśmy pionierem w takim kompleksowym podejściu, a nasi klienci doceniają zarówno jakość wykonania produktu, jak i jakość samego projektu, który rozwiązuje wszystkie wcześniejsze problemy w tym obszarze.

Podsumowując i zarazem odpowiadając na pytanie „Dlaczego powstają takie autorskie rozwiązania?”, mogę tylko stwierdzić, że dlatego, iż warto wkładać wysiłek w to, co jest funkcjonalne i potrzebne. Nowe, lepsze rozwiązanie daje przewagę rynkową, a – parafrazując znaną reklamę – satysfakcja z bycia najlepszym jest bezcenna.

 

źródło: G-U Polska