Jak skutecznie uszczelnić świetliki na dachu i zadbać o jego bezpieczeństwo
Jak skutecznie uszczelnić świetliki na dachu i zadbać o jego bezpieczeństwo

Awaria związana z konstrukcją hali przemysłowej może doprowadzić do zniszczenia aktywów takich jak materiały, produkty, czy urządzenia, które w tego typu budynkach się znajdują. Do najbardziej krytycznych elementów należą łączenia i konstrukcje dachowe. Nieszczelności dachu mogą skutkować nawet zatrzymaniem procesu produkcyjnego, narażając firmę na straty.

 

Rodzaje nieszczelności występujących w budynkach przemysłowych

Na dachach obiektów takich jak hale magazynowe, czy produkcyjne znajduje się wiele detali, do których należą łączenia blachy trapezowej, świetliki kopułowe, odpływy i przepusty dachowe, oraz wszelkiego rodzaju elementy wentylacyjne, które stanowią potencjalne źródła nieszczelności. Jakiekolwiek uszkodzenia, starzenie się materiałów izolacyjnych, a także nieprawidłowy ich montaż mogą finalnie doprowadzić do powstania przecieków, niosąc ze sobą ryzyko uszkodzeń mienia, czy przestojów w produkcji.

Świetliki kopułowe zainstalowane na dachu hal stanowią przede wszystkim źródło światła, wpływając korzystnie na komfort pracy pracowników oraz redukcję zużycia energii elektrycznej w ciągu dnia. Jednak ich obecność może stanowić źródło potencjalnych problemów. W przypadku ich nieprawidłowego zabezpieczenia często podczas opadów deszczu dochodzi do wycieków i nieszczelności. Jest to poważne zagrożenie zarówno dla samej konstrukcji dachu, jak i całego budynku, łącznie z przechowywanymi w nim towarami oraz maszynami  produkcyjnymi.

 

Trwałe usunięcie nieszczelności na dachu

Dach hali produkcyjnej firmy “Big Dutchman” - lidera w branży rozwiązań dla hodowli zwierząt, ze względów bezpieczeństwa musiał przejść remont. Jego głównym celem było trwałe zabezpieczenie nieszczelnych łączeń świetlików kopułowych oraz usunięcie występujących przecieków w zakładkach blachy przy krawędziach dachu.

Projekt został powierzony firmie PHU Depko, która w pierwszej kolejności starannie przygotowała blachę trapezową, stanowiącą kluczową rolę w pracach hydroizolacyjnych.

Aby uzyskać skuteczną hydroizolację detali występujących na dachu hali, należało zastosować rozwiązania, charakteryzujące się przede wszystkim bardzo dobrą przyczepnością do metali, gwarantując trwałe i niezawodne uszczelnienie łączeń oraz zakładek blachy. W związku z powyższymi wymaganiami zdecydowano się na użycie Triflex ProDetail - płynnej żywicy uszczelniającej na bazie PMMA.

Właściwości i możliwości tego systemu, tj. zdolność do obróbki w niskich temperaturach do -5°C, szybkie utwardzanie się materiału w przeciągu 45 minut, również wpłynęły na decyzję o jego zastosowaniu. W tym przypadku był to kluczowy czynnik, ponieważ prace renowacyjne nie mogły być przełożone, oczekując na bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Dzięki Triflex ProDetail prace mogły być kontynuowane niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych i znacząco przyspieszyły cały proces remontowy.

 

Etapy naprawy dachu

Dla zapewnienia kompleksowego zabezpieczenia przed nieszczelnościami wykonawca zdecydował o podzieleniu prac renowacyjnych dachu na kilka etapów.

W pierwszej kolejności dokładnie oczyszczono powierzchnie dachowe przy użyciu specjalnego środka czyszczącego firmy Triflex, który pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Ten krok stanowił bazę do kolejnych prac.
 

Kolejny etap polegał na aplikacji podkładu gruntującego Triflex Metal Primer, który gwarantuje doskonałą przyczepność dla kolejnych warstw materiału uszczelniającego.
Następnie zajęto się uszczelnianiem łączeń blachy trapezowej ze świetlikiem kopułowym oraz zakładek blachy przy krawędziach dachu. Do tego celu wykorzystano Triflex ProDetail, wzbogacony zbrojoną włókniną.

Ostatni etap polegał na zastosowaniu powłoki utrwalającej Triflex Cryl Finish 205, zapewniającej trwałe uszczelnienie oraz estetyczny wygląd dachu o konstrukcji stalowej.
Wykonanie wszystkich powyższych etapów z wykorzystaniem rozwiązań Triflex pozwoliło na uzyskanie szczelnego i bezpiecznego dachu, odpornego na ekstremalne warunki atmosferyczne, wilgoć, czy uszkodzenia mechaniczne.

Systemy Triflex gwarantują profesjonalne i skuteczne uszczelnienie stalowych dachów obiektów produkcyjnych. To przekłada się na bezpieczeństwo kluczowych aktywów firmy, jego personelu oraz procesu produkcyjnego.

 

źródło: Triflex