Przełomowy zawias ukryty jednorzędowy – WU-1R od WALA
Przełomowy zawias ukryty jednorzędowy – WU-1R od WALA

Zawiasy ukryte w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ukryty system zawiasów jest ich niepodważalną zaletą na poziomie estetycznym. Schemat ten utrudnia wtargnięcie osób niepowołanych co zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa. To kolejny istotny aspekt przemawiający na korzyść zawiasów ukrytych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowania rynku, WALA wprowadza nowy zawias ukryty jednorzędowy WU-1R przeznaczony do wąskich profili.

Jak sama nazwa wskazuje zawiasy ukryte są niewidoczne, na pierwszy rzut oka oczywiście. Mają kompletnie inną konstrukcję niż standardowe zawiasy nawierzchniowe czy rolkowe. Montaż zawiasów ukrytych wymaga specjalnej obróbki zarówno ościeżnicy jak i skrzydła. Ale do tego celu zostały stworzone dedykowane szablony ( link:  https://www.wala.pl/pl/Zawiasy-do-drzwi/Zawiasy-do-drzwi-aluminiowych/Przyrzady/SZABLONY-DO-ZAWIASOW-UKRYTYCH.html ), które ułatwiają i przyspieszają konieczną obróbkę. Po wykonaniu obróbki w profilach sam montaż zawiasu WU-1R jest niezwykle łatwy i szybki. Poniżej przedstawiamy instrukcję montażu i regulacji zawiasu ukrytego jednorzędowego WU-1R w przystępnej formie krótkiego filmu instruktażowego.

 

Zawiasy montowane są w tzw. przymyku drzwi (wewnętrznej stronie ościeżnicy i skrzydła). Taka forma sprawia, że przy zamkniętych drzwiach zawiasy nie są widoczne ani od wewnątrz ani od zewnątrz. W ten sposób, dzięki konstrukcji profili i systemie montażu zawiasu, powstaje efekt jednolitej, zlicowanej powierzchni. Nie zaburza jej wystający zawias na wierzchu profilu.

 

 

            Zawiasy ukryte zobaczyć możemy dopiero po otwarciu skrzydła drzwiowego. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest estetyka i minimalizm. Niczym niezmącony design panelu drzwiowego. A te w ostatnich latach bywają bardzo różnorodne i nietuzinkowe, materiały, wzory, inkrustacje. Zastosowanie niewidocznych zawiasów niweluje konieczność doboru koloru zawiasów do skrzydła drzwiowego czy ościeżnicy. Rzeczowo poWALAjący efekt, którego nie widać.

 

Zawias jednorzędowy WU-1R został przebadany w IFT Rosenheim i uzyskał 13 klasę użyteczności. W istocie jest to zawias bardzo wysokiej jakości.

Systemy zastosowane w zawiasach ukrytych są niezawodne, trwałe, bezobsługowe, nie wymagają konserwacji i smarowania. Z lekkością i łatwością pełnią swoją funkcję przez długie lata. Płynna regulacja w 3 płaszczyznach zdecydowanie ułatwia perfekcyjne ustawienie skrzydła drzwiowego względem ościeżnicy.

Bezsprzeczną zaletą zawiasów ukrytych w drzwiach zewnętrznych jest wysoka izolacja termiczna.

Zawiasy ukryte mają ograniczenie otwarcia do 110°, a co za tym idzie konieczne jest zastosowanie stopera do drzwi np. WST03 od WALA ( https://www.wala.pl/pl/Okucia-do-szkla/Stoper.html ), by zabezpieczyć zawiasy przed uszkodzeniem mechanicznym.

 

 

                Jednym z najistotniejszych atutów zawiasu WU-1R, który znacząco wyróżnia go na tle innych kategorii zawiasów jest wygodny i łatwy montaż. Część ościeżnicowa oraz część skrzydłowa zawiasu WU-1R łączą się ze sobą w bardzo szybki i łatwy sposób. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu ukazującego prostotę montażu drzwi na ościeżnicy.
 

 

Zawias ukryty jednorzędowy WU-1R niewątpliwie jest produktem wartym uwagi i wdrożenia w najbliższych realizacjach. Niebawem przedstawimy uszlachetnienie zawiasu, nad którym aktualnie pracuje zespół WALA.

 

źródło: WALA