Odsłoń sekret nowoczesnych osłon  – jak wybrać idealną roletę okienną
Odsłoń sekret nowoczesnych osłon – jak wybrać idealną roletę okienną

Odpowiednio dobrana osłona okienna wpływa na wiele istotnych aspektów – od kontroli nad światłem, prywatnością oraz efektywnością energetyczną, po temperaturę w pomieszczeniu oraz odczuwane samopoczucie. Może być również stylowym uzupełnieniem aranżacji budynku, podkreślającym jego indywidualne cechy. Jakie więc kryteria należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnej rolety okiennej? Jakie rozwiązania są aktualnie dostępne na rynku? Na te pytania odpowiada ekspert firmy AWILUX – Rafał Buczek.

Osłony okien to niezbędne wyposażenie każdego domu. Wybieramy je już nie tylko ze względu na ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również dla większej prywatności i dyskrecji, poprawy bezpieczeństwa oraz kontroli nad wysokością rachunków za energię. W zależności od tego, czy nasze rolety będą instalowane w domu, który już istnieje, czy w nowopowstałym budynku, możemy zdecydować się na ich konkretny rodzaj. Pamiętajmy jednak, aby w tym doborze uwzględnić wszystkie funkcje, jakie mają spełniać.

- Nowoczesne rolety okienne aktualnie spełniają wszelkie potrzeby użytkowe i coraz bardziej zaawansowane oczekiwania estetyczne. Mogą być sterowane ręcznie za pomocą linki czy korby lub posiadać silniki elektryczne sterowane za pomocą pilota czy przełącznika ściennego. Wzbogacić możemy je również m.in. w automatyczne czujniki zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania oraz podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Sterowniki potrafią zmierzyć siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady. Pozwalają tak zaprogramować osłonę, aby właściciel miał komfort sterowania roletami również podczas swojej nieobecności w domu – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by jakość wykonania oraz użyte materiały spełniały kryteria bezpieczeństwa zapewniające spokój i komfort psychiczny na długie lata. Istotne są również parametry izolacyjne, które przyczyniają się do obniżenia wysokości rachunków za ogrzewanie i mogą nas ochronić przed nadmiernym hałasem z zewnątrz. Taka dodatkowa osłona sprawia, że okna zyskują dodatkową warstwę, która skutecznie poprawia właściwości akustyczne i termoizolacyjne szyby.

Jakie rolety okienne mamy do wyboru?

 

Rolety nakładane AK-THERM

 

Pierwszym z przykładów są uniwersalne skrzynki nakładane dedykowane nowo powstałym budynkom oraz obiektom remontowanym - AK-THERM z oferty AWILUX. Ze względu na wypełnienie styropianem, rozwiązanie jest wyjątkowo ciepłe i spełnia aktualne wymagania wynikające z rozporządzenia dotyczącego oszczędzania energii. Można je stosować ze wszystkimi elementami naściennymi i we wszystkich sytuacjach montażowych -  niezależnie od rodzaju systemu ocieplenia, tynku zewnętrznego czy elewacji klinkierowej lub łupkowej. Dzięki swej elastyczności i możliwości dostosowania wymiarów zewnętrznych do sytuacji panującej na budowie, skrzynka nadaje się szczególnie do montażu w gotowych budynkach lub w budynkach wymagających zastosowania określonych grubości ścian.

- Skrzynki AK-Therm wyróżnia najwyższy stopień ochrony akustycznej - w zależności od typu, można uzyskać współczynnik RW na poziomie nawet 46/48 dB. Oprócz tego, dzięki mocowanemu na zatrzask profilowi adaptacyjnemu, połączenie z oknem jest odporne na wiatr bez konieczności stosowania dodatkowych uszczelek. Istnieje również możliwość połączenia jej z roletami, żaluzjami fasadowymi lub ze screenami LightControl, a także wzbogacenie rozwiązania o zintegrowaną moskitierę, co zapewnia skuteczną ochronę przeciw owadom – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

Rolety nakładane PVC

W przypadku kontroli nad ilością promieni słonecznych w pomieszczeniach, najchętniej wybieranym rozwiązaniem są rolety. Te z oferty AWILUX – rolety nakładane VISIO M - wykonane są z twardego PVC, a różne ocieplenia skrzynki pozwalają na optymalne dopasowanie do warunków klimatycznych. Są montowane jednocześnie z oknami, a same skrzynki mają niewielki rozmiar. Przez zastosowanie klapy rewizyjnej od dołu, możliwe jest zatynkowanie skrzynki od wewnątrz i do zewnątrz, dzięki czemu stają się prawie niewidoczne. Co ważne, odcień skrzynki można dobrać do koloru okna.

- Rolety nakładane stanowią dodatkową ochronę przed włamywaczami, ponieważ można zamontować w nich system blokujący jej podniesienie. Dzięki specjalnemu profilowi adaptacyjnemu, rolety VISIO M zamontujemy również na oknach aluminiowych. Obsługa może być na pasek lub napęd elektryczny, a także mamy opcję sterowania za pomocą smartfona. Rolety VISIO M są również dostępne ze zintegrowaną moskitierą, która chroni przed insektami, jednocześnie umożliwiając dostęp do świeżego powietrza – mówi Rafał Buczek.

Rolety podtynkowe – niewidoczne wsparcie

Jeśli myślimy o roletach jeszcze na etapie projektowania lub budowy domu, warto zdecydować się na rolety podtynkowe, które montuje się w nadprożu i zabudowuje materiałem wykończeniowym, takim jak tynk czy klinkier. Takie rozwiązanie idealnie wkomponowuje się w elewację, dzięki czemu tworzy jej integralną część.

- W przypadku innowacyjnych rolet takich jak model INVISIO, możemy liczyć na zapewnienie doskonałej izolacji termicznej i akustycznej, ponieważ system nie ingeruje w konstrukcję nadproża okna lub drzwi, a tym samym nie narusza bilansu energetycznego budynku – zaznacza ekspert AWILUX – Sterowanie roletami w tym przypadku może odbywać się ręcznie lub poprzez napęd elektryczny, połączony z systemem sterującym, pozwalającym na ich komfortową obsługę.

Dużym udogodnieniem w przypadku rolety podtynkowej jest umieszczenie skrzynki na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala na konserwację i serwisowanie bez zakłócania prywatności domowników. Jeśli w naszym domu doceniamy nowoczesne technologie, warto zauważyć, że taka roleta pozwala na skonfigurowanie z urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu będziemy mogli obsługiwać cały system za pomocą tabletu lub smartfona. W systemie podtynkowym można również zdecydować się na wersję z moskitierą, która w ciepłe dni umożliwia użytkownikowi skuteczną ochronę przed insektami przy zachowaniu przepływu światła i świeżego powietrza do wewnątrz.

Rolety elewacyjne – uniwersalność zastosowań

Kolejnym rodzajem są rolety elewacyjne, które doceniane są szczególnie ze względu na większą uniwersalność. Ten typ możemy zastosować zarówno w budynkach nowych, jak i już istniejących. Montuje się je na murze albo we wnęce okiennej budynku, co nie wymaga ingerencji w elewację. Rolety elewacyjne wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi i zazwyczaj pozwalają na indywidualne dostosowanie wymagań co do wielkości rolety, rodzaju zastosowanego pancerza czy koloru rolety.  

- Rolety elewacyjne występują w dwóch opcjach – ze skrzynką ściętą pod kątem 45˚ z montażem lewo- i prawoskrętnym oraz ze skrzynką półokrągłą i montażem tylko lewoskrętnym. Warto je wybrać, jeśli zależy nam na niewielkim nakładzie prac podczas instalacji. W tym rozwiązaniu możemy również wybrać system blokujący podnoszenie oraz opcję z moskitierą rolowaną. Specjalny panel wzmacnia skrzynkę i zabezpiecza ją przed demontażem przez nieproszonych gości – podpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Okna z roletami to nie tylko praktyczne rozwiązanie, które indywidualnie dopasowujemy do swoich potrzeb, ale również widoczny element elewacji, który może się stać jej modnym, efektownym uzupełnieniem. Szeroki wybór modeli i kolorów z oferty AWILUX pozwoli nam wybrać osłonę okien, która podkreśli charakter naszego budynku, ale również będzie komfortowym rozwiązaniem dla wszystkich domowników.

 

źródło: Awilux Polska