Global Office Park ze szklaną fasadą elementową
Global Office Park ze szklaną fasadą elementową

Fasada elementowa umożliwia nadanie konstrukcjom większej unikalności. Na tak złożonej technicznie koncepcji oparto Global Office Park, nowy kompleks biurowo-mieszkaniowy w Katowicach (Polska). Na potrzeby budowy kompleksu dostarczyliśmy ponad 25 tys. m2 szyb zespolonych. W konstrukcji wykorzystane zostało szkło przeciwsłoneczne oraz niskoemisyjne.

Global Office Park to wielofunkcyjny kompleks obejmujący dwie wieże biurowe oraz jedną wieżę mieszkaniową, które są zlokalizowane na wspólnym podium, a także wolnostojący biurowiec. Dwie wieże liczą po 25 pięter, a ich wysokość sięga 100 m. Budynek mieszkaniowy zaoferuje w sumie 670 mieszkań. Łączna powierzchnia komercyjna obiektu wynosi nieco ponad 59 tys. m2.

Za projekt odpowiadają architekci spółki Cavatina Holding. Główne wieże są bliźniaczymi bryłami, a unikalnego charakteru nadają im zaokrąglone narożniki, co jest nawiązaniem do architektury kojarzonej z regionem. Projektanci zdecydowali się na elewację w falującym układzie, gdzie szklane tafle urozmaicono elementami w formie przypominającej błyszczące łuski.

W ramach współpracy z firmą Reconal, która przygotowała fasadę, dostarczyliśmy łącznie ponad 25 tys. m2 szyb zespolonych. W budowie dwóch wież wykorzystano szkło SunGuard SN 51 HT – szkło przeciwsłoneczne, które charakteryzuje się wysoką selektywnością oraz niskim współczynnikiem całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. W konstrukcji podium zastosowano z kolei szkło Planitherm XN II, czyli szkło charakteryzujące się niskoemisyjnością i energooszczędnością.

Konstrukcja wyróżnia się złożoną technicznie fasadą elementową. W kompleksie zastosowano m.in. szklane fasady słupowo-ryglowe oraz elewację z paneli 3D. Przygotowanie elewacji wież wymagało montowania modułów z danego piętra od wewnątrz budynku – z osadzeniem na specjalnie przygotowanych profilach dolnych i górnych. Konstrukcja obejmuje także niewidoczne przejścia z fasady wypełniającej w fasadę osłonową, co było możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych modułów przejściowych i ram. Jedną z unikalnych cech wież są też charakterystyczne skosy w szklanej elewacji – wspomina kierownik projektu w firmie Reconal Agnieszka Ryndak.

Budowę kompleksu Global Office Park rozpoczęto w 2019 r., a finalne zakończenie prac zaplanowano na 2023 r.

 

źródło: Press Glass