Saint-Gobain rozszerza ofertę zrównoważonych rozwiązań fasadowych w Europie, inwestując w fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem
Saint-Gobain rozszerza ofertę zrównoważonych rozwiązań fasadowych w Europie, inwestując w fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem

Saint-Gobain i producent modułów solarnych, firma Megasol, europejski lider w dziedzinie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), ogłaszają nawiązanie strategicznego partnerstwa.

W ramach zawartego porozumienia o partnerskiej współpracy, Grupa Saint-Gobain nabyła mniejszościowy udział w jednostce biznesowej Megasol, która opracowuje i produkuje zintegrowane z budynkiem systemy fotowoltaiczne w zakładzie w Deitingen w Szwajcarii. Partnerstwo umożliwia firmie Saint-Gobain rozszerzenie oferty zrównoważonych rozwiązań fasadowych i zdobycie pozycji wiodącego dostawcy systemów BIPV w Europie, które są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w branży fasad. W zamian, firma Megasol zyskuje dostęp do bazy klientów Saint-Gobain.

Rozwiązania BIPV wnoszą znaczący wkład w zrównoważone budownictwo i dekarbonizację poprzez bardzo wydajną produkcję energii na dachach i pionowych elewacjach budynków. Właściciele budynków mogą nie tylko spełnić obecne i przyszłe wymagania regulacji energetycznych i zwiększyć własną efektywność energetyczną, ale także generować dodatkowe przychody poprzez wprowadzanie wytworzonej energii elektrycznej do sieci.

– Dzięki estetycznemu wzornictwu produktów Megasol oraz ich produkcji umożliwiającej całkowite dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta przy jednoczesnym zachowaniu skali przemysłowej, rozszerzamy zakres naszych zastosowań, znacząco zwiększając ofertę Saint-Gobain w zakresie kompleksowych rozwiązań fasadowych – mówi Patrick Maier, CEO Saint-Gobain Szwajcaria.

– Strategia zrównoważonego rozwoju, ogromne doświadczenie w dziedzinie szkła i powłok zewnętrznych budynków, a także obecność na całym świecie czynią Saint-Gobain idealnym partnerem do szybkiego zwiększenia skali naszej działalności w zakresie aktywnych fotowoltaicznych materiałów budowlanych – mówi Markus Gisler, CEO firmy Megasol.

Partnerstwo to wzmocni ofertę Saint-Gobain w obszarze zrównoważonych rozwiązań fasadowych, która jest zróżnicowana w zależności od kraju. Tego typu systemy wykańczania fasad zapewniają wysoką efektywność i mniejszy ślad węglowy dzięki obniżonej ilości wbudowanych emisji CO2 i niższemu zapotrzebowaniu na energię podczas eksploatacji budynku.

Inwestycja ta jest zgodna z planem strategicznym "Grow & Impact" Grupy, mającym na celu dalsze umacnianie się na pozycji lidera w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa. Orientacja na dostarczanie rozwiązań zapewniających zrównoważony rozwój i efektywność to drugi filar w strategii firmy, która stara się odpowiadać kompleksowo na konkretne potrzeby, oferując zintegrowane systemy, nie zaś pojedyncze produkty.

Projektujemy rozwiązania, kładąc szczególny nacisk na niski ślad węglowy, dbamy o obieg zamknięty, stawiamy na recykling, a każda z naszych propozycji musi dbać o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo, nie pomijając kwestii nie mniej istotnej – estetyki, która jest szczególnie ważna i zauważalna w przypadku rozwiązań fasadowych – mówi Michał Ciesielski, Dyrektor Marki, Komunikacji i Cyfryzacji Saint-Gobain w Polsce.

Firma nie zwalnia tempa i oprócz zawierania porozumień z dostawcami innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań z obszaru energetyki, jak choćby ogłoszona ostatnio współpraca z Tion Renewables AG w zakresie zakupu zielonej energii wiatrowej, nieustannie rozwija portfolio wysokowydajnych rozwiązań fasadowych (w tym przeszkleń), które mają znaczący wpływ na energooszczędność obiektów oraz obniżenie ich wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego.

Do produkcji na skalę przemysłową trafiły w ostatnim czasie dwa produkty, będące kamieniem milowym na drodze do transformacji klimatycznej sektora budowlanego – lekkie pakiety trzyszybowe CLIMATOP® XN LIGHT z powłoką niskoemisyjną oraz nowe szkło bazowe ORAÉ® o najniższym na rynku śladzie węglowym „low-carbon glass”, które znajdzie zastosowanie w linii przeciwsłonecznego szkła fasadowego COOL-LITE® XTREME. Oba rozwiązania produkowane przy zwiększonym udziale stłuczki szklanej pozwalają obniżyć emisyjność zakładów, a także samych budynków przy zachowaniu najlepszych parametrów technicznych.