XXI wiek przyniósł pojawienie się silnej świadomości proekologicznej. To ona każe w każdej dziedzinie życia poszukiwać rozwiązań i materiałów przyjaznych środowisku. Takim właśnie jest coraz śmielej obecne wokół nas szkło. Jego znaczenie dostrzegła Organizacja Narodów Zjednoczonych, ustanawiając rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła.
Kilka ostatnich pokoleń ludzkości dokonało – i wciąż dokonuje – największego skoku cywilizacyjnego w dziejach. O ile jednak do niedawna byliśmy świadkami oraz uczestnikami niepohamowanego wręcz pędu, nadszedł czas by nieco zwolnić, zacząć rozglądać się wokół siebie i dać oddech tak sobie, jak i eksploatowanej do granic wytrzymałości Ziemi. Dążenie do ograniczenia rabunkowej gospodarki naturalnymi surowcami zwiększyło znaczenie długowiecznych, solidnych materiałów, które na dodatek można poddawać recyklingowi. Szkło zdecydowanie do nich należy, a dzięki nowoczesnym technologiom produkcji ma niemal nieograniczone możliwości zastosowania.
Jak to się robi?
Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że szkło towarzyszy człowiekowi przynajmniej od sześciu tysięcy lat, a jako pierwsze zaczęły je wytwarzać cywilizacje, które tworzyły się w pobliżu wulkanów. To dlatego, że (w dużym skrócie) do produkcji szkła potrzebne są piasek i wysoka temperatura. Piasek kwarcowy jest najczęściej występującą na Ziemi skałą osadową. W procesie produkcyjnym, w zależności od potrzeb, dodaje się do niego związki chemiczne wpływające na przejrzystość, kolor, trwałość i wytrzymałość końcowego szklanego produktu.
Linia Magnetron do produkcji szkła powlekanego. Zakład produkcyjny Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej. Fot. Saint-Gobain Glass
Dla każdego coś... szklanego
– Nasze rozwiązania szklane są niezwykle uniwersalne – mówi Agnieszka Hat, Menadżer Marki i Komunikacji Saint-Gobain Glass. – Najwyższy poziom zaawansowania technicznego produkcji sprawia, że szkło Saint-Gobain Glass sprawdza się w każdych warunkach, każdej formie zastosowania, w każdym rodzaju budynku, w każdym miejscu na świecie.
Rzecz jasna, do każdego zastosowania trzeba dobrać odpowiedni rodzaj szkła, a jest z czego wybierać:
- szkło typu float jest najprostszym, ale wciąż najczęściej stosowanym w architekturze rozwiązaniem. Wylanie masy szklanej na roztopioną cynę powoduje, że uzyskuje się równą powierzchnię, bez zniekształceń. Ma ono jednak niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne.
- szkło hartowane to jedno z rozwiązań problemu wytrzymałości. Powstaje ze szkła typu float – w procesie hartowania szkła ogrzanego do ponad 600° C, które jest następnie gwałtownie schładzane. To sprawia, że do jego stłuczenia potrzeba nawet sześciokrotnie większej siły, na dodatek rozpada się na drobne kawałki z obło zakończonymi krawędziami. Co się zaś tyczy temperatury – szkło hartowane nie zmienia swoich właściwości od siarczystych mrozów nawet do 250 stopni!
- szkło laminowane idzie jeszcze krok dalej pod względem bezpieczeństwa. Jego moc w porównaniu ze szkłem hartowanym tkwi w umieszczeniu jednej lub kilku warstw specjalnej folii PVB pomiędzy taflami. Dzięki temu przy próbie stłuczenia folia utrzymuje odłamki na miejscu, a także zapobiega powstaniu luki, przez którą mogliby wedrzeć się niepożądani goście.
- szkło powlekane może pełnić najróżniejsze funkcje w zależności od rodzaju tlenków metali zastosowanych do stworzenia powłoki na jego powierzchni. Niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, aktywne, do tego jeszcze barwione – ma wyjątkowe właściwości podnoszące komfort pomieszczeń i estetykę fasad.
Jak widać, potencjał szkła jest wręcz niezrównany. Od zwykłych szyb okiennych, przez elementy wnętrz, po ogromne fasady – szkło przebojem wdarło się na poczesne miejsce w gronie materiałów budowlanych i wygodnie się na nim rozsiadło, zresztą w pełni zasłużenie.
Fot. Saint-Gobain Glass
Przyszłość dzieje się teraz
Kilkadziesiąt lat temu nowoczesne wtedy budynki określano potocznie „szkło i aluminium” – i było to stwierdzenie wyrażające podziw i zachwyt. Zdecydowane poszerzenie zastosowania szkła w budownictwie jest wynikiem dostrzeżenia konieczności nie tylko podniesienia komfortu ludzi w obiektach mieszkalnych czy publicznych, lecz także długofalowej ochrony dobrostanu naszej planety.
– W Saint-Gobain Glass na co dzień łączymy oba te cele – podkreśla Maciej Mańko, Marketing Manager Glassolutions. – Produkowane przez nas najwyższej jakości pakiety szybowe zapewniają komfort użytkownikom budynków. Jednocześnie na każdym polu realizujemy nadrzędne hasło całej Grupy Saint-Gobain: Making The World a Better Home.
Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że ludzkość znalazła materiał budowlany na miarę obecnych czasów. Bezpieczny, trwały, wytrzymały. Zapewniający wygodę i chroniący mienię oraz zdrowie, a nawet ludzkie życie. Oszałamiająco estetyczny i fantastycznie uniwersalny, a do tego ekonomiczny i ekologiczny.
Nie szukajmy dalej. Mamy szkło.
źródło: Saint-Gobain Glass