W jaki sposób sterować roletą?
W jaki sposób sterować roletą?

Wewnętrzne zdobią, chronią przed światłem i wścibskimi spojrzeniami, zewnętrzne zaś dają poczucie bezpieczeństwa, zapewniają ciszę, chronią przed zimnem, a w lecie dają przyjemny chłód. Ze względu na liczne zalety, instalacja rolet stała się bardzo popularna, jednak przed ich montażem trzeba zdecydować się na sposób jakim będziemy nimi sterować.

Sterowanie ręczne czy elektryczne?
Przy sterowaniu ręcznym możemy podnosić rolety za pomocą zwijacza (pociągając za taśmę lub sznurek), zwijarki z korbą lub mechanizmu sprężynowego. Każda z tych opcji wymaga jednak dużo wysiłku – zwłaszcza przy roletach zewnętrznych – i czasu, jeśli czynności te wykonujemy po kilka razy dziennie. Więcej komfortu daje nam sterowanie elektryczne. Wówczas roletę obsługuje za nas mechanizm, który kilkanaście razy dziennie może opuszczać i podnosić każdą roletę z osobna bądź wszystkie na raz, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Radiowe sterowanie roletami staje się coraz powszechniejsze, zwłaszcza teraz gdy rynek oferuje wiele możliwości za przystępną cenę. Nowoczesne silniki do rolet charakteryzują się szybkością z jaką podnoszą i opuszczają roletę, oraz możliwością programowania czasowego. Moment otwierania lub zamykania rolet można dowolnie zaprogramować, według własnych potrzeb. Takie funkcje ochronią pomieszczenie przed zbytnim nasłonecznieniem w weekendowy poranek a także zapewnią przytulną, intymną atmosferę wieczorami. Można także ustawić tzw. funkcję urlopową, kiedy podczas naszej nieobecności rolety podnoszą się na dzień i opuszczają po zmierzchu. Jest to komfort dla roślin domowym, a dodatkowo sprawia się wrażenie naszej obecności odstraszając tym samym złodziei. Najnowocześniejsze sterowniki mierzą także temperaturę wewnątrz i na zewnątrz domu, nasłonecznienie a także opady i odpowiednio do prognoz zasłaniają lub odsłaniają okno.

Sterowanie przewodowe czy radiowe?
Wystarczy zamontować w wale nawojowym rolety silnik tubowy typu T-MODE o odpowiedniej mocy i doprowadzić do niego zasilanie. Przy doborze silnika do rolety, ważna jest wiedza o tym, jaką powierzchnię i wagę będzie podnosił – szczególnie tyczy się to rolet zewnętrznych. Możemy wybrać sterownie przewodowe – wówczas panel sterujący znajduje się na ścianie, lub sterowanie radiowe za pomocą pilota.

Sterowanie radiowe to najprostszy sposób automatyzacji rolet, jednak wyłącznie w domach niewykończonych, gdyż konieczne jest przeprowadzenie kabla od rolety do przełącznika znajdującego się na ścianie – mówi ekspert firmy FAAC Sławomir Baran – dlatego klienci chętniej decydują się na sterowanie radiowe, gdyż montaż nie wymaga wielu przeróbek. Wystarczy doprowadzić zasilanie do każdej rolety z gniazdka lub najbliższej puszki elektrycznej. Za sterowanie roletą odpowiada pilot, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika, który znajduje się w silniku rolety. Częstotliwość na jakiej pracują piloty i odbiorniki jest dobrana w ten sposób, aby nie kolidowała z innymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Wszystkie piloty firmy FAAC działają na częstotliwości 433 MHz . Jedna częstotliwość jest szczególnie istotna w tak zwanych domach inteligentnych, gdyż na komendę jednego pilota może odpowiadać kilka urządzeń domowych np. automatyczna brama wjazdowa, brama garażowa z napędem lub alarm działający na drodze radiowej.

Komfortowe i bezpiecznie silniki T-MODE
Niewątpliwym walorem posiadania mechanicznego sterowania roletami jest wygoda użytkowników, którzy za pomocą guzika w pilocie mogą wprawić rolety w ruch, a także estetyka. Brak taśm, sznurków i widocznego zewnętrznego mechanizmu pozwala zachować ładny wygląd pomieszczenia. Dodatkowo nowoczesne napędy FAAC typu T-MODE posiadają możliwość zainstalowania czujnika przeszkody, co jest istotne gdy w domu są małe dzieci – roleta w ruchu napotykająca przeszkodę natychmiast się zatrzymuje. Również nagły brak prądu nie stanowi problemu, gdyż w takim przypadku roleta zostaje natychmiast zablokowana w położeniu, w którym znajdowała się w chwili braku prądu. Nowy model silników tubowych do rolet T-MODE 35 firmy FAAC wraz z licznymi dodatkami jak: adaptery i wsporniki oznacza, że silniki mogą być stosowane w konstrukcjach o różnych rozmiarach, konfiguracjach i materiałach. T-MODE 35 można zainstalować zarówno w roletach drewnianych, materiałowych, plastikowych, aluminiowych jak i stalowych, spełniając w ten sposób najbardziej zróżnicowane gusta i wymagania użytkowników.