Szklane domy - najnowsze technologie umożliwiają planowanie w domach coraz większych okien
Szklane domy - najnowsze technologie umożliwiają planowanie w domach coraz większych okien

Duże przeszklenia w budynku zapewniają doskonałe wyeksponowanie widoku za oknem, pozwalają cieszyć się dużą ilością światła dziennego oraz nadają bryle lekkości i charakteru. Dlatego chętnie projektują je architekci i coraz częściej wybierane są przez inwestorów.

HS w Domu na Górnym Śląsku autorstwa Małeccy Biuro Projektowe to komfortowe drzwi przesuwne o wysokości 3 metrów

 

Montaż ogromnych szklanych tafli wymaga jednak zastosowania zaawansowanej technologii. Ważna jest zarówno ich wytrzymałość, odpowiedni montaż jak również parametry dotyczące energooszczędności. Najnowsze rozwiązania z powodzeniem wprowadza na rynek Multiko Architektura Okien. Dziś przyglądamy się jej najciekawszym realizacjom.

Dom pod Krakowem

W „Domu pod Krakowem”, zaprojektowanym przez pracownię Mobius Architekci wrażenie robi już sam rozmiar okien. Najwyższe sięga 8 metrów, zaś najszersze ma 11 metrów. Zastosowane w tym projekcie cienkoramowe (bezramowe) rozwiązanie pozwoliło na zatracie granicy między wnętrzem budynku a otaczającym je światem. Ciekawa jest też architektura okien, dzięki której przeszklenia stają się funkcjonalną ozdobą mieszkania. Ten typ okien doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy by światło naturalne było integralną częścią naszej przestrzeni. Aby zmaksymalizować efekt przestronności pomieszczenia, Multiko Architektura Okien poleca takie okna cienkoramowe, w których szerokość widocznych profili wynosi tylko 25 mm.

Szklany narożnik może mieć postać typowego połączenia z aluminiowym profilem narożnym lub być wykonany cały ze szkła - tzw. glass corner

 

Dom Doświetlający

Projekt „Domu Doświetlającego” biura 77 STUDIO architektury to z kolei dowód na duże możliwości, jakie daje aluminiowa stolarka okienna. Dzięki ogromnym przeszkleniom parteru oraz lustrzanemu sześcianowi nałożonemu na piętro, bryła budynku zyskała na lekkości, a refleksy drzew wtapiają ją w najbliższe otoczenie lasu. Fasady słupowo-ryglowe nowej generacji i połączenia półstrukturalne o szerokości zaledwie 16 mm, pozwoliły uzyskać wrażenie jednorodnej faktury szkła. Wysokie na blisko 3,5 m przeszklenia mają aż 12 metrów szerokości.

W obu tych inwestycjach specjaliści z Multiko połączyli w minimalistycznych ramach szyby w systemie szkło do szkła. Dzięki temu rozwiązaniu stworzyli długi ciąg okien, pomiędzy którymi połączenie jest prawie niewidoczne. Zmniejszyli jednocześnie masę własną całej konstrukcji szklanej, a co za tym idzie poprawili parametr Lt (Light trasmission), odpowiedzialny za doprowadzenie naturalnego światła do wnętrza pomieszczeń.

Dom pod Krakowem autorstwa pracowni Mobius Architekci, szklana ściana doświetla pomieszczenia, przestronne okna jednocześnie łączą i rozdzielają wnętrze budynku z otoczeniem

 

- Jeszcze do niedawna w pełni przeszklona ściana czy wysokie na kilka metrów, pozbawione podziałów okna przestronnych salonów pojawiały się w nielicznych projektach. Dziś okna cienkoramowe w dużych formatach są pożądanym rozwiązaniem w większości willi. To stały trend, który umacniają coraz bardziej zaawansowane technologie – mówi Maciej Mazgaj, współwłaściciel Multiko Architektura Okien.

 

Szklany Dom

Inne ciekawe rozwiązanie wprowadzono w projekcie „Szklanego Domu”, który powstaje na północy Polski. Aby w pełni zrealizować plan „minimum aluminium, maksimum szkła”, oprócz długich, szklanych ścian wykonano przeszklenia, które łączą się w narożnikach. Jest to połączenie glass corner. Może ono być wypukłe (narożnik zewnętrzny) lub wklęsłe (narożnik wewnętrzny). Ten system jest możliwy dzięki stosowaniu przez firmę spajania szkła pod różnym kątem, również 90 stopni.

Połączenia szkło do szkła oraz glass corner, które proponuje Multiko Architektura Okien, można stosować w każdym pomieszczeniu - salonie, sypialni, biurze czy łazience. Nowoczesne profile oraz szkło w stolarce okiennej pozwalają uzyskiwać bardzo dobre parametry cieplne, które będą spełniały obowiązujące normy. Pamiętajmy jednak, że aby zamontować duże przeszklenia, cały budynek musi być odpowiednio zaprojektowany i dostosowany do wielkoformatowych okien.

Dom na Górnym Śląsku

Przeszklenia w domu to nie tylko montowane na stałe okna, ale też drzwi tarasowe i okna przesuwne. W projekcie „Domu na Górnym Śląsku” pracowni Małeccy Biuro Projektowe zamontowano drzwi przesuwne typu HS o wysokości aż 3 metrów. Było to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych aluminiowych profili. Takie okno swobodnie jeździ na wózkach jezdnych, a siła potrzebna do przesunięcia skrzydła są niewielka.

Dom Doświetlający - cienkie ramy okien delikatnie rysują granice między domem a naturą, nowatorskie technologie Multiko Architektura Okien pozwoliły na zrealizowanie wysokich na 3,4 m przeszkleń o szerokości sięgającej aż 12 metrów

 

Dzięki montażowi bez progu, lokatorzy domu nie muszą pokonywać bariery w postaci wystającej szyny jezdnej. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązania sprzyjają niwelowaniu barier architektonicznych i ułatwiają przemieszczanie się osobom z trudnościami ruchowymi.

Dom Doświetlający - cienkie ramy okien delikatnie rysują granice między domem a naturą, nowatorskie technologie Multiko Architektura Okien pozwoliły na zrealizowanie wysokich na 3,4 m przeszkleń o szerokości sięgającej aż 12 metrów

 

Projektując ten rodzaj okien tarasowych należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż wymagają one systemów profilowych o specjalnej konstrukcji. Z drugiej jednak strony zapewniamy sobie we wnętrzu domu jeszcze więcej światła dziennego, a także możemy pogodzić nowoczesny wygląd budynku z funkcjonalnością użytkowania. Jest to również sposób na zyskanie powierzchni wewnątrz pomieszczenia, ponieważ nie trzeba rezerwować dodatkowej przestrzeni, żeby otworzyć skrzydło drzwi.

źródło: Multiko Architektura Okien.