Co kupić, żeby dom stał się bezpieczny
Co kupić, żeby dom stał się bezpieczny

W najnowszym odcinku podcastu Spokojna Głowa zastanawiamy się nad tym, jak za wirtualny budżet 2 tysięcy złotych poprawić własne bezpieczeństwo w domu – zarówno użytkowe, jak i przeciwwłamaniowe. Poniżej kilka pomysłów związanych z oknami i drzwiami, które pojawiły się w audycji.

 

Przeciwwłamaniowe zamki do drzwi

Bezpieczeństwo w domu zaczyna się od bezpiecznych drzwi, dlatego pierwszą propozycją jest automatyczny zamek drzwiowy, przeznaczony do drzwi w klasie RC 2. Takim zamkiem jest np. A-TS firmy MACO, który automatycznie, tuż po zamknięciu  skrzydła, rygluje aż w 3 punktach: wysuwają się 2 haki u góry i u dołu oraz rygiel kasety głównej. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa zamek można wyposażyć w system kontroli dostępu lub sztywny łańcuch, który pozwoli tylko uchylić drzwi nieznajomemu.

Okucia do okien o podwyższonym standardzie

 

Okna w klasie RC 2 powoli przestają robić wrażenie na inwestorach, dlatego skupimy się na RC 3 – takich, które wytrzymają atak włamywacza przez co najmniej 5 minut. Okna w klasie RC 3, poza wklejaną szybą P5A i klamką przeciwwłamaniową, powinny być wyposażone w specjalny zestaw okuć. Po pierwsze – posługując się przykładem okuć obwiedniowych MACO Multi Matic – okucia powinny być wyposażone w czopy i.S. oraz zaczepy i.S., które uniemożliwiają wyważenie skrzydła. Czopów i zaczepów w oknach RC 3 będzie naprawdę dużo, nawet kilkanaście sztuk na skrzydło. Wszystkie elementy okuć będą połączone ze sobą specjalnymi blaszkami, które wzmocnią całe okno. Dodatkowo pod klamką należy zastosować płytkę antyrozwierceniową, która uniemożliwi przewiercenie się przez profil i przesunięcie klamki.

 

Kontaktrony

Niewielkie czujniki magnetyczne montowane między skrzydłem a ramą, które w połączeniu z alarmem lub systemem smart home informują mieszkańców o próbie włamania – tak w wielkim uproszczeniu działają kontaktrony. MACO ma w ofercie wyjątkowe rozwiązanie: czujnik mTronic, który nie tylko powiadomi o próbie wyważenia okna, ale także pozwoli na bieżąco monitorować ich stan: informuje, czy okna są otwarte, zamknięte czy uchylone. Dzięki temu w każdym momencie mamy pełna kontrole nad mieszkaniem, np. gdy w domu są dzieci albo podczas urlopu, gdy domem opiekuje się np. sąsiad, który przychodzi raz na jakiś czas przewietrzyć i podlać kwiatki.

„Mniejszym bratem” mTronica jest eTronic – czujnik mechaniczny, a nie magnetyczny, wykrywający próbę włamania oraz pozycję otwartą i zamkniętą okna. Dzięki niewielkim rozmiarom, sprytnemu położeniu w narożniku okna i niższej cenie, świetnie nadaje się do mniejszych skrzydeł, a przede wszystkim do okien rozwiernych.

 

O cenach powyższych rozwiązań oraz innych metodach zabezpieczania domów i mieszkań można dowiedzieć się więcej z najnowszego odcinka naszego podcastu Spokojna Głowa: https://tinyurl.com/bezpieczenstwoza2000

 

źródło: MACO Polska