Multifunkcyjne i do zadań specjalnych – jak zaprojektować przeszklenie idealne
Multifunkcyjne i do zadań specjalnych – jak zaprojektować przeszklenie idealne

Według badań budynki w Polsce odpowiadają za ok. 38% emisji CO2 do atmosfery. Nie wynika to wyłącznie ze złych nawyków użytkowników obiektów – niemała część odpowiedzialności spoczywa na materiałach wykorzystywanych do ich wzniesienia. Przedstawiciele sektora budowlanego już na etapie projektowania muszą przykładać dużą wagę do wybieranych rozwiązań i ich aspektów ekologicznych będących fundamentem zrównoważonego budownictwa. Od nich bowiem zależy, jaki wpływ na środowisko będzie wywierał dany budynek i jakich korzyści dostarczy przebywającym wewnątrz ludziom. Aby zastosowane produkty przyniosły pożądane efekty , w ręce specjalistów oddaje się innowacyjne narzędzia umożliwiające dokonanie kalkulacji parametrów w pierwszym i każdym kolejnym stadium prac. Wartości dla dobieranych przeszkleń sprawdzimy za pomocą aplikacji CalumenLive od Saint-Gobain.

We współczesnym budownictwie ważną rolę odgrywa szkło – i to nie tylko ze względu na walory estetyczne nadające konstrukcjom wyjątkowego charakteru. Nowoczesne przeszklenia są multifunkcyjne, zapewniają wysoką izolacyjność termiczną budynku przy jednoczesnym zapobieganiu przegrzewaniu się pomieszczeń, optymalny dostęp do światła dziennego i korzystny bilans energetyczny, dzięki któremu zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania, schłodzenia czy doświetlenia przestrzeni znacząco spada. Ponadto, szkło do zadań specjalnych dba o bezpieczeństwo i komfort akustyczny nawet w sercu metropolii, słowem – wynosi projekty na wyższy poziom. Jednak zanim postawimy na określony produkt warto sprawdzić, jakimi parametrami się charakteryzuje, by móc sprostać regulacjom prawnym i wymaganiom inwestorów.

Fot. Saint-Gobain

 

Parametry pod kontrolą – Lt, g oraz Ug

Choć przepisy w zakresie standardów energetycznych wskazują jasno, że dla zwiększenia wydajności budynku musi być on doskonale izolowany termicznie – projektanci wiedzą, że to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Kluczem do sukcesu jest zarówno przenikalność światła LT%, przepuszczalność energii słonecznej g, jak i izolacyjność cieplna Ug, a do doboru parametrów dla każdego budynku należy podchodzić w sposób racjonalny i zindywidualizowany, by zapewnić mu najlepszą efektywność.

Solar Factor

Wskaźnik Solar Factor g uściśla, ile procent energii cieplnej pochodzącej z promieniowania słonecznego przeniknie przez szklaną przegrodę do wnętrza w stosunku do całkowitej energii na nią padającej.

– Im współczynnik g jest wyższy, tym więcej energii słonecznej dotrze do środka – mówi Jakub Rydkodym, Kierownik Wsparcia Technicznego Sprzedaży Saint-Gobain Building Glass. – Aby zapewnić użytkownikom bezpośredni dostęp do światła dziennego i jednocześnie chronić ich przed nadmiernymi temperaturami, zespolenie należy wzbogacić o wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne – dodaje.

Współczynnik przenikania ciepła

Skoro wiemy, jaki procent energii dotrze do wnętrza budynku przez dane przeszklenie, warto również obliczyć jej straty. Takiej informacji dostarczy nam współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje przeszklenie.

– Zwiększenie ilości tafli w pakiecie szybowym wpływa na obniżenie parametru Ug, a obecnie najczęściej stosowanym jest pakiet trzyszybowy z komorami wypełnionymi argonem. Dodatkowe zastosowanie powłok niskoemisyjnych pozwoli uniknąć przekazywania ciepła w procesie promieniowania, zaś ciepłe ramki dystansowe pomogą zahamować zjawisko przewodnictwa zachodzące między poszczególnymi taflami.

Aby budynek cechował się dobrą efektywnością (bilansem energetycznym) należy dążyć do tego, by zyski słoneczne były wyższe niż straty energii, zatem współczynnik przenikania ciepła Ug przeszklenia powinien być jak najniższy, a jego przepuszczalność energii słonecznej g – wysoka.

©Stéphane Groleau

 

Cicho i bezpiecznie – szkło, które nie boi się wyzwań

Wzbogacając pakiety szybowe o szkło bezpieczne laminowane VSG jesteśmy z stanie zapewnić użytkownikom budynku nie tylko komfort termiczny i wizualny, ale również akustyczny oraz bezpieczeństwo najwyższego stopnia.

– Szkło laminowane (klejone) powstaje w wyniku połączenia dwóch lub więcej tafli szkła za pomocą jednej lub kilku warstw specjalnej folii umieszczonej między nimi. Określa się je mianem „bezpieczne”, bowiem fragmenty szkła po rozbiciu pozostają przyklejone do folii i nie rozpryskują się, przez co nie stanowią zagrożenia dla otoczenia – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass. – Jeśli w procesie laminowania wykorzystana zostanie folia akustyczna, powstałe szkło zyska dodatkowo właściwości dźwiękoizolacyjne.

Izolacyjność akustyczna Rw to kolejny istotny parametr funkcjonalnego przeszklenia. Przegroda zewnętrzna powinna niwelować dźwięki z zakresu 100 – 4000 Hz. Aby szkło skutecznie tłumiło hałas docierający do pomieszczeń, jego wskaźnik Rw powinien plasować się na poziomie ok. 40 dB w przypadku budynków w mieście i ok. 20 dB w przypadku obiektów położonych na obrzeżach. Jeśli warunki te są spełnione, mówimy wówczas o komforcie akustycznym, który ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Fot. Saint-Gobain

 

Jak skomponować przeszklenie idealne? Postaw na nowoczesne narzędzia!

Mówi się, że nie ma ideałów, jednak w przypadku odpowiedzialnego projektowania nie może być mowy o kompromisach. Wybierając szyby należy wziąć pod lupę ich parametry, które finalnie rzutują na właściwości całej przegrody zewnętrznej budynku. Aby ułatwić to zadanie, eksperci Saint-Gobain stworzyli aplikację symulacyjną, dostarczającą niezbędnych w procesie projektowania informacji na temat zastosowanych rozwiązań szklanych.

– CalumenLive wspiera architektów, inżynierów i producentów okien pomagając dobrać odpowiedni produkt na podstawie znanej specyfikacji. Aplikacja posiada szeroką bazę skoncentrowaną na specyfikacji technicznej szkła dostarczanego przez firmę Saint-Gobain i pozwala m.in. określić jego przepuszczalność światła, izolacyjność termiczną i akustyczną oraz inne istotne dla użytkowników parametry wpływające na ich komfort – mówi Jakub Rydkodym. – Narzędzie jest bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Zapamiętuje ostatnio wybraną konfigurację, dzięki czemu bez trudu można wrócić do komponowanego wcześniej zespolenia, dokonać jego modyfikacji i sprawdzić nowe zestawienie parametrów.

W aplikacji CalumenLive specjaliści mają do dyspozycji komponenty najwyższej jakości. Począwszy od możliwości wyboru rodzaju i grubości szkła bazowego (PLANICLEAR, DIAMANT, PARSOL), przez powłoki niskoemisyjne (ECLAZ, PLANITHERM), przeciwsłoneczne (COOL-LITE), antyrefleksyjne (VISION-LITE), na szerokości ramek dystansowych i rodzaju wypełnienia przestrzeni międzyszybowej skończywszy. Narzędzie uwzględnia także dodanie szkła laminowanego na dowolnym szkle bazowym z zastosowaniem folii PVB STANDARD i PVB SILENCE, a także skomponowanie go z dodatkowymi powłokami. CalumenLive posiada certyfikat TÜV, który potwierdza zgodność aplikacji i przeprowadzanych za jej pomocą kalkulacji z normami europejskimi. Wyniki symulacji można przygotować w jednym z 13 dostępnych języków i w szybki sposób pobrać je w postaci pliku PDF lub przesłać bezpośrednio na adres mailowy, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla zespołów międzynarodowych.

Nowoczesne projekty to nie tylko wyjątkowy design, lecz przede wszystkim najlepsze parametry. Przyszłość architektury tworzy się teraz – i to w oparciu o innowacyjne rozwiązania szklane. Korzystając z dedykowanych narzędzi kalkulacyjnych zyskujemy pewność, że na każdym etapie prac nasz projekt będzie zgodny z przepisami i spełni oczekiwania inwestorów, zaś dopracowane do perfekcji koncepcje staną się znakiem rozpoznawczym naszej firmy i przyciągną kolejnych klientów.

 

 

źródło: Saint-Gobain