Inwestycja, która zwróci się na wielu polach. Weź dotację i wymień okna oraz drzwi na energooszczędne
Inwestycja, która zwróci się na wielu polach. Weź dotację i wymień okna oraz drzwi na energooszczędne

Podobno najbardziej lubimy piosenki, które już raz słyszeliśmy, najchętniej wracamy do przeczytanych kiedyś książek i z ogromnym przejęciem oglądamy filmy, które dobrze nam się kojarzą. Ot, jesteśmy stworzeni z przyzwyczajeń. Jednak czy z równie dużym sentymentem spoglądamy w stronę corocznych rachunków w okresie grzewczym, a ich wysokość budzi w nas lawinę pozytywnych emocji? Niekoniecznie. Owszem, wszystko może zostać po staremu, ale... wcale nie musi. Tradycyjne ogrzewanie i straty energii są po prostu nieopłacalne. Warto zatem sięgnąć po ekologiczne rozwiązania, postawić na termomodernizację domu, a przy tym… wymienić drzwi i okna. Zwłaszcza, że teraz możemy zyskać naprawdę niemałe dofinansowanie.

Dlaczego prace termomodernizacyjne należy w dużej mierze oprzeć o wymianę drzwi i okien? Dlatego, że przez nieszczelną stolarkę ucieka nawet 20 – 30% ciepła. Zatem, zamiast każdej kolejnej zimy rozgrzewać kaloryfery i piece do czerwoności, owijać się szczelnie kocem i czekać na rachunki jak na skazanie, warto wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać letnie miesiące na inwestycję, która zwróci się nam z nawiązką. Zakup energooszczędnej stolarki otworowejto doskonały początek, który – dodatkowo – może być wspierany przez Program „Czyste Powietrze”, a to oznacza wysokie kwoty dofinansowania dla tych, którzy ekonomię i ekologię biorą sobie naprawdę do serca. Jak skorzystać z dopłat i w czym, oprócz rekomendacji wysokiej jakości rozwiązań, pomoże nam renomowany producent okien?

 

Czyste powietrze? Nie tylko nad morzem, ale…

 

w całej Polsce. To bowiem nazwa programu wspierającego walkę ze smogiem, redukcję gazów cieplarnianych produkowanych w gospodarstwach domowych, a także szeroko pojęte działania w zgodzie z nurtem eko – w tym przypadku wyrażone odpowiedzialnym podejściem do wznoszonych i remontowanych budynków mieszkalnych. I choć zastąpienie nieefektywnych źródeł ciepła lub inwestycja w nowoczesne rozwiązania może kosztowo przytłoczyć, dzięki projektowi Czyste Powietrze 2021 dofinansowanie, jakie można zyskać, sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Docieplenie przegród zewnętrznych wspierane wymianą drzwi i okien, może zredukować rachunki nawet o 40%. Jeśli dodamy do tego instalację innowacyjnego urządzenia grzewczego oraz fotowoltaikę, których dofinansowanie również zostało ujęte w programie, koszty eksploatacyjne w skali roku będą zauważalnie niższe. A to dopiero początek korzyści – nie tylko tych materialnych. Stawiając na dom energooszczędny lub pasywny zwiększamy własny komfort cieplny, zmniejszając tym samym ślad węglowy oraz ilość spalin emitowanych przez nas do środowiska. Ekonomicznie i ekologicznie zarazem.

Przejdźmy do konkretów

 

Kto może skorzystać z dopłaty w ramach Programu Czyste Powietrze? Aktualnie są to właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub inwestorzy, którzy właśnie rozpoczęli budowę. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu sięgają nawet 30 tys. zł na podstawowym poziomie i 37 tys. zł na podwyższonym. Co dokładnie zostało objęte dofinansowaniem?

 

· Prace dociepleniowe w obrębie ścian i przegród,

 

· modernizacja instalacji grzewczej oraz zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych,

 

· zakup oraz instalacja systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych,

 

· montaż wentylacji mechanicznej,

 

· wymiana drzwi, okien oraz bram garażowych.

 

A skoro o stolarce otworowej mowa, warto wykorzystać okazję i postawić na okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych, które charakteryzują sięniskim współczynnikiem przenikania ciepła(U) orazwysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej(g). – Wymieniając okna na ciepłe, należy skupić się na produktach, w których współczynnik Uw jest niższy niż 0,9 W/m2K, a w przypadku parametru g najlepiej celować wwartości na poziomie 60-70%. Takie rozwiązania skutecznie zapobiegają utracie ciepła zgromadzonego we wnętrzu i jednocześnie pozwalają swobodnie przenikać ciepłu słonecznemu z zewnątrz do środka, co oczywiście wpływa na energooszczędność i w efekcie - zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ważny jest także współczynnik przepuszczalności światła Lt. W wypadku szyb ECLAZ, które znajdziecie w naszej ofercie, wynosi on aż 77%. To jakby zwiększyć powierzchnię okna ze standardowymi szybami o 8%, nie tracąc przy tym doskonałych właściwości termoizolacyjnych – podkreśla Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. – Te warunki spełniają dziś zarównookna PVC, jak i aluminiowe, wyposażone w pakiety trzyszyboweoraz w wykonane ze specjalnych kompozytów tzw.ciepłe ramkidystansowe umieszczone między szybami. Doskonałym przykładem wydajnych energetycznie produktów są rozwiązania z kolekcjiReveal(ALU) czy oknaMorlite(PCV). Rozwiązania OknoPlus odpowiadają wszystkim wymogom WT 2021, a nawet wyprzedzają je z nawiązką –dodaje Ewa Zarychta.

Jak złożyć wniosek? Eksperci OknoPlus pozostają do dyspozycji!

 

Wniosek o dofinansowanie można złożyć w serwisie gov.pl, na portalu beneficjenta, w banku lub pozostawić to ekspertom OknoPlus, którzy przeprowadzą Klienta nie tylko przez złożony proces wyboru stolarki, ale pomogą również w przygotowaniu wniosku aplikacyjnego. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://www.oknoplus.com.pl/czyste-powietrze/.

Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata. Dzięki nim możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz sprawić, że dom stanie się miejscem przyjaznym zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. Pierwszy krok na drodze eko? Warto zrobić go już dziś.

 

źródło:OknoPlus