Aluprof członkiem DGNB – kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa
Aluprof członkiem DGNB – kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa

Niemiecka Rada Zrównoważonego Budownictwa (DGNB) to największa europejska organizacja promująca „zielone” rozwiązania w branży. Do grona ponad 1 200 członków rady dołączył Aluprof – jeden z liderów branży stolarki aluminiowej, który od wielu lat promuje ideę odpowiedzialnego środowiskowo budownictwa.

Misja, wartości i doświadczenie

 

Misją Aluprof jest współudział w transformacji architektury miast i tworzenie rozwiązań przyjaznych środowisku. Firma realizuje to poprzez dostarczanie innowacyjnych, ekologicznych i niezawodnych rozwiązań dla budownictwa w obszarze okien, drzwi, fasad, rolet i bram aluminiowych oraz stały kontakt z partnerami biznesowymi – na każdym etapie realizacji projektu.

 

Branża budowlana ma duży wpływ na klimat – dlatego tak ważne jest zaangażowanie firm w zmiany i podjęcie wyzwania, które ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne. Statystyki nie kłamią: budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2 w UE. Obecnie aż około 35% budynków w Unii ma ponad 50 lat, a prawie trzy czwarte zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie. Dodatkowo tylko niewiele ponad 1% z tych konstrukcji (w zależności od kraju) jest corocznie rewitalizowanych. Zmiany klimatu stawiają przed budownictwem i architekturą wyzwanie: od zastosowanych materiałów oraz technologii zależy nie tylko komfort społeczności i gospodarka, ale też przyszłość całej planety.

 

– Naszą misję realizujemy poprzez tworzenie niezawodnych, trwałych rozwiązań, które mogą służyć przez wiele lat, a po skończonym cyklu życia produktu – wrócić do gospodarki obiegu zamkniętego poprzez recycling aluminium i pozostałych komponentów – podkreśla Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager w Aluprof SA. – Niskoemisyjne wlewki aluminiowe naszego dostawcy, które powstały z wykorzystaniem złomu aluminiowego mają kluczowe znaczenie dla idei niskiego śladu węglowego wbudowanego w nasze w rozwiązania. Trzeba pamiętać, że odzyskując aluminium złomowe, oszczędzamy około 95% energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium pierwotnego pozyskiwanego z boksytów, którego wytop jest bardzo energochłonny – dodaje.

 

Zielone inicjatywy Aluprof

 

Wśród wielu aspektów odpowiedzialnej działalności Aluprof warto wymienić pracę na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej w branży budowlanej. Firma realizuje to poprzez współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) – częścią Światowej Organizacji: World Green Building Council (WGBC), oraz inicjatywy podejmowane wspólnie z partnerami biznesowymi. Producent stolarki aluminiowej bierze też udział w tematycznych konferencjach i sympozjach organizowanych przez PLGBC min. Green Building Symposium.

 

Rozwiązania Aluprof zostały poddane wielostronnej weryfikacji środowiskowej – między innymi poprzez proces certyfikacji według filozofii Cradle to Cradle, czyli idei cyklu życia produktów, która w szczególny sposób przywiązuje wagę do aspektów ekologicznych. Firma posiada również system zarządzania środowiskowego: ISO 14001, który jest inspiracją do ciągłych udoskonaleń procesu produkcyjnego. Uzupełnieniem tych działań są Deklaracje Środowiskowe produktów Aluprof, czyli karty EPD, które zgodnie z założeniami programu, ukazują wpływ systemów producenta na środowisko naturalne.

 

Codziennym zadaniom producenta towarzyszy idea „budowania lepszej przyszłości” wyrażona w haśle „Let’s build a better future”. Aluprof podzielił się swoją strategią i filozofią między innymi podczas tegorocznej edycji targów BAU DIGITAL. Więcej informacji o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

 

Firma może poszczycić się swoją obecnością na wielu wymagających inwestycjach certyfikowanych zgodnie ze standardem BREEAM oraz LEED. Wśród „zielonych budynków” można wymienić zlokalizowane w różnych lokalizacjach Polski, Europy i USA perły architektoniczne: jeden z najwyższych budynków z drewna i aluminium na świecie, czyli Sara Kulturhus w Skellefteå (Szwecja), Mennica Legacy Tower – nowy symbol Warszawy, czy nowojorski 611 West 56th Street – pierwsza realizacja Álvaro Sizy w Stanach Zjednoczonych.

 

Systemy Aluprof świetnie wpisują się w aktualny trend renowacji budynków i wydobywania ich dawnego piękna w nowoczesnej odsłonie. Takimi przykładami mogą być, chociażby Hamburg Port Authority, New Little Mill w Manchesterze, łódzka Manufaktura, czy warszawska Elektrownia Powiśle.

 

źródło: Aluprof