Fiberglass - amerykański desant?
Fiberglass - amerykański desant?
Do końca 2012 roku ma powstać w Polsce jedna z pierwszych i nielicznych fabryk okien z włókien szklanych. Nie jest jeszcze dokładnie znane lokalizacja powstania tej fabryki, ale inwestorzy amerykańscy są zainteresowani lokalizacją w jednym z trzech województw: wielkopolskim, mazowieckim lub dolnośląskim.

Okna z fiberglassu są to okna wykonane na bazie kompozytu poliestrowo- szklanego. Natomiast An American Development Company to znana amerykańska firma specjalizująca się w budowie domów i apartamentów pod klucz na rynku amerykańsko-kanadyjskim.

Kryzys na rynku amerykańskim w szczególny sposób dotknął developerów, którym obecnie jest bardzo trudno na rynku amerykańskim uzyskać niskooprocentowane kredyty inwestycyjne pod budowę domów i apartamentowców. Zmusza to wiele firm do poszukiwania nowych rynków i sposobów inwestowania. Takim rynkiem zdaniem AADC jest właśnie Polska- z bardzo stabilnym systemem bankowym i kredytowym, co wydaje się być kuszącą szansą dla nowego inwestora.
,br> AADC będzie pierwszym w Polsce developerem, który będzie budował domy całkowicie pod klucz, bez udziału własnego potencjalnego klienta, co ma stanowić duże poczucie bezpieczeństwa dla kupujących. Potencjalny polski inwestor będzie miał do wyboru kilkanaście projektów domów. Fabryka okien kompozytowych ma produkować tylko i wyłącznie na potrzeby rynku polskiego, a ewentualne nadwyżki mają być kierowane na rynek niemiecki i szwedzki.

Okna z fiberglassu posiadają szereg zalet i walorów użytkowych Rozszerzalność termiczna fiberglassu jest minimalna i zbliżona do rozszerzalności termicznej szkła. Ma to bardzo duże znaczenie dla trwałości uszczelnienia, gdyż między ramą okienną, a skrzydłem oraz między szkłem a profilem nie występują naprężenia, które w innych systemach pojawiają się ze względu na różną rozszerzalność szkła i profilu. Fiberglass jest materiałem niepalnym i nieuplastyczniającym się pod wpływem temperatury. Jeśli chodzi zaś o odporność chemiczną, fiberglass jest materiałem kwasoodpornym, nie podlegającym korozji i butwieniu. Fiberglass charakteryzuje się też wysoką termoizolacyjnością, co w połączeniu z walorami mechanicznymi sprawia, że jest stosowany w przegrodach termicznych profili aluminiowych, a także coraz częściej również profili z pvc. To, czy ta znana już na rynku amerykańsko-europejskim technologia upowszechni się w Polsce pokaże oczywiście czas.