Montaż drzwi zewnętrznych z taśmami
Montaż drzwi zewnętrznych z taśmami

Wymiana zużytych, starych drzwi zewnętrznych na nowoczesne? A może instalacja tego typu wyrobu w nowym budynku? W każdym z tych przypadków niezbędnym etapem inwestycji jest dobrze wykonany montaż, który pozwoli w pełni wykorzystać parametry drzwi. Skuteczne uszczelnienie newralgicznych punktów przekłada się na oszczędność energii, trwałość i estetykę konstrukcji.

Przy montażu drzwi zewnętrznych, podobnie jak przy instalacji okien, bardzo ważne jest wyeliminowanie mostków termicznych i uzyskanie szczelnego połączenia na styku stolarka-mur. Pozwala na to montaż warstwowy z wykorzystaniem taśm, który, jako nowoczesna technika, dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Prawidłowo wykonany, skutecznie chroni przed niekontrolowanym przepływem powietrza i zawilgoceniem.

Systemowa ochrona

Drzwi zewnętrzne nieustannie narażone są na działanie warunków atmosferycznych, jak promieniowanie słoneczne czy wilgoć. Podobnie jest z warstwą izolacji termicznej (najczęściej jest to piana poliuretanowa lub taśma rozprężna), której zadanie to zapobieganie stratom ciepła, a także ochrona akustyczna. Zawilgocona, wystawiona na ekspozycję słońca szybko traci jednak ona swoje właściwości, dlatego musi być właściwie zabezpieczona. W montażu warstwowym, system kompleksowego uszczelnienia połączenia stolarka-mur tworzą trzy, współpracujące ze sobą strefy: izolacja termiczna i akustyczna, warstwa zewnętrzna oraz wewnętrzna. Taśmy stosowane od zewnątrz (paroprzepuszczalne) tworzą barierę przed wodą opadową i wiatrem, umożliwiają również odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku. Taśmy wewnętrzne (paroszczelne) zapobiegają zaś wnikaniu wilgoci do pomieszczenia, ograniczając tym samy ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Powinny być one jednocześnie wytrzymałe i dobrze przyczepne do popularnie wykorzystywanych materiałów budowlanych.

Trwale i szczelnie zamontowane drzwi

Jak wygląda instalacja drzwi zewnętrznych z taśmami? W pierwszym etapie nie różni się ona zasadniczo od montażu „tradycyjnego”. Kluczowe jest przygotowanie ościeża – jego oczyszczenie, zagruntowanie i wyrównanie. Kolejny krok to oklejenie ościeżnicy taśmami, jeszcze przed wstawieniem jej do otworu montażowego: taśmą paroszczelną od wewnątrz i taśmą paroprzepuszczalną od zewnątrz. Wysokiej jakości taśmy, jak np. Integra System AIB pokryte są na pełnej szerokości specjalny klejem akrylowym, a folia zabezpieczające wyposażona jest w Finger Lift, który ułatwia ich aplikację na budowie. – Takie rozwiązanie zostało wprowadzone dzięki naszej ciągłej współpracy z wykonawcami i jest odpowiedzią na ich potrzeby – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych.

Oklejoną taśmami ramę wstawia się w uprzednio przygotowany otwór, pozostawiając po bokach i na górze szczelinę o szerokości 1-2 cm. Następny krok to wypoziomowanie ościeżnicy, jej mechaniczne zamontowanie do muru oraz założenie skrzydła drzwiowego. W dalszej kolejności taśmę paroprzepuszczalną należy przykleić do ściany zewnętrznej a szczelinę wypełnić pianą poliuretanową. Gdy uszczelniacz całkowicie stwardnieje, przychodzi czas na przyklejenie wewnętrznej taśmy paroszczelnej i wykonanie obróbki. Na koniec montujemy szyldy, wkładki, zamki oraz klamkę i sprawdzamy funkcjonowanie drzwi.

W przypadku nowych inwestycji istotne jest przeprowadzenie montażu drzwi zewnętrznych na właściwym etapie budowy domu. Najlepiej zrealizować go już po zakończeniu wszelkich „mokrych” prac budowlanych wewnątrz budynku, jak tynkowanie i wykonanie posadzek, wraz z ich osuszeniem. Do najczęściej popełnianych błędów montażowych należą: brak zachowania właściwego odstępu między ościeżem a ościeżnicą, złe przygotowanie podłoża przed aplikacją taśmy oraz brak odpowiednich zakładów z taśmy w narożnikach. Warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, co ma znaczenie dla późniejszej eksploatacji wyrobu. Drzwi o dobrych parametrach termicznych oraz ich prawidłowy, szczelny montaż to komfort użytkowania budynku, bezpieczeństwo i ograniczenie strat cennego ciepła, z pożytkiem dla domowego budżetu.

 

źródło: AIB