Światowy lider w produkcji szkła przyśpiesza badania nad powłokami antywirusowymi w walce z Covid-19
Światowy lider w produkcji szkła przyśpiesza badania nad powłokami antywirusowymi w walce z Covid-19

NSG Group na bieżąco śledzi swoje badania nad produkcją szkła z powłoką antywirusową, które może stać się niezastąpionym narzędziem w zakresie ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w budynkach i środkach transportu publicznego.

Badania w zakresie szkła antybakteryjnego były prowadzone w NSG Group na zaawansowanym poziomie jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Jednak jej gwałtowny rozwój spowodował, że poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z wirusem stało się priorytetem dla brytyjskiego zespołu badawczo-rozwojowego (R&D) z siedzibą w Lathom, Lancashire.

Praca zespołu została dofinansowana ze środków brytyjskiej agencji ds. Innowacji (Innovate UK), w ramach kwoty 40 milionów funtów, przeznaczonej na wsparcie nowych rozwiązań i technologii w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Obecnie zespół prowadzi badania nad tym, w jaki sposób powłoka antybakteryjna może skutecznie ograniczyć występowanie wirusa na tafli szkła. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), koronawirus może utrzymywać się na powierzchniach od dwóch godzin do dziewięciu dni. Czas ten zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju powierzchni, temperatury, wilgotności względnej, a także od szczepu wirusa.

Szkło o właściwościach antywirusowych może przyczynić się do kontrolowania występowania wirusów w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, szpitale, domy opieki, szkoły i środki transportu. Urządzenia z ekranem dotykowym, w których zastosowane zostanie szkło antybakteryjne, staną się bezpieczniejsze dla użytkowników. W ramach badań, NSG Group prowadzi analizy, w jaki sposób połączyć powłokę antywirusową z powłokami o innych właściwościach, takimi jak na przykład ochrona przed słońcem, aby zwiększyć funkcjonalność szkła i poszerzyć jego spektrum zastosowań.

„Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów stanie się w nadchodzących latach priorytetem dla specjalistów projektujących, a także zarządzających budynkami i środkami transportu publicznego, przynajmniej do momentu wynalezienia szczepionki na COVID-19” – komentuje dr Neil McSporran, Global portfolio menedżer w NSG Group. „Zminimalizowanie infekcji poprzez odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, na których występuje koronawirus będzie ważną częścią strategii organizacji, kontrolujących SARS-CoV-2. W tym miejscu szkło antywirusowe odegra ważną rolę w walce z pandemią, ograniczając możliwość wystąpienia wirusa na ‘powierzchniach dotykowych’, takich jak wewnętrzna szyba autobusu lub drzwi centrum handlowego” – dodaje.

 

źródło: Pilkington