Profesjonalne i niezawodne mocowanie szprosów okiennych
Profesjonalne i niezawodne mocowanie szprosów okiennych

Szprosy, czyli listwy dzielące okno, nawiązujące wyglądem do szczebliny, często stosuje się w oknach ze względów estetycznych. Potrafią one całkowicie odmienić charakter przeszkleń, tak aby lepiej komponowały się ze stylem wnętrz oraz architekturą budynku. tesa® oferuje taśmy dwustronne, które są niezwykle wytrzymałe i mogą służyć do trwałego mocowania szprosów ozdobnych do okien.

Tesa Tape

Taśmy montażowe z serii tesa® ACXplus 707X składają się z nośnika ze spienionego akrylu oraz wysokowydajnej, akrylowej substancji klejącej. To połączenie systemowe wyróżnia się niezawodną siłą łączenia, rozpraszaniem naprężeń oraz odpornością na temperatury i warunki atmosferyczne. Zaprojektowane z myślą o trwałych zastosowaniach zewnętrznych, nie tracą swoich właściwości nawet podczas ekspozycji w ekstremalne temperatury, promieniowanie UV, chemikalia, słoną wodę oraz środki czyszczące.

tesa

Jak stosować taśmy z serii ACXplus 707X do montażu szprosów okiennych

Aby zapewnić bezpieczny i wysokiej jakości montaż szprosów, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wzorcowy montaż profilów aluminiowych do standardowej szyby typu float powinien składać się z następujących etapów.

Przygotowanie szprosów aluminiowych

tesaCzyszczenie: Szprosy muszą być czyste, suche oraz pozbawione wszelikch tłustych śladów. Do  czyszczenia należy używać czystych ściereczek kompatybilnych ze środkiem czyszczącym. Najlepsze, zalecane środki czyszczące to: tesa® 60040 Industry Cleaner, Isopropanol, Isopropanol + woda (w proporcji 1:1). Czyścik nie powinien pozostawiać włókien na powierzchni, a proces czyszczenia  należy przeprowadzać zawsze w jednym kierunku.

tesaAdhesion Promotor: tesa® Adhesion Promotor 60153 powinien być nałożony na aluminiowy szpros cienką warstwą przy użyciu ściereczki nie zostawiającej włókien. Następnie należy pozostawić element na co najmniej 30 sekund w celu odparowania produktu. Po tej czynności profil jest gotowy do aplikacji taśmy, którą można przeprowadzić nawet po kilku dniach o ile nie ma zagrożenia zabrudzeniem.

Aplikacja taśmy: Trzymając rolkę taśmy jedną ręką, drugą należy odwinąć ją na około 30-40 cm. Koniec taśmy przykleić na początku profilu, pamiętając o naciąganiu pozostałej części tak aby nie dotykała powierzchni. Następnie, należy rozpocząć doklejanie taśmy za pomocą wałka gumowego, ze stała prędkością i dociskiem, tak aby uniknąć powstawania bąbli powietrza bądź załamań taśmy. Optymalną siłę klejącą uzyskuje się przy zachowaniu dobrze dobranego docisku. Ogólnie występująca zasada mówi, że dociskać należy z siłą 1kg na 10mm taśmy (taśmę szerokości 19mm, należy więc dociskać z siłą 1,9 kg).

Przygotowanie szyby okiennej

Czyszczenie: Przed rozpoczęciem czynności należy upewnić się, że temperatura szkła jest identyczna z temperaturą panującą w pomieszczeniu, w którym przebiega montaż (na przykład na hali produkcyjnej). Do oczyszczenia szyby najlepiej zastosować  Isopropanol połączony z wodą w proporcji 1:1, oraz czystą ściereczkę nie pozostawiającą włókien. Powierzchnia powinna być wolna od kurzu i tłuszczów. Po czyszczeniu najlepiej odczekać minimum 30 sekund, a więc czas odparowywania produktu.

Aby zapewnić trwałe i szczelne połączenie należy zastosować tesa® Adhesion Promotor 60151. Preparat powinien być nałożony cienką warstwą za pomocą ściereczki, a następnie wytarty inną, suchą i czystą ściereczką. Można to zrobić jednocześnie – nakładając produkt jedną ręką, a przecierając do sucha drugą. Szkło jest gotowe do klejenia taśmy przez następne 5 minut.

tesatesa

Proces łączenia

Dla wygodnej aplikacji szyba może być w pozycji pionowej lub poziomej (max. wymiar: 1,20 m x 1,20 m). Przed rozpoczęciem należy sprawdzić czy szpros jest prosty i nie uległ wgnieceniu, a liner nie jest nigdzie zerwany lub przemieszczony. Nie należy używać uszkodzonych elementów. Przed rozpoczęciem przyklejania najlepiej upewnić się czy szpros jest docięty do odpowiednich rozmiarów. Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin na brzegach, tak aby element mógł się swobodnie rozszerzać. Jeśli listwa jest zbyt długa, można ją skrócić, uważając aby nie uszkodzić taśmy.

Dla łatwiejszej aplikacji na początek najlepiej usunąć niewielki kawałek linera z każdej ze stron oraz  przymierzyć wstępnie szpros w odpowiedniej pozycji. Następnie przyłożyć element i usunąć pozostałą część linera, dociskając ręcznie szpros do tafli szkła. Minimalna temp. aplikacji to  15°C. 

tesa

W następnym etapie szpros można dociskać dalej ręcznie lub za pomocą wałka, rozpoczynając od środka i przesuwając się w obu kierunkach. Nacisk najlepiej wywierać równomiernie co około 10 cm.

tesa

Zaleca się użycie jednakowej siły docisku 20N/cm² na całej powierzchni mocowanych elementów. Dla uzyskania bardziej precyzyjnych wyników warto wykorzystać narzędzia pomocnicze takie jak aplikatory do taśmy, oraz rolki dociskowe.

Okno w ramach hali produkcyjnej może być przenoszone natychmiast po aplikacji. Przed transportem bądź magazynowaniem na zewnątrz należy odczekać minimum 24h.

W przypadku chęci uzyskania większej ilości informacji lub przeprowadzenia demonstracji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem firmy tesa®:

 

Zbigniew Cieśla

Tel. Kom. +48 603 857274

e-mail: zbigniew.ciesla@tesa.com