Jak dbać o okna, czyli pielęgnacja stolarki PVC i ALU w pigułce
Jak dbać o okna, czyli pielęgnacja stolarki PVC i ALU w pigułce

Kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że czas przygotować okna na pierwsze słoneczne dni. Na co należy zwrócić uwagę podczas konserwacji okien opartych na technologii ALU oraz PVC, by nie straciły one swoich właściwości? Kilka przydatnych wskazówek zdradza Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, dostawcy najwyższej klasy rozwiązań okiennych i drzwiowych.

Aby okna służyły nam przez długie lata, należy je właściwie i regularnie konserwować. Zarówno okucia, jak i szyby powinny być pielęgnowane według kilku ważnych zasad – zależnych od rodzaju stolarki.

Okna PVC

- Stolarka oparta na technologii PVC jest niezwykle wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. Częstotliwość mycia okien zależy od wielu czynników. Jeśli domownicy nie palą papierosów, a w bezpośrednim sąsiedztwie domu czy mieszkania nie znajduje się plac budowy czy ruchliwa ulica, ciemne okna wystarczy czyścić cztery razy w roku, a konserwację uszczelek i części metalowych przeprowadzać dwa razy w roku. W przypadku okien w kolorze białym warto przeprowadzać te zabiegi częściej. Unikniemy w ten sposób powstania trwałych przebarwień, które trudniej jest zmyć. Natomiast szyby w obu przypadkach myjemy w miarę potrzeb – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

fot. Awilux

Podczas mycia plastikowych okien bardzo istotne jest dokładne wyczyszczenie wszystkich powierzchni, ponieważ brud, który zalega w wewnętrznych częściach ram może wpadać do mieszkania po otwarciu okna. Warto pamiętać jednak, że pomimo swojej trwałości, polichlorek winylu, z którego wykonane są okna PVC, jest materiałem dosyć delikatnym. Jego czyszczenie powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich akcesoriów i produktów chemicznych. Jeżeli okucia nie były długo myte, w pierwszej kolejności należy metodą na sucho pozbyć się wierzchniego brudu, a dopiero następnie umyć okna na mokro.

- Do mycia okien PVC należy używać detergentów o odpowiednim składzie. Niedozwolone jest stosowanie produktów, które zawierają takie składniki, jak kwasy, rozpuszczalniki oraz substancje ścierne, ponieważ ich działanie może doprowadzić do zniszczenia stolarki. Warto również wystrzegać się używania płynów z chlorem i acetonem, które doprowadzają do kruszenia się uszczelek okiennych – dodaje ekspert Awilux.

Okna ALU

Profile aluminiowe malowane proszkowo są odporne na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że czyszczenie okien ALU wymaga minimalnego wysiłku. Do mycia nie jest wymagane stosowanie specjalistycznych środków. Warto pamiętać, iż podczas czyszczenia, jak w przypadku okien PVC, pod żadnym względem nie należy używać środków żrących.

- Okna aluminiowe są wrażliwe na środki o kwaśnym odczynie oraz na takie, których składnikiem jest rozpuszczalnik. Do czyszczenia nie należy także stosować materiałów ściernych, które mogą bardzo poważnie uszkodzić ramę okna. Do regularnego czyszczenia aluminiowych okien wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. W przypadku większych zabrudzeń, można wykorzystać inne środki czystości. Zdarza się, że w tym celu wykorzystywane są preparaty do czyszczenia i konserwacji karoserii samochodu, których skład jest bezpieczny dla lakieru i nie zawiera mocnych, żrących substancji. Na rynku dostępne są także środki przeznaczone do czyszczenia aluminium – podpowiada Rafał Buczek z firmy Awilux.

Uważaj na okna!

Przeprowadzając remont, który nie uwzględnia wymiany stolarki okiennej, koniecznie należy zabezpieczyć okna przed ewentualnymi zabrudzeniami. Plamy z farb, kleju czy gipsu mogą być trudne do usunięcia. Zaleca się więc zabezpieczenie okien taśmą malarską. Jeśli jednak zabrudzenia pojawią się, wtedy zaschnięte resztki farby należy delikatnie zdrapać plastikową lub silikonową szpachelką uważając, aby nie zarysować powierzchni okna. Z kolei klej można usunąć szkolną gumką do ścierania lub poprzez namoczenie go olejem roślinnym, a następnie delikatne zmycie wodą z płynem do mycia naczyń. 

Regularna konserwacja okien przeprowadzona przy użyciu właściwych detergentów pozwoli na dłużej zachować nienaganny wygląd stolarki. Wystrzeganie się używania agresywnych lub żrących środków oraz mocno ścierających gąbek czy szczotek sprawi, że przedłużymy żywotność naszych okien, ciesząc się ich wyglądem przez długie lata. 

 

źródło: Awilux Polska