Dyrektywa UE ws. charakterystyki energetycznej budynków: produkty ISO-CHEMIE dobrą inwestycją w przyszłość
Dyrektywa UE ws. charakterystyki energetycznej budynków: produkty ISO-CHEMIE dobrą inwestycją w przyszłość

Produkty ISO-Chemie już dziś dostarczają projektantom i wykonawcom energetyczne i zrównoważone ekologiczne rozwiązania, spełniające wymagania aktualnie obowiązującej "Europejskiej dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków" (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD).

Nowa dyrektywa UE ws. nowo budowanych obiektów od 2021 roku

Zbiór unijnych przepisów o nazwie „Dyrektywa 2010/31/UE“, przyjęty przez Parlament Europejski 19 maja 2019, zaostrza dotychczasową dyrektywę ws. charakterystyki energetycznej budynków w zakresie wymagań wobec nowo budowanych obiektów. Ma to związek z tym, że 40 procent całej energii zużywanej w krajach uprzemysłowionych idzie na ogrzewanie względnie chłodzenie budynków. Zaktualizowana dyrektywa Unii Europejskiej powinna zaradzić tej sytuacji i wytyczyć kierunek trwałej poprawy efektywności energetycznej budynków.

 „Europejska dyrektywa ws. charakterystyki energetycznej budynków“ (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), obowiązująca we wszystkich państwach UE, zakłada, że od 2021 roku wszystkie nowo budowane obiekty muszą spełniać standardy "domu niskoenergetycznego". W przypadku budynków realizowanych przez inwestorów publicznych przepisy te obowiązują już od 1 stycznia 2019. Starsze obiekty, dla których i tak zaplanowano większe roboty remontowe, również muszą przejść odpowiednią adaptację.

Czym jest "dom niskoenergetyczny"?

UE nie definiuje precyzyjnie pojęcia "domu niskoenergetycznego". W tłumaczeniu oryginalnego dokumentu czytamy: Prawie zerowe lub bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne powinno być w istotnej części pokryte przez energię z odnawialnych źródeł, w tym energię ze źródeł odnawialnych, wytwarzaną na miejscu lub w pobliżu. Tak zwany „Nearly-Zero-Energy Buildings“ o niemal zerowym zapotrzebowaniu energetycznym będzie zatem nowym standardem budynku w Unii Europejskiej od 2021 roku.

Produkty zgodne z dyrektywą UE ws. charakterystyki energetycznej budynków

ISO-Chemie jako producent wydajnych energetycznie oraz zrównoważonych ekologicznie rozwiązań uszczelnień zobowiązał się stale poprawiać ich jakość w zakresie oddziaływania na środowisko. Ze względu na to wiele produktów już dziś odpowiada przyszłym standardom, spełniając nie tylko wymogi rozporządzenia EnEV, ale i nowej dyrektywy UE ws. charakterystyki energetycznej budynków.

Wielofunkcyjne taśmy uszczelniające ISO-BLOCO HYBRATEC oraz ISO-BLOCO ONE sprawiają dzięki swojej absolutnej szczelności powietrznej (współczynnik a wynoszący 0,00 m3/[h·m·(daPa)n]), że niekontrolowane konwekcyjne straty ciepła i lub przeciągi przez fugi okienne nie odgrywają już żadnej roli. 

Systemy do montażu w zewnętrznej warstwie izolacji cieplnej gwarantują dzięki materiałom o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych i zoptymalizowanemu sposobowi zabudowy w zewnętrznej płaszczyźnie izolacji cieplnej, optymalny rozkład izoterm. Prowadzi to do redukcji konstrukcyjnych mostków cieplnych, zapewniając cieplejszą powierzchnię ścian wewnętrznych. Dzięki instalacji przed ścianą domu zyski ciepła z energii słonecznej zapewniają dalszą poprawę bilansu energetycznego.

Dowiedz się więcej o zaletach zrównoważonych ekologicznie i rozwiązań uszczelniających z EPDM i systemów montażowych w zewnętrznej warstwie izolacji cieplnej na ISO-Chemie stronie internetowej: www.iso-chemie.pl

Zdjęcie 1: System montażowy w zewnętrznej warstwie izolacji cieplnej ISO-TOP WINFRAMER TYP 1 oraz wielofunkcyjna taśma  uszczelniająca fugi ISO-BLOCO ONE spełniają wymogi dyrektyw budowlanych UE.

 

 

źródło: ISO-Chemie