Współczesny styl wymaga innowacji – jakie okna wstawić do nowoczesnego domu
Współczesny styl wymaga innowacji – jakie okna wstawić do nowoczesnego domu

Ma być prosto, elegancko i funkcjonalnie. To podstawa stylu nowoczesnego, który nade wszystko kocha również światło, przestrzeń i komfort. Innowacyjne rozwiązania proponowane dziś przez producentów okien doskonale wpisują się w takie założenia. Oto, co sprawdza się w nowoczesnej architekturze i aranżacji…

Zwarta, lekka bryła, gładkie powierzchnie, proste formy, stonowane kolory i duże tafle szkła w subtelnej oprawie, które otwierają dom na otoczenie, oraz powiększają i doświetlają jego wnętrze – tak zazwyczaj wyglądają dziś nowoczesne zabudowania „podszyte” innowacją wspomagającą obsługę i użytkowanie budynku. Okna to jedne z najważniejszych elementów tej całości, decydujące o jej stylu i charakterze. Jak je dobrać do poszczególnych pomieszczeń?

SALON

Salon nowoczesnego domu powinien być przestronny, dobrze oświetlony i – dzięki dużemu przeszkleniu – „otwarty” na taras bądź ogród. Gładkie tafle szkła, od podłogi aż po sufit, najlepiej rozciągnięte na całą szerokość ściany, muszą być jednak nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Dlatego niezbędne są innowacyjne rozwiązania zapewniające z jednej strony wygodną obsługę wielkogabarytowego okna, z drugiej komfort cieplny we wnętrzu.

Do salonu połączonego z tarasem proponujemy aktualny must have w branży okiennej – MORLITE VISION. Ta designerska i innowacyjna zarazem konstrukcja przesuwna sprawdza się tu idealnie. Zapewnia dużo światła i walory estetyczne dzięki dużemu przeszkleniu oraz wyjątkowo subtelnym ramom, a także lekkość zamykania i otwierania skrzydła (która jest zasługą nowatorskiego okucia). Propozycja ta jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności w wersji z szybą grzewczą lub szkłem ze sterowaną elektrycznie przeziernością, co zostało zresztą nagrodzone tytułem INNOWACJI ROKU 2019 – przypomina Tomasz Grabka, doradca klienta OknoPlus.

KUCHNIA

Nowoczesna bryła budynku bardzo zyskuje na estetyce nie tylko dzięki dużym gabarytom okien, ale także na przykład za sprawą ich niezwyczajnej formy i/lub umiejscowienia. Popularnym rozwiązaniem, które wizualnie dodaje wnętrzu przestrzeni i lekkości, są okna narożne, które szczególnie atrakcyjnie wyglądają między innymi w kuchni, a także w kuchni połączonej ze strefą dzienną domu (jadalnią czy salonem).

Jednym z ciekawszych obecnie i dość nowatorskich rozwiązań jest klejone okno narożne pozbawione tradycyjnego – szerokiego łącznika kątowego. Szklane tafle łączące się pod kątem 90˚ naprawdę robią wrażenie! Z zewnątrz stanowią prawdziwą ozdobę nawet nieciekawej bryły budynku, a we wnętrzu niebanalnie przełamują monotonię ciągów szafek kuchennych i wyglądają przy tym niezwykle nowocześnie – przekonuje ekspert OknoPlus.

ŁAZIENKA

Dom w stylu nowoczesnym, jako ten z definicji mocno przeszklony, powinien mieć także łazienkę z oknem. Wygląda to dobrze i jest praktyczne, ale okno musi być starannie dobrane do tego pomieszczenia, bo wymagania (ze względu na panujące w nim warunki) są jednak nieco inne, niż na przykład w przypadku salonu.

Do łazienki potrzebne są okna z materiałów niewchłaniających wilgoci, dlatego zachęcamy do produktów z PVC lub do praktycznych i modnych teraz profili aluminiowychz dekoracyjną (nieprzezroczystą, ale przepuszczającą naturalne światło) szybą, która atrakcyjnie i skutecznie dba o prywatność domowników. Kluczową kwestią jest również wentylacja. Efektywną wymianę powietrza bez zbędnych strat ciepła zapewnia innowacyjnie zaprojektowane okucie COMFORT – dodaje Tomasz Grabka z OknoPlus. Skrzydło odsuwa się tu od ramy na 6 mm na całym obwodzie, a okno pozostaje nadal zaryglowane. Pozwala to, przy zachowaniu bezpieczeństwa i normy antywłamaniowej RC2, skutecznie wentylować cały czas wnętrze. To jeden z doskonałych przykładów nowoczesnej funkcjonalności.

POKÓJ DZIECIĘCY

I wreszcie pokój dziecka, w którym nowoczesność także może przejawiać się zarówno w estetyce okien, jak i w innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, które są w nich zaimplementowane.

W pokoju dziecięcym stawiamy na bezpieczeństwo malucha, dlatego polecamy okna z hartowaną szybą SAFEkids – kilka razy bardziej wytrzymałą niż standardowa na przypadkowe uderzenia, do których może dojść na przykład w trakcie zabawy. Przydaje się też klamka z kluczykiem TOULON, aby dziecko nie mogło samo otworzyć okna, oraz wspominane już wcześniej okucie COMFORT, pozwalające bezpieczne wietrzyć pokój – bez ryzyka samozatrzaśnięcia okna w razie przeciągu – mówi doradca klienta OknoPlus.

Ciekawą opcją do zastosowania, nie tylko w tym wnętrzu, jest tak zwany BIKOLOR. Profile wyglądają wtedy inaczej od strony wewnętrznej i inaczej z zewnątrz. Pozwala to na pewne aranżacyjne szaleństwo i wprowadzenie do pokoju dziecka okna w zasadzie w dowolnym kolorze (na przykład classic blue – kolor roku 2020 lub każdy inny) przy zachowaniu jego stonowanego, minimalistycznego wyglądu z zewnątrz.

 

źródło: OknoPlus