Ciepły dom – jak zadbać o komfort termiczny
Ciepły dom – jak zadbać o komfort termiczny

Nieszczelne lub nieprawidłowo zamontowane okna generują straty ciepła na poziomie nawet 20-30%. Im większy deficyt - tym większe koszty związane z ogrzewaniem domu. O tym, jak zadbać o energooszczędność okien opowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Awilux PolskaWspółczesne domy budowane są z zachowaniem zasad budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Idea to wpływa na ekologiczność obiektów, zmniejszając zużycie zasobów, a tym samym na minimalizowanie kosztów energii służącej do ogrzewania wnętrza. – Energooszczędność budynków zależna jest m.in. od ich specyficznej budowy wykorzystującej naturalne źródła energii – w przypadku domów pasywnych są to południowe przeszklenia nazywane pasywnymi zyskami solarnymi – oraz dzięki stosowaniu materiałów gwarantujących wysokie parametry cieplne oraz izolacyjne. W przypadku okien najważniejszym kryterium jest niski współczynnik przenikalności cieplnej. Obecnie dla całego okna nie może być on większy niż Uw=1,1 W/m2K, a dla domów pasywnych nie wyższy niż 0,8 W/m2K. – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów.

 

Stolarka okienna w walce z wychłodzeniem domu

Awilux PolskaUzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze profilu oraz szyby i przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PCV czy ALU – najważniejszy jest współczynnik Uw, który dostarcza informacji, jak duża jest utrata ciepła z wewnątrz na zewnątrz. W przypadku technologii PCV w ofercie Awilux znajdują się rozwiązania, których współczynnik U rozpoczyna się już od 0,72 W/m2K. Dla okien aluminiowych parametr U może osiągnąć wartość 0,8 W/m2K.

- Dostępny w ofercie Awilux Polska System SCHÜCO LivIng spełnia normy budownictwa pasywnego i niskoemisyjnego. Dzięki 7-komorowej konstrukcji oraz wykorzystaniu dwóch (AS) lub trzech (MD) innowacyjnych uszczelek z tworzywa EPDM, rozwiązanie SCHÜCO LivIng wyróżniają wysokie parametry techniczne. Współczynnik U dla tego systemu wynosi 0,72 W/m2K. Natomiast w przypadku okien opartych na technologii ALU, ciekawym rozwiązaniem jest system Schüco AWS 90.SI+ (Super Insulation +). Jest to pierwszy aluminiowy system okienny, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego, osiągając współczynnik przenikalności cieplnej Uw=0,82 W/m2K. – mówi ekspert Awilux.

Ciepła ramka – co to takiego?

Wysokiej jakości okna energooszczędne wyposażone są w ramkę dystansową, która zapobiega utracie ciepła. Ramka oddziela układ dwóch tafli szkła, a powstałą w ten sposób przestrzeń międzyszybową wypełnia się gazem szlachetnym - argonem lub kryptonem - dla zwiększenia efektu ciepłochronności. - Okna z ciepłą ramką zapewniają niskie przewodnictwo ciepła. Zaawansowana technologia, którą stosuje się przy produkcji okien, sprawia, że zmniejszają się koszty ogrzewania zimą. Dodatkowo, dobre okna sprawiają, że latem w domu panuje przyjemny mikroklimat.– mówi Rafał Buczek z firmy Awilux.

Nie zapomnij o montażu

Nowoczesne okna są coraz cieplejsze. Jednak by cały dom spełniał surowe wymagania dotyczące energooszczędności, należy pamiętać o właściwym montażu. Okno straci swoje właściwości termoizolacyjne, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją. – Inwestorom doradzamy ciepły montaż stolarki. Wstawienie okien energooszczędnych tradycyjnym sposobem może sprawić, że stracą one swoje parametry szczelności, co przełoży się na straty energii dla całego domu. Warto poznać różnicę między poszczególnymi rodzajami montażu. Tradycyjny oparty jest na piankach montażowych, które przy dłuższym wystawieniu na działanie czynników zewnętrznych, mogą stracić swoje właściwości, tj. zmienić kolor, a nawet rozsypać się poprzez wchłanianą dużą ilość wilgoci. W przypadku ciepłego montażu okno jest dodatkowo zabezpieczone foliami – paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony oraz paroszczelną od wewnątrz. Dzięki temu uszczelnienie pozostaje suche, a okna spełniają swoje zadanie, czyli zatrzymują ciepło w domu. – podpowiada ekspert z firmy Awilux.

Awilux Polska

Montaż okien
Fot. Awilux

Stolarka otworowa znacząco wpływa na energooszczędność domu, dlatego warto poświęcić jej dużą część swojej uwagi. Rodzaj okien wybieramy już na etapie projektowania inwestycji, natomiast zamówienia i zakupu okien należy dokonać w momencie postawienia ścian – aby mieć możliwość wykonania precyzyjnego pomiaru. Pierwszym krokiem do zakupu okien gwarantujących ciepło jest wybór właściwego producenta oraz salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment rozwiązań dostępnych w ofercie Awilux pozwoli wybrać system idealnie dopasowany do projektu domu, jak i potrzeb wszystkich domowników.

W ciepłych domach możemy zamontować zarówno tradycyjną stolarkę, jak i okna typu FIX (nieotwieralne), a nawet duże przeszklenia, o ile spełniają wymagania dotyczące właściwej termoizolacji. Dobrych okien najlepiej szukać u producenta gwarantującego najwyższą jakość oraz doświadczenie. Przy zakupie okna należy jednak zapoznać się ze specyfikacją techniczną i uzyskać deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna. Tak wybrane przeszklenia pozwolą cieszyć się ciepłem przez długie lata.

 

źródło: Awilux Polska