Historia w nowoczesnym wydaniu
Historia w nowoczesnym wydaniu

Kopiec Kościuszki to charakterystyczny zabytek Krakowa, którego historia sięga początku XIX wieku. Teraz jeszcze bardziej otworzy się na turystów z całego świata. A to za sprawą nowej, stałej wystawy muzealnej pt. „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Na potrzeby m.in. tego wernisażu przeprowadzono remont zabytkowego dziedzińca.

Innowacyjne prace konserwatorskie na terenie Kopca Kościuszki

Rekonstrukcję podwórza zaprojektowała pracownia architektoniczna Florek W., Kulka B., architekci. Biuro architektoniczne s.c. na zlecenie Komitetu Kopca Kościuszki – historycznego i prawnego opiekuna Kopca. Największym wyzwaniem, które stało przed projektantami było przeprowadzenie prac adaptacyjnych – z poszanowaniem warunków historycznych oraz z dostosowaniem do wymagań wystawy stałej.

„Kopiec Kościuszki w Krakowie wzniósł naród polski w latach 1820 – 1823 jako symboliczną mogiłę w hołdzie bohaterowi dwóch kontynentów – Tadeuszowi Kościuszce, generałowi amerykańskiemu i polskiemu oraz obywatelowi honorowemu Republiki Francuskiej. Złożoną w nim ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego – Racławic, Szczekocin i Maciejowic oraz z pól bitew o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w których uczestniczył Kościuszko. Kopiec ten jest najstarszym pomnikiem ku czci Kościuszki, umiłowanym miejscem Polaków i znanym punktem na globie ziemskim, a ostatnio wraz z otoczeniem został uznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomnik Historii.

W latach 1850 – 1856 austriackie władze wojskowe w ramach fortyfikowania Krakowa jako Twierdzy wzniosły wokół Kopca Fort nr 2 „Kościuszko”. Fort ten bronił dostępu do rdzenia Twierdzy Kraków od zachodu. Pod koniec II wojny światowej i w pierwszych latach po wojnie Fort został częściowo zniszczony, lecz jako arcydzieło architecturae militaris jest obecnie odbudowywane. –  mówi prof. dr Mieczysław Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Szkło najwyższej technologii w służbie historii

Rewitalizacja w tak skomplikowanym i uwarunkowanym historycznie miejscu była możliwa jedynie dzięki produktom, które łączą w sobie najwyższy poziom estetyki, przy jednoczesnym zachowaniu jakości oraz najnowszym technologiom. Dlatego też, biuro architektoniczne, zdecydowało się użyć w swoim projekcie produktów z oferty Saint-Gobain Building Glass Polska. W realizacji użyto szkła grzewczego EGLAS, w laminacie ze szkłem hartowanym, przeciwsłonecznym COOL-LITE SKN 165 II, które posłużyło jako zadaszenie nad dziedzińcem o powierzchni 300 mkw. To unikalne połączenie jest gwarancją komfortu termicznego w gorącym okresie letnim. Dodatkowo, szkło grzewcze EGLAS zapewni niezapomniane widoki w okresie zimowym, nawet w bardzo śnieżne dni.

 

źródło: Saint-Gobain Building Glass Polska