Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu
Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych cech domu. Mieszkanie jest dla nas przestrzenią, w której możemy się swobodnie odprężyć i doświadczyć prawdziwego komfortu. Dlatego odliczając dni do wakacyjnego wyjazdu dobrze jest pomyśleć nie tylko o miejscu, do którego się wybieramy, ale też o tym, które zostawiamy na jakiś czas puste i wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by zapewnić mieszkaniu skuteczną ochronę nie tylko w te wakacje, ale także przez kolejne lata.

Okres urlopowy to niestety czas żniw dla złodziei, którzy mają wtedy okazję, by najpierw długo obserwować budynek, a potem opróżnić go z kosztowności. Szczególnie chętnie włamywacze przyjmują za swój cel domy jednorodzinne, i to nie tylko te stojące w oddaleniu od innych obiektów. Na szczęście technologia rozwija się w zawrotnym tempie, dzięki czemu pojawiły się rozwiązania wychodzące naprzeciw tego typu zagrożeniom, dopasowane do czasów, w których żyjemy.

Kluczowe w zniwelowaniu ryzyka włamania jest skuteczne zabezpieczenie drzwi i okien, wyposażenie ich w rozwiązania, które zagwarantują nam bezpieczeństwo przez wiele lat. System biometrycznej kontroli dostępu to nowa jakość jeśli chodzi o ochronę, ale również o wygodę użytkowania. Można go zabudować na różne sposoby: w pochwycie, skrzydle, ramie drzwi czy w murze. Jego zaletą jest również łatwość montażu: żeby go skonfigurować i uruchomić nie trzeba wzywać specjalisty. Korzystając z systemu biometrycznej kontroli, do wakacyjnej walizki nie trzeba chować już też klucza do domu. Może zastąpić go bowiem czytnik linii papilarnych, RFID, Bluetooth & Code czy klawiatura kodowa.

Dobry zamek – przeszkoda, której złodziej nie pokona

Czynnikiem znacznie podnoszącym bezpieczeństwo domu są również najwyższej jakości zamki. Najskuteczniejszą ochronę zapewniają te o najwyższych parametrach, takie jak np.: wielopunktowe GU-SECURY Automatic z silnikiem A- Öffner SERVO.

- Zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic z silnikiem A-Öffner SERVO w połączeniu z elektronicznym przepustem kablowym SECUREconnect 200 oraz czytnikiem linii papilarnych czy klawiaturą kodową mogą okazać się dla złodzieja barierą, której nie będzie on w stanie pokonać. Po zamknięciu drzwi automatycznie wysuną się zapodkorygle na długość 20 mm, zabezpieczając je przed wejściem osób niepowołanych - wyjaśnia Dariusz Nowak, inżynier wsparcia technicznego GU Polska, producenta innowacyjnych rozwiązań dla okien i drzwi.

Bezpieczeństwo drzwi tarasowych poprawią: mechanizm uniemożliwiający podważenie skrzydła, zastosowanie specjalnych dodatkowych zaczepów czy zamontowanie pomiędzy skrzydłami listew przymykowych.

Okna odporne na włamywaczy

Według statystyk złodzieje najczęściej dostają się do domu przez okna, zabezpieczenie tych elementów jest więc szczególnie ważne. Dużo daje wybór odpowiednich okuć do okien i to już na etapie projektowania budynku. Zawsze sprawdzajmy klasę odporności (RC). Im wyższa, tym skuteczniejsza ochrona. Eksperci radzą, by zdecydować się na minimum RC2, a najlepiej RC3.

Kontrola domu przez telefon komórkowy

Wypoczywając na urlopie daleko od domu można w każdej chwili sprawdzić czy okna i drzwi, w tym także te tarasowe, są zamknięte. Nawet jeśli zdarzy się nam zostawić przed wyjazdem uchylone okno, jesteśmy w stanie zdalnie je zamknąć, korzystając wyłącznie z telefonu komórkowego czy tabletu podłączonego do Internetu.

- Po wyposażeniu okien w siłowniki, a drzwi tarasowych w napęd, możemy je sprzężyć z centralą zarządzającą, która umożliwi sterowanie nimi z dowolnego miejsca na Ziemi. Jeśli pod system podłączymy kamery, będziemy też mogli zobaczyć czy ktoś wtargnął do naszego mieszkania - wyjaśnia Dariusz Nowak.

Inteligentne urządzenia i zabezpieczenia, przesyłając między sobą dane, czuwają nad bezpieczeństwem naszego domu. Przez 24 godziny na dobę dbają o to, by nasza przestrzeń życiowa pozostała nienaruszona.

 

 

źródło: GU Polska