Brama segmentowa, garażowa a jej budowa i zalety
Brama segmentowa, garażowa a jej budowa i zalety

Brama według encyklopedii powszechnej to główne wejście lub wjazd na teren zamknięty , ujęte w dowolne ramy konstrukcyjne. Funkcję bramy garażowej spełniają do dnia dzisiejszego różnej konstrukcji drzwi dwuskrzydłowe, wykonane z różnych materiałów, najczęściej z drewna litego. Tradycyjne drzwi garażowe i te nowoczesne bramy garażowe spełniają tą samą funkcję tj. funkcję ruchomej przegrody budowlanej, ale ich budowa, konstrukcja, wkład materiałowy i wygląd estetyczny różnią się zdecydowanie. Obecnie produkowane bramy segmentowe garażowe spełniają wszelkie warunki nowoczesności nie tylko pod względem spełnianej podstawowej funkcji otwierania i zamykania ale sposobu jej obsługi , własności termicznych i wyglądu estetycznego.

Głównym elementem składowym budowy konstrukcyjnej każdej bramy garażowej nie tylko segmentowej jest pancerz, który na ogół wykonany jest z paneli o różnych wymiarach. Pancerze o większych wymiarach, zamykające o dużej powierzchni garaże, wykonane są z paneli tłoczonych w kasetony lub z paneli tłoczonych poziomo. Panele posiadają grubość 40 mm i ocieplane są pianką poliuretanową a na zewnątrz oklejone okleinami z tworzywa sztucznego (PCV), w kolorze białym , brązowym względnie okleinami imitującymi gatunki drewna jak: mahoń, złoty dąb lub orzech. Brama segmentowa zawieszona jest na ogół na konstrukcji szkieletowej. Konstrukcja szkieletowa bramy wykonana jest z kątowników stalowych ocynkowanych o grubości 1.5 mm , mocowanych do ścian bocznych garażu lub stropodachu. Poszczególne segmenty pancerza bramy połączone są ze sobą na specjalne zawiasy , które umożliwiają segmentom dokładne i szczelne składanie się podczas zamykania garażu. Pancerz bramy w czasie zamykania i otwierania przesuwany jest na rolkach ( kółkach ) jezdnych , przy pomocy napędu, siłownika elektrycznego .Nowoczesne siłowniki garażowe posiadają w sobie elektroniczny moduł przeciwzgnieceniowy, który programowany jest automatycznie podczas otwierania i zamykania bramy. Brama uruchamiana jest zdalnie przy pomocy elektronicznego urządzenia i pilota lub ręcznie. Pancerz bramy posiada dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem w postaci zamka patentowego , umieszczonego w uchwycie, zamocowanego na zewnątrz do pancerza.

Bramy segmentowe nie tylko garażowe, ale szczególnie pomieszczeń przemysłowych, posiadające duże gabaryty wymiarowe, posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są otwierane i zamykane elektronicznie bez jakiegokolwiek wysiłku człowieka. Otwierane lub zamykane zdalnie, szczególnie są przydatne wówczas kiedy panują na zewnątrz złe warunki atmosferyczne ( deszcz, śnieg, mróz ). Nie zajmują miejsca w garażu na swoje elementy konstrukcyjne. Bramy segmentowe posiadają wysoki współczynnik przenikania ciepła , co nie jest bez znaczenia. Poza tym są trwałe w użytkowaniu, nie ulegają szybkiemu zniszczeniu, korozji, co również ma duże znaczenie nie tylko w trwałości eksploatacyjnej, ale w wyglądzie i estetyce, szczególnie kiedy garaż jest wolnostojący, zlokalizowany w otoczeniu małej architektury zabudowy domku jednorodzinnego lub jego przestrzeni ogrodowej.

INŻ.ZBIGNIEW GĘSIŃSKI