REHAU inwestuje w nowe miejsca pracy – otwarcie wydziału okleinowania w Nochowie k. Śremu
REHAU inwestuje w nowe miejsca pracy – otwarcie wydziału okleinowania w Nochowie k. Śremu

Jesienią 1998 roku w Nochowie koło Śremu rozpoczęła się budowa nowoczesnego zakładu produkującego profile okienne REHAU. Równo dwadzieścia lat później zakończył się kolejny etap rozbudowy fabryki – w niemal ekspresowym tempie powstał wydział okleinowania profili do produkcji stolarki otworowej. Nowy wydział to nie tylko nowe możliwości dla rynku okiennego – to także kolejne miejsca pracy, których docelowo będzie nawet 80.

Zakres zaplanowanych prac budowlanych był szeroki, a czasu niewiele. Od wiosny tego roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy wybudowano nową halę okleinowania wraz z zapleczem, nową halę logistyczną na około 1000 miejsc paletowych, ocieplono kolejną już istniejącą halę oraz wybudowano nową stacje trafo wraz z kilometrową siecią kablową i nowy zbiornik retencyjny. Przy okazji, aby sprostać aktualnym wymaganiom, przebudowano sieć kanalizacji deszczowej i powiększono parking przyzakładowy. Ponieważ zakład w Nochowie k. Śremu znajduje się na obrzeżach parku krajobrazowego, a przy tym jest wkomponowany w krajobraz wiejski, każde działanie na terenie fabryki wymaga wypełniania najsurowszych norm w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Posiadanie przez Zakład Produkcyjny REHAU certyfikatu środowiskowego ISO 14001 oraz certyfikatu zarządzania energią ISO 50001 zobowiązuje.

REHAU tworzą ludzie

Niezwykle ważnym elementem nowej inwestycji było szkolenie pracowników w Niemczech i w Polsce. Jak zaznaczył podczas uroczystego otwarcia Dyrektor Zakładu Grzegorz Chabura, w ramach wielomiesięcznych szkoleń zdobyli oni gruntowne przygotowanie na stanowisko operatora linii okleinujących. Spora część szkoleń odbywała się za granicą – w fabryce REHAU umiejscowionej nad Morzem Północnym w Wittmund. Wielotygodniowa rozłąka z rodzinami nie była łatwa, ale wydelegowani pracownicy wrócili w pełni przygotowani do obsługi dostarczonych z Włoch maszyn najnowszej generacji. Będą też mogli szkolić na miejscu kolejne zatrudnione osoby, gdyż w przyszłości ma ich być około 80.

Uroczyste uruchomienie wydziału

Przy pięknej słonecznej pogodzie odbyła się uroczystość inauguracji produkcji, w ktorej udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych i administracji publicznej. Byli też przedstawiciele firm zaangażowanych w inwestycję. Ale przede wszystkim byli tam pracownicy REHAU, gdyż to im, jak podkreślił Kierownik Projektu Marcin Motylski podczas oficjalnego otwarcia, należą się szczególne podziękowanie – za wytrwałość i ogromny wkład pracy w ten projekt.

Po skończonej części oficjalnej goście mieli możliwość zwiedzenia nowego wydziału. Krótko po uruchomieniu zatrudnia on już ponad 20 osób, okleinując profile do produkcji okien w kilkunastu kolorach. Docelowo jednak, tych kolorów ma być niemal 100.

Okleinowanie profili to sprawdzona technologia nadawania wyjątkowych barw profilom okiennym i drzwiowym z PVC. Na folie dekoracyjne (jednobarwne, drewnopodobne lub metalizowane) nanoszony jest klej, a następnie za pomocą specjalnej technologii nakleja się je delikatnie na profil. Więcej informacji o kolorowych oknach i drzwiach REHAU można znaleźć na stronie : www.rehau.pl/kolory-okien.

 

źródło: Rehau