Narzędzia GLOBUS dla producentów i podwykonawców stolarki otworowej
Narzędzia GLOBUS dla producentów i podwykonawców stolarki otworowej

Szeroka oferta narzędzi marki GLOBUS produkowanych przez Fabrykę Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o. z Bielska–Białej skierowana jest do producentów stolarki budowlanej.

Do cięcia profili aluminiowych oraz profili PCV przy produkcji stolarki AL. i PCV można znaleźć specjalną grupę pił z węglikami spiekanymi serii ALUEX z uzębieniem trapezowo-płaskim o ujemnym lub dodatnim kącie natarcia. Ujemny kąt natarcia, tzw. negatyw dedykowany jest do cięcia kształtowników i profili o grubości ścianki nie przekraczającej 3 mm, zaś dodatni kąt, tzw. pozytyw do cięcia kształtowników i profili o grubości ścianki nie przekraczającej 5 mm oraz przekrojów pełnych. Piły serii ALUEX służą do cięcia typowych lub nietypowych profili okiennych i drzwiowych wykorzystywanych przy produkcji stolarki otworowej oraz innych elementów konstrukcyjnych takich produktów jak rolety, moskitiery, klapy dymowe, osłony lub systemy fasadowe. Specjalnie dobrany gatunek węglika w tej serii pił, odpowiednia geometria ostrza oraz przygotowanie dysku spełniają oczekiwania użytkowników w zakresie jakości przeciętych powierzchni oraz żywotności. Uzyskanie takich rozwiązań konstrukcyjnych jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, m.in. przez zastosowanie szlifierki do płaszczyzn GERLING, która zapewnia precyzyjny szlif z dokładnością do 0,005 mm, wykorzystaniu najnowszego typu maszyn lutujących oraz ostrzących firm GERLING i VOLLMER sterowanych numerycznie (cztery niezależne osie), umożliwiających komputerowe projektowanie geometrii ostrza, jak również naprężarek nadających odpowiednie wartości  naprężenia dysku piły w sposób w pełni kontrolowany oraz  urządzenie do dynamicznego wyważania dysku.  Wspomniane w/w maszyny ostrzące w szerokiej gamie swoich możliwości posiadają również możliwość ostrzenia powierzchni zaokrąglonych, co ma konkretne zastosowanie m.in. w piłach do frezowania/usuwania wypływki po zgrzewaniu profili PCV.

Oprócz pił do cięcia głównych profili PCV i AL. marka GLOBUS oferuje również inne narzędzia umożliwiające cięcie m.in. listew przyszybowych, profili stalowych stanowiących wzmocnienia wewnętrzne, listew międzyszybowych aluminiowych, stalowych i tworzyw sztucznych. Ponadto piły do cięcia całej gamy ozdobnych listew zewnętrznych i wewnętrznych.

Wśród producentów występują różne techniki cięcia w/w listew przyszybowych, jedna z nich  wykorzystuje frezy tarczowo-piłkowe ze stali szybkotnącej HSS, a druga metodę wykorzystującą komplety pił z węglikami spiekanymi, tj. piłę główną oraz piłę fazującą o małej średnicy, które pracują w jednym zestawie na przecinarkach jedno lub dwu głowicowych.

Do cięcia stalowych wzmocnień profili okiennych powszechnie można wykorzystać kilka różnych narzędzi, np. frez tarczowo-piłkowy ze stali szybkotnącej stosowany w maszynach wolnoobrotowych, piłę z węglikiem spiekanym serii STEEL-TECH z uzębieniem typu GC stosowaną w specjalnych przecinarkach tarczowych lub bimetalową piłę taśmową PROF-CUT do pracy na przecinarkach taśmowych. W celu wydłużenia żywotności narzędzi tarczowych lub uniknięcia oklejania się dysku przez materiał obrabiany można zastosować również pokrycia PVD, w tym m.in.: TiN , TiCN lub TiAlN.

Oprócz cięcia profili stalowych, charakterystycznym zastosowaniem pił z węglikami spiekanymi jest cięcie warstwowej płyty budowlanej (blacha stalowa-ocieplenie-blacha stalowa), będącej częstym elementem wypełnienia bram, drzwi lub stanowiące element izolacyjny dachów i ścian elewacji.    

Odrębną grupą pił wykorzystywanych przy produkcji drewnianej stolarki budowlanej stanowią piły z węglikami spiekanymi serii LL CUT line lub LL CUT VH line. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów: dysk ze specjalnie przeznaczonej do tego celu stali narzędziowej, a ostrza z super twardej płytki z węglika spiekanego o twardości do 2.200 HV, która zapewnia dłuższą żywotność piły. Służą one najczęściej do cięcia profili i ościeżnic z drewna, materiałów drewnopochodnych stanowiących elementy wypełnienia drzwi drewnianych oraz różnych listew konstrukcyjnych i ozdobnych dla gotowego produktu stolarki otworowej.

Typowym narzędziem do wykonywania rowków i otworów w ramach okiennych i drzwiowych są frezy trzpieniowe wykonywane z węglika spiekanego a także z HSS lub HSS-E. Frezy występują z różną liczbą spiral Z1, Z2, Z3, Z4 i z częścią roboczą, która może być gładka (frezowanie wykańczające) lub z łamaczem wióra (frezowanie zgrubne). W/w parametry powinny być dobieranie w zależności od rodzaju pracy, materiału obrabianego, parametrów skrawania oraz maszyny na której te narzędzia są stosowane, np. na wysokowydajnych centrach obróbczych. Istnieje także możliwość wykonania na części roboczej/skrawającej freza powłoki  PVD TiALN, która pozwala zwiększyć żywotność narzędzia. To zaś wpływa na zmniejszenie przestojów, czyli czasu związanego z serwisowaniem frezów.

W ofercie marki GLOBUS można znaleźć także wiertła z nakładką HM lub wiertła pełnowęglikowe do wykonywania otworów w drewnianych profilach okiennych, a także wiertła do klamkownic HSS przy obróbce profili PVC.

Odrębna grupę narzędzi skierowaną do producentów okien z drewna i PCV stanowią zestawy frezów nasadzanych z nakładką HM (węglik spiekany) lub HSS (stal szybkotnąca) służące do wykonywania określonych kształtów profili. W przypadku tych narzędzi, frezy wykonywane są indywidualnie - na zamówienie klienta.

Dobierając samemu piłę z węglikami spiekanymi lub frez tarczowo-piłkowy HSS należy pamiętać, aby zwracać uwagę m.in. na ilość zębów (podziałkę uzębienia), kierując się ogólną zasadą - im bardziej miękki i grubszy materiał, tym większa podziałka (mniejsza ilość zębów). Użytkownicy chcący zwiększyć wydajność swoich narzędzi (zmniejszyć jednostkowy koszt cięcia/frezowania) powinni zaś zwrócić uwagę na fakt, iż praktycznie większość narzędzi można poddać procesowi pełnej lub częściowej regeneracji.

 

 

źródło: Wapienica

OKNO 1/2018