Budynek z przeszłością – jak wybrać okna do mieszkania w kamienicy
Budynek z przeszłością – jak wybrać okna do mieszkania w kamienicy

Domowe zacisze w murach starego, klimatycznego budynku to dla wielu spełnienie marzeń. Jednak mieszkanie w kamienicy z wieloletnią historią wiąże się również z rygorystycznymi zasadami, które dotyczą prac remontowych. Na co trzeba się przygotować, planując wymianę stolarki okiennej? Oto kilka niezbędnych wskazówek.

Okno pod ochroną

To kamienice tworzą niepowtarzalny klimat najpiękniejszych polskich starówek. Posiadają ponadczasowy szyk i skrywają w sobie historie minionych pokoleń. Są inspiracją dla artystów, miłośników sztuki i literatów. Nic więc dziwnego, że od lat nieruchomości takie cieszą się niesłabnącą popularnością, niezależnie od oferowanego ich stanu technicznego.  Remont niejednokrotnie jest nieodzownym elementem takiej inwestycji. I tu po raz pierwszy stajemy w obliczu przepisów, chroniących historyczne wnętrza przed budowalną dewastacją. Zanim przystąpimy do dzieła, potrzebujemy urzędowej zgody na przeprowadzenie prac - jest ona wymagana w przypadku mieszkań w kamienicach wpisanych do rejestru zabytków. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zezwolenie wymagane jest również wtedy, kiedy nasza, nie będąca zabytkiem, kamienica znajduje się w otoczeniu zarejestrowanych budynków. A wszystko z powodu prawa, w świetle którego wymiana okien traktowana jest jako remont obiektu mieszkalnego. Dlatego też zadaniem konserwatorów zabytków jest ochrona spójności architektonicznej kamienic i ich sąsiedztwa. Podejmując decyzję o wydaniu zgody, urzędnicy szczególną uwagę zwracają na następujące kwestie: kolorystykę okien, wielkość i kształt otworów okiennych, detale zdobnicze, podziały tafli szyb, wystrój elewacji oraz wiele innych.

Estetyczny kompromis

Uzyskanie pozwolenia to dopiero początek. Zgodnie z wytycznymi nowe okna muszą powtarzać istniejące podziały oraz plastykę - z pozoru proste zalecenie, a jednak pozostawiające obszerne pole do interpretacji. Idealnym rozwiązaniem będzie więc wymiana okien, będąca spójnym i wspólnym przedsięwzięciem wszystkich właścicieli poszczególnych mieszkań. Jeżeli jednak kolektywne działanie okaże się niemożliwe, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy nie tylko doradzą w kwestii doboru materiału, ale również określą, co można zrobić, by nowe okna do złudzenia przypominały te oryginalne. Dzięki temu uda nam się osiągnąć kompromis pomiędzy wymarzonymi i funkcjonalnymi oknami a trafną interpretacją przepisów.

„Dusza” zaklęta w drewnie

Pierwszym i najistotniejszym elementem konstrukcji, który odda charakter dawnych okien i będzie je najlepiej imitował, jest materiał. Do stylizowanych wnętrz i historycznej elewacji, najlepiej pasować będzie stateczne drewno. - Drewniane okna nie tylko podkreślają walory zabytkowych budynków, ale są przede wszystkim nawiązaniem do oryginalnej stolarki. Po zbadaniu stanu technicznego starych okien jesteśmy w stanie zaproponować konkretny rodzaj i wybarwienie drewna, które sprawdzą się najlepiej w danej inwestycji. Po wybraniu gatunku i kolorystyki, możemy przejść do kolejnego istotnego etapu, jakim jest wykonanie elementów zdobniczych. Drewno daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie produkcji rzeźbiarskich detali okiennych, co pozwala w pełni odtworzyć unikalny charakter oryginału, nie ingerując w spójność architektoniczną budynku. Dokładnie taki był nasz cel podczas projektowania i wymiany stolarki w przyszłej siedzibie Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Wilnie, mieszczących się w XVII-wiecznym Pałacu Paców - wyjaśnia Mariusz Kubik, dyrektor produkcji marki Urzędowski.  

Twoje mieszkanie, Twoja historia

Choć procedury związane z formalnościami mogą wydawać się żmudne i przytłaczające, fachowa porada specjalistów okaże się cenną pomocą w skróceniu całego procesu decyzyjnego. Drewniane okna będą rozwiązaniem trwałym i solidnym, podkreślającym jednocześnie wyjątkowy charakter oraz „duszę” historycznego budynku. Natomiast nowa stolarka okienna pozwoli przypomnieć sobie, dlaczego zdecydowaliśmy się zamieszkać w klimatycznym budynku z wieloletnią, fascynującą historią.

 

źródło: Urzędowski