Przestrzeń wielu możliwości
Przestrzeń wielu możliwości

Współczesna architektura uwielbia duże przestrzenie i zacieranie granic między poszczególnymi pomieszczeniami. Pokój dzienny staje się obszernym miejscem, w którym poszczególne strefy płynnie łączą się i harmonijne przechodzą jedna w drugą. Kuchnia, jadalnia i salon przenikają się wzajemnie, znikają ścianki działowe, a wnętrze domu otwiera się na otaczający go ogród… i nowe możliwości.

Wystarczy tylko odpowiednio połączyć salon i taras, by zyskać dodatkową przestrzeń na relaks, rodzinne posiłki czy towarzyskie spotkania. Na werandzie chętnie „zamieszkają” zwiewne moskitiery, bujane fotele, huśtawki, eleganckie meble i nastrojowe lampiony, które w słoneczne dni zapewnią nam komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Z drugiej strony pokój dzienny szeroko otwarty na pobliską zieleń daje możliwość stałego obcowania z naturą i podziwiania zachwycających krajobrazów.

Więcej przestrzeni, wielkie przeszklenia

Szkło to doskonały sposób na zatarcie granicy między tym, co wewnątrz i na zewnątrz – subtelny i nieinwazyjny, a przy tym niezwykle bezpieczny i funkcjonalny. Dlatego architekci i projektanci wnętrz coraz chętniej korzystają w swoich aranżacjach z wielkogabarytowych drzwi przesuwnych. – Ogromne możliwości aluminium pozwalają na realizację nawet najśmielszych wizji. Dzięki naszym rozwiązaniom duże przeszklenia stają się w naprawdę gigantyczne. Wykorzystując drzwi podnoszono – przesuwne HST możemy stworzyć konstrukcję o wymiarach do 6 m szerokości i do 2,5 m wysokości. Jeśli dodamy do tego odporność na zmienne warunki atmosferyczne, doskonałą statykę, optymalne współczynniki energooszczędności i swobodę doboru ilości skrzydeł – wybór będzie oczywisty. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stolarkę aluminiową możemy wykończyć w kolorystyce analogicznej do stolarki PCV – drewnopodobnej, strukturalnej czy w kolorach z palety RAL – rekomenduje Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus.

Swoboda aranżacyjna ma w tym wypadku niebagatelne znaczenie. Właściwie jednym ruchem ręki możemy powiększyć przestrzeń, połączyć salon z tarasem czy stworzyć ciąg komunikacyjny prowadzący wprost do ogrodu. Ale wychodząc na zewnątrz powinniśmy podziwiać harmonijnie zaaranżowaną całość – chyba, że jesteśmy zwolennikami odważnego łączenia kontrastujących ze sobą stylów. Zadbajmy o spójność w kontekście podłóg, mebli czy dodatków - dzięki płynnym przejściom przestrzeń staje się estetyczna, stylowa i elegancka.

Iluzja przenikania

Decydując się na ogromne przeszklenia okienne i zacieranie granic między salonem a tarasem, warto postawić na płyty podłogowe w równie imponującym wymiarze. Świetnie sprawdzą się w takich aranżacjach elementy gresowe, które z powodzeniem możemy stosować zarówno we wnętrzach, jak i wokół domu. – Wielkie przeszklenia, doskonale doświetlone wnętrza i otwarte domowe przestrzenie to wprost wymarzone środowisko dla wielkoformatowych płyt podłogowych. Możemy postawić na jasną kolorystykę i wybrać subtelny odcień szarości płyt Lukka lub ciepły beż inspirowany barwami ziemi kolekcji Limeria – w połączeniu z kontrastującymi, żywymi kolorami mebli i stylowych dodatków, stworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Mając jednak do dyspozycji tak ogromną ilość naturalnego światła, możemy bez obaw wykorzystać na podłodze znacznie ciemniejsze elementy – intensywny grafit płyt z kolekcji Tassero dobrze zagra z grafitową stolarką okienną ogromnych okien, nadając wnętrzu nieco wytworności i elegancji  – zachęca Artur Sieczka, ekspert firmy Cerrad. Co ważne, wszystkie te elementy mogą stać się podstawą komfortowego, przydomowego tarasu, który w ten sposób płynnie połączy się z salonem lub otwartą na niego kuchnia i jadalnią.

Harmonię tak zaaranżowanej przestrzeni podkreśli jeszcze wykorzystanie systemów niskoprogowych, w których tory jezdne zrównane są z poziomem podłogi. Takie rozwiązanie zwiększa również komfort użytkowania – szerokie drzwi przesuwne zapewniają swobodę komunikacyjną, a brak przeszkody w postaci progu eliminuje ryzyko potknięć i bolesnych urazów.

Bariera, która nie izoluje

Nawet najbardziej zatwardziali domatorzy nie oprą się urokowi przepięknego widoku z okna, które właściwe staje się wielką, szklaną ścianą. – Z myślą o tych, którzy w kwestii dobrego designu nie uznają kompromisów i na równi stawiają estetykę oraz wysoką funkcjonalność, powstały aluminiowe drzwi przesuwne, łączone pod kątem 90°, z ruchomym słupkiem narożnym. Pociągając drzwi przesuwamy wraz z nimi słupek łączący skrzydła, dzięki czemu otwieramy cały narożnik pomieszczenia. To rozwiązanie jest nie tylko niezwykle efektowane pod względem wizualnym, ale jednocześnie zapewnia domownikom niezwykłą wygodę, bo w swobodnym przemieszczaniu się miedzy pokojem a tarasem nie przeszkadza tradycyjny słupek konstrukcyjny. A w razie potrzeby możemy szybko odgrodzić się i w cieple, ciszy i spokoju podziwiać widoki - mówi Mariusz Kudas.

Wykorzystanie przeszklonych drzwi przesuwnych w ścianie miedzy salonem a tarasem pogłębia wrażenie przestronności i nowoczesności. Szkło naturalnie doświetli wnętrza i zapewni fantastyczny widok. Szklana bariera gwarantuje również bezpieczeństwo mieszkańców. OknoPlus w standardzie montuje co najmniej cztery zaczepy antywyważeniowe, przykręcone do stalowego wzmocnienia ramy, skutecznie chroniące przed wizytą nieproszonych gości. Standard bezpieczeństwa można dodatkowo zwiększyć, montując specjalne płytki chroniące przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą, uniemożliwiające sforsowanie skrzydła poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz.

Zacieranie granicy pomiędzy przestrzeniami tarasu i salonu to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich. Duże przeszklenia pozwalają rozświetlić pomieszczenia oraz otwierają dom na otaczającą go naturę, co szczególnie cenią sobie właściciele przydomowych tarasów i zachwycających ogrodów. Co więcej, takie rozwiązania nadają bryle niepowtarzalnego charakteru, będącego połączeniem elegancji, nowoczesności i odwagi wzorniczej.

 

źródło: OknoPlus