Boiska sportowe na zielonych dachach
Boiska sportowe na zielonych dachach

W wielkich miastach coraz trudniej o wolną przestrzeń, dlatego wykorzystanie dachu obiektu użyteczności publicznej pod budowę boiska sportowego szybko zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W środowiskach miejskich każdy metr wolnej przestrzeni jest niezwykle cenny. Niestety potrzeby komercyjne mają pierwszeństwo nad wszystkimi innymi, przez co w konsekwencji w wielu miejscowościach brakuje miejsc, w których można uprawiać sport na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem, które eliminuje problem kurczenia się przestrzeni rekreacyjnych jest tworzenie boisk na dachach dużych obiektów użyteczności publicznej. W asortymencie Nophadrain można znaleźć rozwiązania oraz materiały, które przydadzą się podczas realizacji tego typu inwestycji.

Dach jako nowa przestrzeń dla sportu

Boiska na dachu IKEA w Utrecht w Holandii

Fot.: NOPHADRAIN

 

Budowanie boisk na dachach to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie dodatkowej przestrzeni życiowej w miejscach nietypowych i trudnych do zagospodarowania. Do tej pory w Polsce oraz na świecie zrealizowano niewiele takich projektów, ale obserwując trendy w architekturze krajobrazu, już dziś można stwierdzić, iż w przeciągu najbliższych lat boiska na dachach staną się w przestrzeni miejskiej normą, a nie ewenementem. Zróżnicowana oferta rozwiązań tego typu daje możliwość tworzenia na dachach zarówno boisk sportowych przeznaczonych do gry w piłkę nożną, jak i boisk wielofunkcyjnych, które idealnie wpisują się w preferencje sportowe mieszkańców aglomeracji. Największą popularnością cieszą się obecnie inwestycje na dachach szkół oraz centrów handlowych. Przykładowe realizacje tego typu możemy zobaczyć zarówno w Polsce – np. we Wrocławiu, jak i za granicami naszego kraju – m.in. w Holandii, Serbii i Tokio. Jedną z ciekawszych inwestycji jest projekt boisk na dachu sklepu IKEA w mieście Utrecht w Holandii z 2013 roku. Powierzchnia handlowa IKEA została wtedy poszerzona o około 12 000 m². Władze gminy nie chciały dopuścić, by rozbudowa sklepu wyeliminowała istniejące boiska sportowe, dlatego na dachu budynku postanowiono wybudować dwa boiska ze sztucznej trawy o łącznej powierzchni 20 000 m² oraz pomieszczenie klubu na dachu nowego parkingu. Do realizacji inwestycji wykorzystano Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach.

 

Co proponuje Nophadrain?

Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach umożliwiają zastosowanie nawierzchni betonowych, z naturalnego kamienia lub wylewek nawierzchni bezpiecznej, która często towarzyszy terenom przeznaczonym do uprawiania sportu. Aby uniknąć uszkodzeń nawierzchni, niezbędne jest jednak użycie odpowiednich systemów. W tej roli doskonale sprawdzi się Zintegrowany system drenażowy ND 600 / ND 620 od Nophadrain. Jego rdzeniem jest odporny na ściskanie drenaż z innowacyjnymi wypustkami. Warstwę filtracyjną stanowi natomiast tkana i bardzo wytrzymała geowłóknina. Od spodu rdzeń drenażu połączony jest z dodatkową warstwą folii, która w kombinacji z podstawową warstwą pełni funkcję poślizgową oraz chroni membranę hydroizolacyjną, rozkładając siłę nacisku na większą powierzchnię.

Systemy Nophadrain umożliwiają tworzenie na dachach zarówno boisk sportowych do gry w piłkę nożną, jak i boisk wielofunkcyjnych. Oferowane rozwiązania oraz materiały odznaczają się najwyższą jakością oraz doskonałymi właściwościami użytkowymi, dlatego można mieć pewność, że zastosowane na dachu przez wiele lat będą służyć mieszkańcom aglomeracji

 

źródło: Nophadrain