Proste, przytulne wnętrza pełne jasnych barw i naturalnych materiałów. Styl skandynawski wciąż cieszy się ogromną popularnością. Świetnie sprawdzi się w aranżacji wnęki okiennej, kiedy zimą chcemy zatrzymać w domu jak najwięcej promieni słońca.
Prostota, funkcjonalność i minimalizm. Skandynawskie wnętrza urzekają niewymuszonym wdziękiem. Króluje w nich biel, drewno, subtelne akcenty kolorystyczne, naturalne i metaliczne dodatki. To elementy, które pasują do każdego wnętrza, szczególnie niewielkiego metrażem, bo optycznie powiększają przestrzeń.
Fot. Franc Gardiner |
Więcej słońca!
Już niebawem najkrótszy dzień w roku, który wypada 21 grudnia i będzie trwać 7 godzin i 42 minuty. Na Północy najkrótszy dzień może trwać nawet 6 godzin. Z racji ciemnych I krótkich dni skandynawskie domy są aranżowane tak, by oświetlało je jak najwięcej naturalnego światła. Stąd okna są często pozbawione zasłon. Po zmierzchu słońce zastępuje blask świec. Osłony są jednak niezbędne, jeśli zależy nam na prywatności (szczególnie w sypialni) lub dokucza nam ostre zachodnie słońce. Warto wtedy ciężkie firany zastąpić prostymi roletami. Ich funkcjonalność i minimalistyczny wygląd świetnie wpisują się w skandynawski design. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów osłon i tkanin.
Wygoda i minimalizm
Rolety Dzień i Noc fot. Franc Gardiner |
W stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się rolety klasyczne lub żaluzje pionowe. − Rolety klasyczne są proste i wygodne w użyciu, może wybierać również rolety w wersji mini, montowane na skrzydło okienne lub w wersji Dzień i Noc. Ostatni wariant to osłona w efektowne pasy, chętnie stosowana np. w pomieszczeniach usytuowanych na partnerze. Dzięki naprzemiennym pasom materiału transparentnego i zaciemniającego można wygodnie regulować stopień zaciemnienia – mówi Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner, producenta osłon wewnętrznych i rozwiązań dekoracyjnych.
Wnętrza skandynawskie miewają również bardziej rustykalne oblicze, więcej w nich pasteli i bielonego drewna. Jeśli chcemy, by sypialnia lub kuchnia zyskały staroświecki urok możemy wybrać żaluzje drewniane. Równie skutecznie regulują stopień nasłonecznienia. Drewno to zawsze dobry wybór, jeśli zależy nam też na stworzeniu „hygge” wnętrza, które będzie przytulne, naturalne i ponadczasowe.
Biel, beż i złote dodatki
Wybierając osłonę okna, weźmy pod uwagę również rodzaj tkaniny. − Tkaniny transparentne stworzą efekt rozświetlenia wnętrza, gdyż zapewniają przepuszczalność promieni słonecznych. Możemy wybrać też specjalistyczne typu SCREEN − dodatkowo chronią oczy i zapewniają izolację cieplną – radzi Leszek Jarema.
Ostatnia, niemniej ważna kwestia – jaki kolor osłony wybrać? Jeśli zdecydujemy się na żaluzję drewnianą postawmy na jasne drewno. W stylu skandynawskim poza bielą królują neutralne barwy – szarości, beże, brązy. Nie brakuje jednak czarnych dodatków i akcentów w kolorze zgaszonego różu lub morskiej zieleni oraz subtelnych wzorów np. geometrycznych. Wybór koloru osłony okna zależy, więc czy chcemy, aby była jednolita z kolorem ścian, czy raczej stanowiła wyrazisty element, przykuwającym wzrok.
Aranżację okna mogą dopełnić dodatki na parapecie. Świetnie sprawdzą się świece, żywa rośliny lub ozdoba z metalicznym połyskiem (np. w kolorze złotym, idealna na czas Świąt i karnawału).
źródło: Franc Gardiner