Łazienka to jedno z najbardziej newralgicznych pomieszczeń w całym domu. Wahania temperatur, duża wilgotność powietrza, konieczność zachowania optymalnej wentylacji – to wszystko sprawia, że wybór stolarki okiennej do pokoju kąpielowego wymaga od inwestora dokładnych przemyśleń i pewnego przygotowania. Profesjonalnie dobrane i poprawnie zamontowane okno pozwoli bowiem na zauważalne korzyści – doświetli wnętrze, zadba o przepływ powietrza, ochroni konstrukcję przed penetracją wody oraz zatrzyma uciekające ciepło. Co więcej, dopasowane do aranżacji, będzie samo w sobie stanowiło estetyczną ozdobę wnętrza. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu okna do domowej łazienki?
Po pierwsze: materiał stolarki
To jeden z najważniejszych czynników, mający wpływ na optymalną funkcjonalność, zachowanie nienagannego wyglądu oraz właściwości izolacyjnych okna w wilgotnym pomieszczeniu. W obliczu tak wymagającego zadania, najlepiej sprawdzi się niezawodne i trwałe PVC.
– Materiał ten nie absorbuje wody i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i biologicznych, dlatego nawet w trakcie wieloletniej eksploatacji nie trzeba obawiać się wypaczeń czy zniszczenia profili – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. W przeciwieństwie do okien drewnianych, stolarka PVC nie wymaga również specjalnej konserwacji, a utrzymanie jej w czystości ograniczy się do regularnej pielęgnacji.
Po drugie: wentylacja
W przypadku nieprawidłowej cyrkulacji powietrza, na oknach dochodzi do skraplania się pary wodnej, co może potem prowadzić do zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych i izolacji oraz rozwoju grzybów i pleśni. Tak duża szczelność nie stanowi jednak problemu, gdy zainwestujemy w sprawnie działającą, wydajną wentylację. Dlatego, okno w łazience powinno być wykonane z trwałego materiału oraz wyposażone w rozwiązania, które pozwolą na swobodne wietrzenie, nawet w najtrudniejszym okresie roku, czyli późną jesienią i zimą. Decydując się na okna wyposażone w specjalne nawiewniki, rozwiązujemy problem wymiany powietrza zarówno w upalne dni, jak i podczas deszczu, czy niskich temperatur.
– Dodatkowo, warto postawić na okno posiadające klamkę z kluczykiem z funkcją mikrouchylenia, która nie tylko dba o bezpieczeństwo, chroniąc przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, ale pozwala na sprawną regulację strumienia powietrza wpływającego do wnętrza, niezależnie od warunków pogodowych i bez konieczności pełnego otwierania okna – rekomenduje Marcin Demski.
Po trzecie: komfort termiczny
Łazienka to pomieszczenie, w którym utrzymanie odpowiedniej temperatury ma kluczowe znaczenie dla komfortu jej użytkowników. Im niższy współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw będzie posiadać wybrane przez nas rozwiązanie, tym więcej stopni Celsjusza pozostanie w pomieszczeniu, a rachunki za ogrzewanie – zauważalnie spadną.
– Z myślą o najbardziej wymagających inwestorach, proponujemy obrotowe okna PVC z pakietem trzyszybowym o współczynnikach przenikania ciepła Uw na poziomie 0,78 czy 0,9 W/m2K. W modelach IGO I3 oraz IGO I6 zastosowaliśmy nowoczesną konstrukcję profili PVC oraz uszczelki piankowe o bezkonkurencyjnych parametrach izolacyjnych – podkreśla ekspert firmy Okpol.
Po czwarte: wartości dodane
W kontekście energooszczędnej stolarki warto także poruszyć częsty problem „zaparowanych okien”. Szyba o wysokich parametrach izolacyjnych wypuszcza na zewnątrz niewiele ciepła, przez co sama pozostaje zimna. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej na zewnętrznej tafli szkła. Zjawisko jest szczególnie uciążliwe, kiedy w najbliższym otoczeniu domu brakuje elementów absorbujących nadmiar wilgoci z powietrza. Dlatego, oprócz rozwiązań gwarantujących efektywną wymianę powietrza, warto zainwestować w nowoczesne technologie, jakie oferują producenci wysokiej jakości okien.
– Projektując stolarkę okienną, postawiliśmy na rozwiązania praktyczne i łatwe w konserwacji – wyjaśnia Marcin Demski. – Dostępne w naszej ofercie szkło z powłoką antyroszeniową, dzięki utrzymaniu optymalnej temperatury zewnętrznej powierzchni szyby, nie tylko w znacznym stopniu redukuje tworzenie się pary, ale zapewnia także doskonałą przejrzystość bez utraty wartości termoizolacyjnych i energooszczędnych – podsumowuje ekspert firmy Okpol.
Po piąte: dobry wybór
Materiał, jakość wykonania, parametry techniczne oraz walory estetyczne – nowoczesne okna dachowe z łatwością godzą potrzeby inwestorów i coraz większe wymagania współczesnego budownictwa. Wybierzmy więc mądrze, a przemyślana decyzja z pewnością zwróci nam się z nawiązką
źródło: Okpol