Szkło w przestrzeni biurowej
Szkło w przestrzeni biurowej

Biuro to obecnie nie tylko przestrzeń do pracy, ale jednocześnie wizytówka firmy. To w nim przyjmujemy klientów lub odbywamy spotkania z partnerami biznesowymi. Dobrze więc, aby przestrzeń ta łączyła walory estetyczne z funkcjonalnością, zapewniając nie tylko ergonomiczne środowisko pracy, ale również reprezentatywne miejsce biznesowe. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest szkło.

Ściany szklane wykonane w systemach: profilowy ROMA oraz bezramowy COMO - fot. CDA Polska 

 

Jeszcze do niedawna każde biuro aranżowane było w podobny sposób – rząd biurek oddzielony topornymi boksami i towarzyszące temu poczucie przytłoczenia. W ten sposób wyglądały zarówno biura typu open space, jak i biura gabinetowe. Na szczęście obecnie trend ten odchodzi w zapomnienie, a firmy projektując swoje siedziby coraz częściej stawiają na efektowne, modułowe rozwiązania, uwzględniając przy tym komfort codziennej pracy oraz identyfikację wizualną, szczególnie barwy przedsiębiorstwa. Materiałem, który daje wiele możliwości aranżacyjnych a jednocześnie sprawia, że pomieszczenia sprawiają wrażenie lekkich i doświetlonych jest szkło.

 

Funkcjonalny minimalizm

Szklane tafle mają szerokie zastosowanie, zaś pełnię ich możliwości spotkamy właśnie w biurach, szczególnie typu open space, w których przestrzeń jest nie tylko aranżowana w przemyślany sposób, ale również niezwykle cenna, bowiem w porównaniu do biur gabinetowych są one mniejsze o około 25% pod względem metrażu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się systemy składano – przesuwne lub składano – harmonijkowe – komentuje Joanna Kamuda, dyrektor ds. marketingu w CDA Polska.

Z ich pomocą możemy swobodnie podzielić większą przestrzeń na kilka mniejszych pomieszczeń, jednocześnie nie tracąc poczucia przestronności, jak również nie ograniczając dopływu naturalnego światła, niezbędnego do pracy biurowej – dodaje.

Systemy składane to jednak nie jedyne rozwiązania. Równie często odnajdziemy w biurach szklane ścianki działowe, z pomocą których możemy swobodnie oddzielić gabinety czy pomieszczenia socjalne. – Jeżeli dodatkowo zastosujemy kolorowe tafle szklane, lub szkło z możliwością sterowania stopniem przezierności, stworzymy biuro nie tylko nowoczesne, ale również takie, które każdemu z pracowników zapewni poczucie prywatności – dodaje.

Nieograniczone możliwości aranżacji

Szkło wykorzystywać można nie tylko jako zastępstwo dla standardowych ścian lub drewnianych drzwi, ale również jako element dekoracyjny. Jedną z możliwości są szklane instalacje mocowane na ścianach, a podświetlane od spodu lub od tyłu  lampami ledowymi. Jeżeli dodatkowo na tafli zastosuje się dekoracyjny nadruk, uzyskamy w ten sposób bardzo interesujący efekt wizualny. – Z pomocą mocowań punktowych, takich jak te z serii Piemonte lub profili montażowych Lazio dostarczanych przez CDA Polska, można również stworzyć efektowne lady recepcyjne, pomieszczenia biurowe lub podświetlane ekrany, obrazy czy blaty stołów oraz inne elementy dekoracyjne we wnętrzu – podpowiada kierownik działu technicznego CDA Polska, Marcin Jabłoński – Tego typu rozwiązania wykorzystywane są przeważnie w reprezentacyjnych częściach biura, co dodatkowo podkreśla innowacyjny charakter samej firmy – dodaje.

Bezsprzeczną zaletą szkła jest także jego uniwersalność, dzięki której materiał ten doskonale komponuje się z na wskroś nowoczesnymi biurami, aranżacjami w stylu industrialnym, jak również standardowym, urządzonym w prosty sposób wnętrzem. Między innymi z tego powodu coraz częściej szklane schody zastępują drewniane, zaś metalowe balustrady ustępują miejsca subtelnym, szklanym instalacjom.

Wszechstronność zastosowania szkła gwarantuje różny typ okuć dostępnych na rynku – podpowiada Joanna Kamuda. – W przypadku balustrad do wyboru mamy mocowania punktowe wykorzystywane przede wszystkim wewnątrz. Na spocznikach czy galeriach doskonale sprawdzą się natomiast balustrady samonośne jak system Trapani, zaś w przypadku balkonów najlepszym rozwiązaniem będą balustrady słupkowe, których przykładem jest dająca wiele możliwości indywidualizacji seria Corleone. Z pomocą okuć punktowych możliwy jest montaż dekoracyjnych tafli na ścianach, a także stworzenie szklanych regałów, wytrzymałych schodów lub blatów – dodaje.

Efektowne bezpieczeństwo

Dla zachowania bezpieczeństwa, decydując się na szklane instalacje w biurze, warto również zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego szkła, a także jakość samych okuć. Szkło powinno być hartowane i laminowane, dzięki czemu jest ono bardziej wytrzymałe, a jeśli mimo wszystko dojdzie do jego uszkodzenia, nie rozpadnie się ono na ostre kawałki. Natomiast w przypadku okuć należy przede wszystkim zweryfikować, czy posiadają one znak CE lub B, które stanowią potwierdzenie ich właściwości użytkowych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że efektowne, szklane konstrukcje będą nie tylko zachwycały wizualnie, ale również pozostaną trwałe i bezpieczne przez wiele lat.

 

źródło: CDA Polska