Nieznajomość prawa i przepisów nie zwalnia od odpowiedzialności
Nieznajomość prawa i przepisów nie zwalnia od odpowiedzialności

Odwrócony podatek VAT, kontrole budowlane, znakowanie okien i drzwi, kontrole skarbowe, kontrole pracownicze, montaż z certyfikatem. Czy jest się czego bać, czy jest o czym rozmawiać i w końcu czy dobrze jest wiedzieć zawczasu? Pomożemy odpowiedzieć na te pytania już za 25 dni w Białymstoku na XVII Konwencie Stolarki VIP w dn. 30-31 marca 2017 roku!

Nasza branża, do której w szerszym aspekcie należymy, czyli budowlanka nie cieszy się zbyt dobrą opinią w oczach konsumentów, ale i niestety urzędników. Szara strefa, zatrudnianie na czarno, nieuczciwa konkurencja, która także daje się we znaki niektórym, zatory płatnicze i niezbyt wysoka jakość produktów, i usług nie jest czym odosobnionym w budowlance.  Podczas Konwentu odbędzie się wiele prezentacji, dyskusji branżowych, praktyki i wymiany doświadczeń i to wszystko pod jednym dachem przez 2 dni. Tam trzeba być, żeby lepiej funkcjonować i zgodnie z obowiązującym prawem, przepisami, ustawami i rozporządzeniami!

Czy mamy się czego bać i jak przygotować się na spodziewane kontrole, które już następują, gdyż urzędy mają na to dużo pieniędzy do wydania w tym roku. Organy nadzoru już drugi rok z kolei prowadzą na dużą skalę pobieranie próbek do badań na rynku całego kraju. Nie inaczej ma się sprawa z urzędami skarbowymi, które szczególną wagę przywiązują do płatności podatku VAT. Nas w sposób szczególny dotyczy podatek VAT za okna, drzwi czy rolety z montażem (8% VAT) i bez montażu (23% podatku VAT). A co z nowymi przepisami obowiązującymi od początku tego roku dotyczącymi odwróconego podatku VAT? Szczegóły wyjaśnimy w detalach na XVII Konwencie Stolarki w Białymstoku w dn. 30-31 marca 2017 roku. A teraz jeszcze kilka słów o kontrolach w budowlance.

Cytat: Nadzór budowlany będzie miał możliwość nakładania kar pieniężnych na producenta, importera lub sprzedawcę w przypadku niedopełnienia przez nich obowiązków. Kto się uwziął na producentów? Kontrola materiałów budowlanych. Producenci oszukują, gdy klienci nie pilnują. Prawda czy fałsz?

Prawdopodobnie to Państwa nie dotyczy, ale warto wiedzieć, że w odniesieniu do przebadanych w ubiegłym roku wyrobów budowlanych ok. 64 proc. z nich nie posiadało deklarowanych właściwości użytkowych. Najwięcej nieprawidłowości wystąpiło w grupie wyrobów służących do izolacji cieplnej. Nieprawidłowe wyniki dotyczyły również takich grup wyrobów jak: membrany i papy, okna i drzwi, cementy oraz wyroby murarskie również z rejonu Podlasia. Producent okna, papy, zaprawy murarskiej czy betonu może zawsze tłumaczyć, że jego produkty generalnie są dobre, dokładnie takie jak opis na etykiecie, a tylko partia była wadliwa to kuriozalne tłumaczenie oczywiście.

Podczas spotkania branżowego będzie wiele prezentacji, ale 4 bloki będą dominować:

a) rozszerzony blok prawny i podatkowy

b) szeroko rozumiany blok eksportowy

c) istotny i miarodajny blok techniczny

d) blok obsługi klienta i marketingu

I na koniec jeszcze jeden kwiatek. Rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę kontrole PIP dotyczące zatrudniania i płacy minimalnej np. na umowę zlecenie 13 zł brutto), nie wspominając weryfikacji umów, kontroli BHP i innych elementów zatrudnienia, w tym zatrudniania obcokrajowców. W całej Polsce planowanych jest ponad 70,000 kontroli w 2017 roku.  Czy i jak możemy Państwu pomóc? Tak -skutecznie, szybko, konkretnie i fachowo tylko na Konwencie w Białymstoku. Odpowiedzi na wszystkie te zagadnienia już wkrótce w Białymstoku w ciągu 2 dni.

To jedyne tego typu spotkane branżowe w tym regionie w tym roku. XVII Konwent Stolarki odbędzie się w dn. 30-31 marca w Białymstoku. To będzie bezprecedensowe spotkanie ekspertów, fachowców i doświadczonych branżystów. Ilość miejsc jest niestety ograniczona, więc warto zgłosić się już dziś. Wystarczy napisać TAK na adres: konwent@stolarkavip.pl, a my zwrotnie prześlemy szczegóły uczestnictwa. W razie pytań, prosimy o kontakt pod nr 531-561-202

 

źródło: Stolarka VIP