Innowacyjność i wszechstronność - nowości firmy elumatec
Innowacyjność i wszechstronność - nowości firmy elumatec

Na początku października firma ELUMATEC Polska zorganizowała we Wrześni prezentację zaawansowanych centrów obróbczych, przeznaczonych zarówno do produkcji stolarki budowlanej z PCW i aluminium, jak i znajdujących zastosowanie w przemysłowej obróbce profili PCW, aluminiowych i stalowych. Ogromne zainteresowanie zaproszonych gości budziła zwłaszcza maszyna SBZ 628 – największy i najnowocześniejszy produkt ELUMATEC, dotychczas niedostępny w Polsce.

- Ta prezentacja to pokaz maszyn o bardzo wysokim stopniu zaawansowania, o doskonałych rozwiązaniach technicznych i technologicznych, gwarantujących naszym klientom oczekiwaną jakość produktów, idealną precyzję, większą wydajność i efektywność pracy – podkreślił Waldemar Lis, prezes ELUMATEC Polska Sp. z o.o. – Po raz pierwszy pokazaliśmy w Polsce SBZ 628 – kompaktowe, o optymalnych gabarytach, a zarazem bardzo wydajne centrum, w pełni zautomatyzowane, do którego obsługi wystarczy zaledwie jeden pracownik. Ponadto obejrzeć można naszą flagową maszynę – SBZ 151 – dedykowaną nie tylko producentom stolarki otworowej, fasad czy ogrodów zimowych, ale i firmom zajmującym się obróbką profili przemysłowych. Zarówno ona, jak i centrum obróbcze czteroosiowe SBZ 140 czy najmniejsze z naszych urządzeń – SBZ 122, przeznaczone do obróbki profili drzwiowych (PCW i stal) i aluminiowych, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i należą do najchętniej wybieranych przez klientów centrów obróbczych.

SBZ 628 to nowość pokazana po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach BAU w Monachium. To centrum przelotowe do obróbki profili aluminiowych. Zostało ono wyposażone w obracający się o 360 stopni ring obróbczy, na którym można zamocować do 8 narzędzi o mocy 6 kW każde. Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyna jest w stanie wykonać każdy rodzaj obróbki profili. Z kolei moduł tnący z tarczą o średnicy 650 mm pracującą w trzech osiach umożliwia docinanie ich pod dowolnym, zaprogramowanym kątem.

Chciałbym podkreślić, że wszystkie maszyny ELUMATEC sterowane są autorskim programem firmy, a mianowicie eluCad. Jest to oprogramowanie obsługiwane intuicyjnie – w najnowszej wersji 4.0 zawiera m.in. takie opcje, jak czytania grafik 3D, grawerowanie napisów.

Centrum obróbcze to maszyna przeznaczona do wykonywania wielu operacji. Ich liczba systematycznie rośnie, gdyż tego wymaga rynek. Każde takie urządzenie jest w stanie zastąpić kilka manualnych stanowisk pracy, gwarantując przy tym większą precyzję, wydajność, efektywność. Należy też pamiętać, że centrum - po załączeniu odpowiedniego programu obróbczego i dwóch magazynów: podającego profile do maszyny oraz odbierającego z niej obrobione profile – staje się urządzeniem praktycznie bezobsługowym.

Ważnym aspektem jest wielkość pola obróbczego. ELUMATEC do centrum SBZ 628 proponuje centrum nakładcze o długości 7,5 lub 10,5 m – chciałbym tutaj zaakcentować fakt, że tylko my oferujemy długość 10,5 m! Jest ono przygotowane na 15 pozycji profilowych, co daje wyjątkowo szerokie możliwości, zwiększa wydajność i przyspiesza pracę.

Centrum SBZ 628 jest urządzeniem bardzo zaawansowanym, dającym niemal nieograniczone możliwości obróbki profili. Jest odpowiedzią na tendencję obserwowaną przez nas zarówno na świecie, jak i w Polsce, a mianowicie odchodzenie od manualnego wykonywania wielu operacji na rzecz automatyzacji procesu produkcji, co z kolei umożliwia optymalizację zatrudnienia. Przy czym ta ostatnia nie jest rozumiana jako redukcja personelu, lecz wykorzystanie go do  wykonywania innych, niezbędnych operacji. Centrum obróbcze uzupełnia i zwiększa możliwość produkcyjne i wydajnościowe przy zachowaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia.

Warto przypomnieć, że ELUMATEC był w Polsce prekursorem centrów obróbki aluminium – oferowaliśmy je już w latach 90. ub. wieku. Równolegle oferowaliśmy też centra do obróbki PCW. Z wieloma klientami współpracujemy od początku naszej obecności na polskim rynku – uzupełniamy ich park maszynowy, pomagamy im osiągać coraz lepsze wyniki. Systematycznie pozyskujemy też nowych partnerów – producentów zainteresowanych optymalizacją procesu produkcji, zwiększeniem wydajności i efektywności … czyli innowacyjnością i rozwojem.

 

źródło: ELUMATEC

kwartalnik OKNO nr 4/2016