Jak przygotować okna na zimę
Jak przygotować okna na zimę

Mimo wysokiej odporności na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, którymi charakteryzuje się nowoczesna stolarka otworowa, okna przy nieodpowiedniej konserwacji są zimą narażone na działanie czynników zewnętrznych. Minusowa temperatura, porywisty wiatr oraz śnieg to problemy, które zimową porą mogą przysporzyć nam wielu nieprzyjemności. O tym, jak przygotować okna na nadejście mrozów mówi Karol Szkudlarczyk, Dyrektor Techniczny Awilux Polska.

Przegląd stolarki okiennej jest jedynym sposobem na zauważenie ewentualnych nieprawidłowości. Sprawdzenie stanu okien pozwoli nam również zapobiec powstaniu groźnych i kosztownych w skutkach zniszczeń.

Odpowiednie czyszczenie

„Mycie okien wpływa nie tylko na ich czystość i estetykę, ale co najważniejsze, pozwala uniknąć korozji na powierzchni profilu. Przed zimowym przeglądem w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć okna, by mieć przejrzysty obraz sytuacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie rady naszych babć dotyczące mycia okien sprawdzą się w przypadku nowoczesnych rozwiązań stolarki otworowej. By przez długie lata cieszyć się dobrym stanem naszych okien, należy używać odpowiednich produktów przeznaczonych do ich czyszczenia.”- mówi Karol Szkudlarczyk, Dyrektor Techniczny Awilux Polska. Do konserwacji ram i skrzydeł okien PVC można używać łagodnych środków myjących rozcieńczonych z wodą. Podczas mycia ram szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki, które nie powinny być obficie zwilżane żadnym roztworem z chemikaliami lub o oleistej konsystencji. Kontakt z tego typu płynem może doprowadzić do zniszczenia uszczelki, czego konsekwencją byłaby nieszczelność okna. Do czyszczenia okien nie można również używać ostrych gąbek lub szczotek, które mogą zniszczyć powłokę profili, a także silnych preparatów na bazie kwasów i alkoholu.

Warto również pamiętać, by uważać podczas czyszczenia szyb w trakcie chłodnych dni, ponieważ szkło w niskiej temperaturze staje się kruche. Z kolei podczas upalnych i słonecznych dni preparaty mogą zaschnąć, tworząc smugi.

Przegląd stolarki okiennej

Po wcześniejszym przygotowaniu okna do przeglądu możemy przejść do dokładnego sprawdzenia stanu wszystkich widocznych elementów. Warto przyjrzeć się temu, czy na profilach i ramach nie ma rys, czy szyba nie jest uszkodzona oraz czy skrzydła płynnie się ruszają. Niektóre drobne wady widziane gołym okiem możemy naprawić sami, jednak w przypadku braku pewności lub dużych zniszczeń należy skontaktować się z fachowcem. „Uwagę należy poświęcić okuciom. Należy skontrolować ich stan, mocowanie oraz stopień zużycia, a jeśli to możliwe – dokręcić wkręty mocujące. Warto również regularnie smarować je specjalnym olejem lub smarem do pielęgnacji okuć. Ma to zapobiec suchym tarciom oraz powstawaniu korozji, co mogłoby okazać się kosztowne w skutkach.” – dodaje Karol Szkudlarczyk, Dyrektor Techniczny Awilux Polska.

Po raz kolejny szczególnie uważnie należy przyjrzeć się uszczelkom. To one są zimą najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Gdy są uszkodzone lub starte, przestają chronić przed zimnem oraz wilgocią – w skrajnych przypadkach skrzydła mogą zacząć przymarzać do profili okiennych. By tego uniknąć, należy zakonserwować uszczelki gliceryną lub przeznaczonymi do tych celów preparatami dostępnymi na rynku. Nieszczelne okna będą powodem wpuszczania zimnego powietrza do wnętrza mieszkań, co nie tylko wpłynie na koszt rachunków za ogrzewanie, ale na dłuższą metę może również doprowadzić do zniszczenia stolarki.

Przygotowanie okien na przyjście zimy to sposób na zachowanie pełnego komfortu termicznego w domu. Wystarczy, że poświęcimy chwilę naszej uwagi na przeprowadzenie przeglądu stolarki okiennej, by uniknąć dodatkowych, zimowych problemów. 

 

źródło: Awilux Polska