Białe czy w kolorze - jakie okna zdadzą egzamin
Białe czy w kolorze - jakie okna zdadzą egzamin

Biel to kolor, który przez ostatnie lata niepodzielnie panował w polskiej stolarce okiennej i w gustach klientów. Teraz trend ten zaczyna się zmieniać. Choć białe okna nadal są najchętniej kupowane, to coraz częściej decydujemy się również na kolorowe lub imitujące drewno ramy i skrzydła. Jakie kolory cieszą się największą popularnością i jak ułatwić sobie dopasowanie okna do elewacji i aranżacji pomieszczeń wewnątrz domu?

Z kolorem okien jest trochę tak jak z barwą samochodu. Niby nie ma znaczenia - bo przecież najważniejsze są parametry stolarki, ale przecież to właśnie kolor widzimy najczęściej i to on przykuwa nasz wzrok. Dlatego też, coraz częściej kupując okna pozwalamy sobie na rezygnację z przewidywalnej i neutralnej bieli, na rzecz wybarwień ciekawszych. Ta mała zmiana potrafi kompletnie zmienić wizerunek domu i nadać mu kompletnie inny, fascynujący charakter.

MS więcej niż OKNA w swojej ofercie ma ponad 40 różnych propozycji kolorystycznych okien PVC. Wśród nich nie brakuje dekorów inspirowanych wyglądem naturalnego drewna i metali - aluminium i stali, a także wzorów jednobarwnych. Na jaki się zdecydować? No cóż to zależy przede wszystkim od naszego gustu, a także planowanego koloru i rodzaju elewacji.

Kolor jest trendy

Do budynków utrzymanych w nowoczesnym stylu z pewnością najbardziej pasować będą okna o wyglądzie industrialnego metalu. MS więcej niż OKNA szczególnie poleca ciemnoszary dekor Anthratzitgrau oraz Metbrush Alu o strukturze szczotkowanego aluminium. Znakomicie odnajdą się też zdecydowane i nasycone barwy: ciemno-zielony, ciemno-czerwony czy granatowy.

Szeroki wybór czeka również tych, którzy szukają dekorów inspirowanych drewnem. Wśród najpopularniejszych wzorów MS więcej niż OKNA znajdują się dekory dębowe: Sheffield Oak light, który wzbudził duże zainteresowanie na targach okiennych w Norymberdze, Mediolanie i w Paryżu, a także rustykalny Winchester XA, którego dobrze uwidocznione słoje i sęki z pewnością zyskają uznanie poszukujących bliskości z naturą.

Paleta kolorystyczna MS więcej niż OKNA obejmuje również dekory starsze, ale cieszące się stałą popularnością. Wśród nich na wymienienie zasługują: Złoty dąb, Orzech czy Dąb bagienny, a także - już tradycyjnej - odcienie bieli i kremów.

A co z aranżacją wewnątrz?

Kiedy zastanawiamy się nad doborem stolarki okiennej i jej ewentualnej kolorystyce, myślimy przede wszystkim o jej dopasowaniu do elewacji budynku. Chcemy by obie barwy pasowały do siebie i tworzyły spójną, harmonijną i ciekawą estetycznie całość. Nader często zapominamy o tym, że nasze okna będziemy oglądać zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. I tu rodzi się problem. Niezwykle często okazuje się bowiem, że wybrany dekor ramy i skrzydła, choć doskonale komponuje się z elewacją, nijak nie pasuje do wymarzonej aranżacji sypialni czy kuchni. Co wtedy?

Sposobem na uniknięcie tego problemu jest zdecydowanie się na również proponowane przez MS więcej niż OKNA okna dwukolorowe - oklejone inną okleiną z obu stron. Wówczas możemy cieszyć się urokiem ulubionego dekoru kiedy patrzymy na dom z zewnątrz, bez konieczności martwienia się o to jak wkomponować go w aranżacje wewnątrz.

źródło: M&S