Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?
Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

To pytanie pojawia się za każdym razem, kiedy decydujemy o zakupie drzwi do domu. Wydawałoby się, że klamka to jedynie detal, jednak jej wybór wcale nie jest taki prosty. Musi pasować stylistycznie, być wygodna i trwała, w końcu jest bardzo intensywnie eksploatowana.

Klamka w dobrym stylu

Jest kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać przy wyborze klamki. Do tradycyjnych, klasycznych drzwi najlepiej pasują klamki zdobione, o artystycznej formie. Skupiają one uwagę, a drzwi są niejako tłem. W sytuacji odwrotnej, kiedy drzwi są bardzo dekoracyjne, klamka powinna być prosta i stanowić jedynie subtelne uzupełnienie. Należy także pamiętać o spójności kolorystycznej – z elementami na samych drzwiach i w pomieszczeniu. Jeśli dominują elementy mosiężne, np. w oświetleniu czy zawiasach skrzydeł drzwiowych, klamka również powinna być wykonana z tego materiału. Trzeba na to zwrócić uwagę szczególnie przy drzwiach łazienkowych, kiedy zamiast podcięcia wentylacyjnego wykonywane są otwory, a na nie nakładane tuleje. Klamka powinna być do nich dopasowana kolorystycznie.

Model na lata

Najpopularniejsze klamki dostępne na polskim rynku to mosiężne, stalowe, z tworzyw sztucznych i aluminium.  Producenci oferują modele powlekane, niklowane, chromowane oraz nietypowe, np. z egzotycznego drewna lub wykończone skórą. Przy wyborze trzeba jednak pamiętać, że poza względami estetycznymi, bardzo ważna jest funkcjonalność, m. in. to, czy klamka wygodnie leży w dłoni, czy nie ma ostrych krawędzi. Powinna chodzić cicho i płynnie, bez zacinania. - Najtrwalsze klamki produkuje się ze stopów metali takich jak mosiądz, bardzo rzadko stosowany ze względu na cenę surowca, której polski rynek już nie akceptuje – mówi Adam Hucz, Manager ds. Marketingu w firmie Invado oferującej klamki. - Bardzo popularnym surowcem jest znal (stop cynku i aluminium – ZnAl), który stanowi około 70%  sprzedaży w kraju. Klamki bardziej przystępne cenowo są produkowane z aluminium pokrywanego powłokami niklu lub chromu – wyjaśnia.

Nowoczesna czy klasyczna?

Najchętniej wybierane modele charakteryzują się nieskomplikowaną, nowoczesną formą. Jest to na pewno związane z trendami w aranżacji wnętrz – dominują minimalistyczne projekty, a dopasowywane do nich drzwi są z reguły bardzo proste i oszczędne, jeśli chodzi o dekoracje. Do domów urządzonych w tradycyjnym stylu doskonale pasują klamki o zaokrąglonej linii, jak np. Uno firmy Invado czy łącząca nikiel i chrom klamka Presto. Nowoczesne wnętrza lepiej przyjmą ascetyczną formę, którą oferuje model Qubik, gdzie nikiel zestawiono z tytanem, czy gładka klamka Belia w niklu chromowanym. - Estetycznym wykończeniem drzwi wewnętrznych, o którym pamięta niewielu klientów, są nakładki na zawiasy – mówi Adam Hucz z firmy Invado. - Zakrywają one konstrukcyjne elementy skrzydeł drzwiowych, a dzięki kolorystycznemu dopasowaniu do klamki dopełniają spójnej kompozycji. Można wybierać spośród nakładek niklowanych, chromowanych, złotych i matowych, czyli podobnie, jak w przypadku klamek – dodaje.

Klamka to jeden z tych szczegółów, na które możemy nie zwracać uwagi na co dzień, ale jeśli tylko ich zabraknie lub będą źle dobrane, wyraźnie to odczujemy. Zgodnie z zasadą, że diabeł tkwi w szczegółach.

 

źródło: Invado