W jaki sposób Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo  w miejscu zamieszkania
W jaki sposób Polacy dbają o swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

Ponad 40% Polaków najbardziej obawia się włamań do mieszkań i piwnic - wynika z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez TNS OBOP na zlecenie Komendy Głównej Policji. Ankietowani, chroniąc się przed napadem na miejsce zamieszkania stosują najczęściej zabezpieczenia w postaci zamków i specjalnych wzmocnień drzwi. Jak wynika z danych policyjnych naszych niemieckich sąsiadów, zapominamy przy tym o oknach, przez które dokonywanych jest aż 70% włamań.

Wynik sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP pt.: „Usługi ochrony i mienia wśród form zabezpieczenia mieszkań i domów przed włamaniami”, pokazuje, że mieszkańcy Polski, aby chronić swój dom czy mieszkanie przed włamaniem korzystają najczęściej ze specjalnych zamków do drzwi (32% badanych) oraz wzmocnień do nich zamontowanych (9% respondentów). Bezpieczeństwo dla człowieka, tuż obok potrzeb fizjologicznych jest podstawową potrzebą życiową. Poczucie pewności jest niezbędne, aby człowiek mógł się zdrowo rozwijać i realizować inne swoje potrzeby oraz nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Ochrona swojego mieszkania przed niespodziewanym włamaniem jest jednym z aspektów, które oprócz bezpieczeństwa fizycznego i finansowego, dają nam równowagę emocjonalną - tłumaczy Joanna Sztuka, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Należy pamiętać, że w domach parterowych i mieszkaniach usytuowanych na parterze lub pierwszym czy drugim piętrze, głównym „wejściem” do domu dla złodzieja nie są drzwi wejściowe, ale okna
i balkon. Ma to na uwadze tylko 3% badanych, którzy dbają o zabezpieczenie tej drogi włamania. Niski współczynnik osób zakładających okna antywłamaniowe wynika również z tego, że okno jest kojarzone z dużym hałasem podczas napadu, przez który intruz może zostać szybko zauważony. Nie jest zatem odbierane jako najłatwiejsze do sforsowania przez włamywacza.

Dlaczego się tak dzieje? Joanna Sztuka, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wyjaśnia – Jednym z powodów, dlaczego tak mało osób zabezpiecza dostatecznie swoje mieszkanie jest charakterystyczny dla wielu z nas nierealistyczny optymizm. Gdyby zapytać osoby, które nie były ofiarami przestępstw, jakie jest prawdopodobieństwo, że zostanie okradzione ich mieszkanie, a jakie, że miejsce zamieszkania  sąsiadów, okaże się, że to sąsiedzi wydają się być bardziej zagrożeni. Mamy bowiem tendencję do uznawania, że rzeczy nieprzyjemne częściej przydarzają się innym.

Na rynku są obecnie dostępne wyspecjalizowane okna antywłamaniowe wykonywane wg rygorystycznych norm, których sforsowanie wiąże się z ogromnym wysiłkiem, a często jest wręcz niemożliwe. Jednym z wyznaczników cechujących okna Protect Plus firmy OKNOPLAST-Kraków jest fakt, iż są one w stanie oprzeć się kilkukrotnemu uderzeniu stalowej 4-kilogramowej kuli.

OKNOPLAST-Kraków jest pierwszą firmą w Polsce, która wyprodukowała okna antywłamaniowe
w klasie WK2 zgodne z europejską normą EN-V 1627-30. Okno Protect Plus, wykonane w tej klasie daje podwyższoną ochronę przed włamaniem. Posiada rozwiązania, które pozwalają na uniknięcie włamania przez okno, utrudniając m.in. wyważenie czy wybicie szyby, a także wyłamanie, wywiercenie czy wyważenie klamki. Elementami antywłamaniowymi tego okna są okucia Maco Multi-Matic, klamka z kluczem oraz specjalna szyba. Wyposażona jest ona w cztery folie antywłamaniowe, które utrzymują szkło po stłuczeniu, nie powodując jego rozsypania.
 
Joanna Sztuka, psycholog z SWPS tłumaczy, że Dom, mieszkanie, rzeczy osobiste należą do naszego terytorium psychologicznego. Jest nim wszystko to, co jest dla nas niezwykle ważne, co chronimy i do czego jesteśmy przywiązani. W sytuacji, gdy ktoś włamuje się do naszego domu, dotyka i niszczy rzeczy, zabiera część majątku, boleśnie odczuwamy, iż  granice naszego terytorium psychologicznego zostały brutalnie przekroczone. Skutkuje to stratą nie tylko finansową, ale również poczucia naszego bezpieczeństwa. W sytuacjach, w których zagrożone zostało życie osoby, pojawić mogą się objawy stresu pourazowego, jak nerwowość, koszmary nocne, niepokój, bezsenność, ciągłe przypominanie sobie traumatycznych wydarzeń. Należy dbać o to, aby miejsce zamieszkania było dobrze zabezpieczone i żebyśmy czuli się w nim pewnie. Będzie to nie tylko inwestycją w nasze realne bezpieczeństwo, ale również w bardzo ważne dla naszego funkcjonowania poczucie tego bezpieczeństwa.