Energooszczędność okna w dwóch krokach
Energooszczędność okna w dwóch krokach

Oferta "energooszczędnej" stolarki okiennej jest obecne bardzo szeroka. Jak wybrać produkt, który osiąga najlepszy stosunek jakości do ceny, i - co najważniejsze - rzeczywiście ochroni wnętrze domu przed niepotrzebną utratą ciepła?

Krok pierwszy: Wybór ciepłych okien

Podstawowym narzędziem do weryfikacji termiki okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Generalna zasada brzmi - im parametr ten jest niższy, tym lepiej. Mimo to wybór ciepłych okien bywa utrudniony już na samym początku. Dlaczego?

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw powinna być podawana w odniesieniu do konkretnego rozmiaru okna. W tym celu powstało pojęcie okna referencyjnego o wymiarach 1230mm x 1480mm. – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. – Podawanie parametrów dla okna referencyjnego pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej metody i podaje parametr Uw w odniesieniu do innych (przeważnie znacznie większych) wymiarów, co może wprowadzać w błąd potencjalnego klienta.

Mało tego! Znane są też przypadki podawania parametrów dla okien z... roletą.

Krok drugi: Montaż

Najcieplejsze okno nie będzie pełniło dobrze swoich funkcji, gdy zaniedbamy prawidłowy montaż.

- Aby izolacja była skuteczna musi być zachowana jej ciągłość: okno (będące przecież izolacją od warunków zewnętrznych) powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji wpływają nie tylko zastosowane materiały, ale też dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem). Zasada stosowania izolacji jest prosta: od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną (by wilgoć mogła odparować). W części środkowej stosujemy termoizolację (najczęściej jest to piana rozprężna). Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. - mówi Artur Głuszcz.

Istnieją miejsca w budynku, które narażone są na większe utraty ciepła: geometryczne mostki występujące np. na narożnikach.

- Popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. To rozwiązanie ładnie wygląda i pewnie dlatego często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne. - tłumaczy Artur Głuszcz.

Wybierając energooszczędne okna warto też zwrócić uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał. MS więcej niż OKNA, dla przykładu, współpracuje m.in. z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie, Instytutem Techniki Okiennej ift Rosenheim oraz Instytutem Domów Pasywnych w Darmstadt.

 

źródło: MS