Kolor we wnętrzu - nie tylko na ścianach
Kolor we wnętrzu - nie tylko na ścianach

Wśród kolorów wybieranych do domu od kilku lat prym wiedzie neutralna biel. Może wypełnić całe wnętrze, od ścian, przez podłogi, aż po meble i dodatki lub być tylko tłem dla wyrazistych kolorystycznie akcentów. Wprowadzanie barw do aranżacji wymaga jednak pewnej konsekwencji.

Aranżacje pokazywane w magazynach cieszą oczy i sprawiają wrażenie idealnie skomponowanych. Czy możliwe jest osiągnięcie podobnego efektu we własnym domu? Tak i wcale nie są do tego niezbędne ogromne nakłady finansowe. Chcąc znaleźć wspólne punkty dla katalogowych aranżacji, widzimy, że wszystkie utrzymane są w określonych ramach stylistycznych i kolorystycznych. Dzięki temu projektanci uzyskują estetyczną spójność, a ta idealnie odpowiada naszej podświadomej potrzebie harmonii.

Trzy proste reguły
Dużym ułatwieniem w doborze kolorów dla amatora mogą być trzy uniwersalne zasady. Pierwsza z nich dotyczy kontrastów i mówi o tym, aby barwy ciepłe łączyć z zimnymi (np. gorącą czerwień z chłodną zielenią, fiolet z żółtym). Druga zasada odnosi się do harmonijnych połączeń, czyli np. zastosowania we wnętrzu bieli i beżu – jasnych, delikatnych, sąsiadujących ze sobą na kole barw. Trzecia reguła, chętnie wybierana przez minimalistów, pozwala stworzyć wnętrze monochromatyczne. Wystarczy zdecydować się na jeden kolor i konsekwentnie skomponować poszczególne elementy aranżacji. Dla urozmaicenia można wprowadzić tkaniny o ciekawych wzorach i fakturach.

Kolor tam, gdzie się go nie spodziewasz
Jeśli zdecydujemy się na dwa lub trzy wiodące kolory, musimy umiejętnie wprowadzić je do naszego domu. Pole do popisu stanowią nie tylko dodatki i dekoracje, ale także stałe elementy wyposażenia takie, jak schody, drzwi i meble. Tak, nawet schody i drzwi mogą być kolorowe. W kolekcji drzwi wewnętrznych Destino Unico od Invado mamy możliwość zastosowania wąskich szybek w wyrazistych barwach np. pomarańczowej, fioletowej czy wiśniowej. Taki oryginalny akcent przyciąga wzrok i nadaje charakteru naszej aranżacji. Pamiętajmy jednak, aby wybrany kolor konsekwentnie wpleść jeszcze w kilku innych miejscach. Oderwany od całości akcent kolorystyczny sprawi wrażenie chaosu.

Uniwersalne tło
Stawiając na kolorowe wnętrze powinniśmy liczyć się z ryzykiem, że za kilka lat będziemy mieli go zwyczajnie dosyć. To, co wyraziste może się szybko opatrzyć. Jeśli nie boimy się domowych metamorfoz, warto pomyśleć o stworzeniu neutralnej bazy. Drewno i biel są w tej roli niezastąpione. Jasne ściany możemy skomponować z naturalną podłogą o ciepłej barwie, białymi listwami i drzwiami wewnętrznymi. Ich wybór jest naprawdę duży. - Białe skrzydła drzwiowe są nie tylko eleganckie, ale wbrew pozorom również bardzo praktyczne – mówi Adam Hucz z firmy Invado. - Dzięki temu, że są okleinowane bez problemu możemy je wyczyścić i cieszyć się ich estetyką przez długie lata – dodaje. To, jaką wersję wybierzemy – kolorowa czy neutralna baza, wnętrze wyraziste czy stonowane – zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

 

źródło: Invado