Cena to nie wszystko - jak kupić dobre okna
Cena to nie wszystko - jak kupić dobre okna

Cena i długo, długo nic. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez MS więcej niż OKNA, kupując okna do naszych domów kierujemy się przede wszystkim względami ekonomicznymi. Parametry techniczne, a nawet uwagi specjalistów pozostają daleko w tyle. A szkoda, bo nieprzemyślany wybór okien może nam się odbić czkawką. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością.
Wyniki sondy przeprowadzonej przez firmę MS więcej niż OKNA, lidera wśród polskich producentów stolarki okiennej, nie pozostawiają złudzeń. Aż 47% respondentów, którym zadano pytanie "Kto lub co ma największy wpływ na Państwa decyzję dotyczącą zakupu okien" wskazało na odpowiedź - cena. Możemy tu zauważyć dwie skrajności – wybór okien najdroższych lub najtańszych. Z jednej strony wybieramy okna z wyższej półki cenowej, bo wydaje nam się, że „im droższe, tym lepsze” (w przypadku stolarki często tak jest, ale należy pamiętać, że nie zawsze), a z drugiej – próbujemy oszczędzać pieniądze na etapie wyboru okien, co później odbija się na naszym portfelu przy otrzymywaniu rachunków za ogrzewanie. Pozostałe czynniki, takie jak: opinia znajomych i członków rodziny, czy też znajomość i rozpoznawalność marki, brane są pod uwagę dopiero w drugiej kolejności. Na odpowiedzi te wskazało jedynie po 21% biorących udział w badaniu! Jeszcze mniejsze znaczenie ma dla nas opinia doradcy czy handlowca (9%), a także reklama (jedynie 2%). 
Na szczegółowe parametry techniczne, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów i rozwiązań, uwagę zwracają tylko nieliczni. W praktyce oznacza to, że wybierając z szerokiej i zróżnicowanej oferty dostępnych obecnie na rynku produktów, niezwykle łatwo wybrać coś, z czego w ogóle nie będziemy zadowoleni podczas eksploatacji. Tym ważniejsze jest więc staranne sprawdzenie opcji i przemyślany wybór. Niezwykle często okazuje się bowiem, że droższy produkt w perspektywie czasu okazuje się bardziej opłacalny, bo nie nastręcza problemów i dłużej nam służy. A przecież okna wybiera się na lata. Co zatem wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Parametry przede wszystkim
Kluczowe znaczenie powinny mieć dla nas kwestie techniczne. W pierwszej kolejności - współczynnik Uw. Na jego wartość składa się m.in. wielkość współczynnika przenikania ciepła dla szyby (Ug) oraz dla ramy okiennej (Uf). Rolę tego parametru uświadamiają liczby - okno odpowiada aż za 15-25% strat ciepła w całym budynku. Odpowiednio dobrana stolarka okienna może więc przyczynić się do sporych oszczędności energii i naszych pieniędzy. 
Ważne, by pamiętać, że współczynnik Uw powinien być podany w odniesieniu do konkretnego okna o wymiarach referencyjnych, co pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej przejrzystej metody informacji. Podając parametr Uw bez odniesienia do konkretnych wymiarów okna, może wprowadzać nas w błąd.
 

Oryginalny czy nie?
Sprawdzając parametry okien, możemy się również posiłkować międzynarodowymi certyfikatami. Okna MS mogą się pochwalić etykietami energetycznymi wydanymi przez prestiżowy, niemiecki Instytut Techniki Okiennej IFT Rosenheim, świadczącymi o ich wysokiej energooszczędności. 
Warto również zwrócić uwagę na markę produktu. Czy został on wyprodukowany przez uznanego producenta, czy może jest jedynie próbą naśladowania cenionych modeli? Dostępne na rynku tańsze podróbki na ogół charakteryzują się obniżonymi parametrami i często zawodzą pokładane w nich nadzieje. To, czy mamy do czynienia z oryginalnym produktem można sprawdzić spoglądając na jego etykietę. Firma MS - dla przykładu, zawsze wyposaża swoją stolarkę okienną w specjalne etykiety z numerem seryjnym, pozwalające szybko odtworzyć dokładną specyfikację techniczną, szczegóły zamówienia oraz historię produkcji danego okna.
 

Wygląd też się liczy
Wybierając okna do naszych domów i mieszkań, warto zwrócić uwagę również na ich cechy estetyczne. Sprawdzić, czy producent umożliwia nam wybór koloru i rodzaju okleiny, a także dobór okien o nietypowych kształtach np. okrągłych, tak by optymalnie dopasować je do założeń architektonicznych i wybranej przez nas stylistyki budynku. Niekiedy niewielka tylko zmiana barwy okleiny stolarki okiennej pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego.
Firma MS więcej niż OKNA swoje produkty oferuje w aż 40 dekorach - drewnopodobnych i jednobarwnych. Wśród nich można znaleźć najmodniejsze obecnie wybarwienia, a także ponadczasowe kolory, które pasować będą niemal do każdej elewacji. Uzupełnieniem oferty są drzwi wejściowe i tarasowe, które pozwolą zadbać o spójność całego projektu.

 

źródło: MS więcej niż OKNA