INOUTIC wspiera „szarą rewolucję”
INOUTIC wspiera „szarą rewolucję”

Co łączy nowy budynek poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, terminal pasażerski Lotniska Ławica, biurowiec Rodan System czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie? To przykłady „szarej rewolucji”, która w ostatnich latach opanowała architekturę i design na całym świecie. Betonowe ściany, szare dachy i elewacje pojawiają się w realizacjach wielu wybitnych polskich i zagranicznych architektów. Modzie na szarość nie oparły się także okna, drzwi i tarasy, kiedyś najczęściej białe lub w kolorze drewna. Jedynym w Polsce producentem profili okiennych i drzwiowych oferującym „360? szarości” jest firma Inoutic. 

360 stopni szarości Centrum Medyczne w Niemczech

fot. mat. prasowe Inoutic

 

Współczesna architektura i design coraz częściej sięgają po kolor szary. Różne odcienie tej barwy dominują w nurcie architektonicznym high-tech, ale są także akceptowane w promującym naturalne materiały kierunku eco-tech. Projektanci doceniają przede wszystkim neutralność i wszechstronne zastosowanie szarości, która jest doskonałym tłem dla innych, bardziej zdecydowanych kolorów. Jasne, pastelowe, ciepłe odcienie barwy szarej, obok bieli i beżu, od dawna królują w stylach skandynawskim i klasycznym. Jednak największe zastosowanie znalazła ascetyczna szarość właśnie w stylu industrialnym, który z biegiem lat stał się synonimem wyszukanego gustu i ekskluzywności. 

360 stopni szarości Hotel Fürstenfelder w Niemczech

fot. mat. prasowe Inoutic

 

Wyrazem „szarej rewolucji” we współczesnym budownictwie są nie tylko takie materiały jak beton czy stal. Coraz częściej dotyczy ona także elementów budynku wykonanych z tworzyw PVC - okien, drzwi, elewacji, tarasów czy balkonów. 

360 stopni szarości Kamienica w Amsterdamie

fot. mat. prasowe Inoutic

 

W przypadku okien pojawia się szereg kwestii, jakie należy rozważyć wybierając ich kolor i odcień. Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, czy otwory okienne na tle elewacji mają być jej dopełnieniem, czy stanowić rodzaj wyżłobienia lub zagłębienia. Innymi słowy: w jaki sposób przestrzeń zewnętrzną wprowadzić do wnętrza budynku – wyjaśnia architekt Piotr Barełkowski, założyciel poznańskiego Studia ADS. – W zabiegu „dematerializacji” okna ważną rolę odgrywa kolor ram. Zastosowanie w stolarce lub ślusarce okiennej koloru popielatego znakomicie w tym pomaga. Ciemniejszy odcień ram staje się dla ludzkiego oka bardziej niewidoczny niż biały.

360 stopni szarości Odra Tower we Wroclawiu

fot. mat. prasowe Inoutic

 

Zgodne z najnowszymi trendami, energooszczędne i ciepłe okna oraz drzwi zewnętrzne, tarasowe i balkonowe z PVC są produkowane z profili okiennych i systemów przesuwnych marki Inoutic. Firma oferuje okleiny niemal idealnie dopasowane do kolorów profili bazowych, do tego w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – łącznie w 40 barwach i wariantach dekoracyjnych. Inoutic jest jedynym producentem w Polsce posiadającym w swojej ofercie tzw. „szarą bazę”. Dzięki niej okna i drzwi produkowane z profili firmy wyróżniają się idealną szarością, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  

Ambasada Francuska w Warszawie Twinson

fot. mat. prasowe Inoutic

 

Okna i drzwi mają obecnie przede wszystkim kreować charakter budynków i tworzyć harmonijną kompozycję z pozostałymi jego elementami, takimi jak np. elewacje czy tarasy. Aspekty techniczne, takie jak energooszczędność, dźwiękoszczelność i odporność na wiatr, jakkolwiek nadal bardzo istotne, nie są już wystarczające ani dla inwestorów, ani dla klientów indywidualnych. Doświadczenia rynkowe pokazują, że coraz większą rolę w decyzjach zakupowych odgrywa design produktu. Nasza oferta „360? szarości”, czyli możliwość uzyskania całkowicie szarych okien i drzwi, to cegiełka, którą chcemy wnieść w architektoniczną „szarą rewolucję” – mówi Tomasz Łapa, dyrektor sprzedaży i marketingu Inoutic Polska. 

Ambasada Francuska w Warszawie Twinson

fot. mat. prasowe Inoutic

 

Odpowiedzią na oczekiwania rynku jest również kolejny produkt Inoutic – systemy tarasowe i elewacyjne Twinson, dostępne m.in. w różnych odcieniach szarości. Z desek kompozytowych, łączących piękno naturalnego drewna oraz trwałość i funkcjonalność PVC, wykonano balkony, tarasy, chodniki i elewacje wielu inwestycji w Polsce i Europie. Odporny na korozję mikrobiologiczną materiał w kolorze szarym został zastosowany m.in. na wszystkich balkonach, loggiach i tarasach wybudowanego w tym roku gdyńskiego apartamentowca Silver House. System desek Twinson w barwie grafitowej pojawił się jesienią zeszłego roku na podjazdach, na schodach, w centrum komunikacyjnym oraz wejściu głównym i do ogrodu Ambasady Francuskiej w Warszawie. Dzięki wsparciu firmy Inoutic z szarego tarasu zewnętrznego mogą korzystać także mieszkańcy oddanego kilka miesięcy temu w Krakowie domu Ronalda McDonalda, przeznaczonego dla rodzin dzieci – pacjentów onkologicznych.

Innowacja odróżnia lidera od naśladowcy. Kierując się słynną maksymą Steve’a Jobsa postanowiliśmy stworzyć serię inspirujących Raportów Specjalnych Inoutic. W oparciu o wiedzę i doświadczenie Grupy Deceuninck chcemy wspierać naszych klientów i partnerów nie tylko w szybkim reagowaniu na pojawiające się na rynku trendy, ale przede wszystkim w kreowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań. W naszych publikacjach w niestandardowy sposób będziemy przyglądać się tendencjom, które w najbliższej przyszłości mogą wpływać na branżę okienną w Polsce i za granicą. Wydany w listopadzie br. pierwszy raport specjalny poświęciliśmy właśnie „szarej rewolucji” – dodaje Tomasz Łapa. 

 

źródło: Inoutic