Automatyczna  brama oznakowana
Automatyczna brama oznakowana

fotokomórka to dyskretne i bardzo skuteczne zabezpieczenie bramy
Automatycznie otwierająca się brama to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo, szczególnie gdy nadejdą jesienne słoty oraz długie wieczory. Pamiętać należy jednak, że  nie tylko my mamy czuć się bezpiecznie ale i inni. Dzięki listwom ochronnym, czułym fotokomórkom i tabliczkom informacyjnym możemy skutecznie się o to zatroszczyć.

Przechodzień zaskoczony skrzydłem, które samo nadciąga w jego stronę może po prostu źle zareagować i np. odskoczyć na ulicę. Dlatego tak samo jak informujemy, że nasz pies może pogryźć, na bramie można wywiesić tabliczkę ostrzegającą że „brama otwiera się automatycznie”. W wielu europejskich krajach, jak np. we Włoszech, jest to nawet prawny obowiązek. Dlatego firma FAAC Polska, która zawsze przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa, postanowiła do każdego zestawu dokładać taką taką tabliczkę gratis. Może i w Polsce pojawi się dobry zwyczaj znakowania bram automatycznych.

wielu krajach europejskich oznakowanie bramy jest prawnym obowiązkiem
Oczywiście przy każdej automatycznej bramie musimy zainstalować wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Podstawową i obowiązkową ochronę zapewnia system fotokomórek. Jeden nadajnik i odbiornik umieszcza się na linii bramy a drugą parę na aluminiowych kolumnach za skrzydłami bramy. Dzięki temu chroniony jest nie tylko obszar światła bramy ale także strefa zamykania i otwierania skrzydła. Gdy wiązka promieniowania wysyłana przez jeden z nadajników zostanie przerwana,  wysyłany jest odpowiedni sygnał do centrali sterującej a ruch skrzydła zostaje odwrócony. Ten prosty mechanizm sprawi, że brama nie uderzy w nadjeżdżający samochód, ani nie zrobi krzywdy maluchowi, który w ferworze zabawy wbiegnie na podjazd.

Także centrale sterujące dostępne w ofercie FAAC wyposażone są we własne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe. Gdy siła z jaką działa napęd nagle wzrasta, a dzieje się tak, gdy brama natrafi na opór – siłownik  automatycznie zmienia kierunek ruchu.
           
Dodatkowym zabezpieczeniem może być  listwa optyczna, która zalecana jest przede wszystkim przy bramach przesuwnych i mocowana jest do krawędzi skrzydła. Listwa wyposażona jest w bardzo czuły kanał podatny na zgniecenie. Z chwilą gdy jakiś obiekt, nawet delikatnie jej dotknie, bieg bramy zostaje natychmiast odwrócony.   Dzięki zasilaniu bateriami AA, Listwa MSE 110 WIRELESS firmy FAAC gwarantuje niezawodną pracę niezależną od dostaw prądu, nawet przez 2 lata.

Dla własnego i innych bezpieczeństwa warto zabezpieczyć i oznakować automatyczną bramę.