Zintegrowane żaluzje międzyszybowe w nowej Galerii Siedlce
Zintegrowane żaluzje międzyszybowe w nowej Galerii Siedlce

Projektanci nowoczesnych centrów handlowych coraz częściej decydują o zastosowaniu dużej ilości przeszkleń na elewacjach, otwierając budynki na otaczające miasto i mieszkańców. W nowej Galerii Siedlce odpowiednio dobrane szkło i inteligentne rozwiązania, takie jak zintegrowane żaluzje międzyszybowe, pozwoliły wykreować komfortowe wnętrza, ograniczając zużycie energii i zmniejszając koszty eksploatacji.

Otwarta w ubiegłym roku Galeria Siedlce to pierwsze i największe w regionie nowoczesne centrum handlowo-rekreacyjne, mieszczące ok. 140 sklepów, liczne restauracje i kawiarnie, a także 5-salowe kino i klub fitness. Obiekt położony w centrum Siedlec powstał w wyniku dobudowania nowej części do istniejącej dotychczas galerii handlowej i zintegrowania z zabytkowym budynkiem banku. Architekci już na etapie projektowania zadbali o rozwiązania, dzięki którym nowa Galeria Siedlce spełnia najwyższe wymagania stawiane zrównoważonej architekturze, przyjaznej użytkownikom i środowisku. Na elewacjach obiektu zastosowano odpowiednio dobrane energooszczędne przeszklenia i chroniące przed nagrzewaniem wnętrz zintegrowane żaluzje międzyszybowe. Takie rozwiązanie zapewniło odwiedzającym dostęp do światła dziennego i komfortową temperaturę, jednocześnie zmniejszając energochłonność obiektu i ograniczając emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.
 

Inteligentne żaluzje chroniące przed słońcem

Główną fasadę Galerii zaprojektowano z myślą o korzystnym bilansie cieplnym. Z uwagi na jej położenie od nasłonecznionej południowo-zachodniej strony, architekci zdecydowali o zastosowaniu innowacyjnej osłony przeciwsłonecznej w postaci 500 mkw. szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun z żaluzjami ScreenLine®. „Poprzez dobranie właściwych rozwiązań technicznych chcieliśmy zapewnić maksymalny komfort klientom, a jednocześnie zredukować zużycie energii w obiekcie. W związku z tym, że fasada główna skierowana jest częściowo w stronę południową, potrzebowaliśmy maksymalnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na zastosowanie żaluzji międzyszybowych, dzięki którym w czasie największego nasłonecznienia można zmniejszyć zużycie energii na klimatyzację” – mówi arch. Marek Bulak z pracowni projektowej Bulak Sp. z o.o. Żaluzje zostały hermetycznie zamknięte pomiędzy dwiema taflami szkła, a ich elektrycznym sterowaniem zarządza komputer połączony z czujnikiem natężenia oświetlenia. Odpowiednie ustawienie listewek w okresie największego nasłonecznienia, pozwala uzyskać całkowite lub częściowe zasłonięcie przeszklenia, ograniczające przepuszczalność energii słonecznej. Zimą odpowiednie ułożenie żaluzji pozwala zwiększyć przepuszczalność energii słonecznej, która zostanie wykorzystana do ogrzania wnętrza. Możliwość elastycznego dopasowywania osłony przeciwsłonecznej do warunków panujących na zewnątrz to kolejny krok w kierunku mniejszego zużycia energii i lepszego samopoczucia klientów, którzy mogą cieszyć się komfortową temperaturą, nawet w okresie największych upałów. „Dodatkową zaletą umieszczenia żaluzji wewnątrz pakietu szklanego jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, co eliminuje potrzebę czyszczenia i konserwacji” – dodaje arch. Marek Bulak. 
 

Korzystny bilans termiczny latem i zimą
 

Architekturę całej Galerii Siedlce charakteryzuje efektowne połączenie drewna i licznych przeszkleń tworzących fasady, okna i świetliki. To dzięki nim pasaże handlowe zyskały dostęp do naturalnego światła dziennego oraz komfortowe wnętrza. Aby uzyskać jak największą efektywność energetyczną w pozostałych przeszkleniach wykorzystano ok. 970 mkw. przeciwsłonecznych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Sun. Wykonano je z wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™ 66/33 T, co pozwoliło osiągnąć wysoką przepuszczalność światła do wnętrz, a jednocześnie niską przepuszczalność energii słonecznej ? współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g na poziomie 35%. Oznacza to, że znajdujące się za szkłem pomieszczenia nie będą się nadmiernie przegrzewać. Jednocześnie niskoemisyjne właściwości powłoki pokrywającej szkło, zapewniają wysoką izolacyjność cieplną ? współczynnik Ug wynosi 1,0 W/m2K ? zatrzymując zimą ciepło we wnętrzach. „Zastosowanie szkła o tak dobranych parametrach zapewnia Galerii Siedlce korzystny bilans energetyczny” – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego Pilkington Polska. „Rozwiązanie redukuje zużycie energii niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim oraz ich ogrzewania zimą”. W rezultacie niższe zużycie energii przez systemy klimatyzacji przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynku w trakcie jego funkcjonowania.
 

Bezpieczne i ciche pasaże

Energooszczędne przeszklenia Galerii Siedlce zapewniają użytkownikom również bezpieczeństwo. W szybach zespolonych Pilkington Insulight™ Sun zastosowano przeciwsłoneczne szkło w wersji hartowanej, o wyższej wytrzymałości mechanicznej i odporności na wysokie różnice temperatur. W celu maksymalnej ochrony połączono je ze szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ Clear o grubości 8,8 mm. Szkło laminowane składa się dwóch tafli szkła i umieszczonej pomiędzy nimi folii PVB. W przypadku rozbicia folia utrzymuje szklane kawałki w miejscu ograniczając ryzyko zranienia. Użycie szkła laminowanego w Galerii Siedlce pozwoliło też uzyskać lepszą izolację akustyczną. Rozwiązanie podyktowane było usytuowaniem kompleksu przy skrzyżowaniu dwóch najbardziej ruchliwych ulic, w pobliżu dworców PKP i PKS oraz przystanków komunikacji miejskiej. Dzięki szybom laminowanym, hałas uliczny docierający do wnętrz budynku zostaje zredukowany.

„Duża ilość przeszkleń w architekturze nowoczesnych obiektów handlowych to znak, że projektanci doceniają możliwości nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących szkło, dzięki którym mogą kreować atrakcyjne wizualnie bryły – komfortowe, bezpieczne i ciche, a jednocześnie efektywne w eksploatacji” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group. Nowa Galeria Siedlce jest dziś nie tylko wizytówką dynamicznie rozwijającego się miasta, ale również miejscem spotkań lokalnej społeczności, przyjaznym dla odwiedzających i środowiska. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl